به پا خیز، باب مارلی

bob-marley

باب مارلی در ششم فوریه ۱۹۴۵ متولد شده است، امروز سال‌روز تولد ۶۵ سالگی اوست. باب مارلی از موزیسین‌های مطرح جامائیکاست، هرچند در اغلب موارد، شهرت وی از یک موزیسین فراتر رفته و از او به‌عنوان یکی از اسطوره‌های کشور جامائیکا یاد می‌شود.
مارلی خواننده‌ی سبک رگِی، ترانه‌سرا، نوازنده‌ی گیتار و فعال اجتماعی بود و برخی از آهنگ‌هایش مضامین اجتماعی داشتند. او به برپاخاستن برای آزادی، حقوق بشر و حقوق زنان در ترانه‌هایش اشاره می‌کرد و به ‌همین دلیل در آمریکای جنوبی محبوب بود و در کشور خودش نیز به یک بت تبدیل شده بود.
مارلی در سال ۱۹۷۸ موفق به دریافت مدال صلح جهان سوم از سازمان ملل شد و پس از مرگ زودهنگام‌اش در اوایل دهه‌ی هشتاد میلادی در حالی‌که ۳۶ سال داشت، نام وی در سال ۱۹۹۴ وارد تالار افتخارات راک اند رول شد و در ۱۹۹۹ آلبوم معروف‌اش به نام «اکسیدوس» از سوی مجله‌ی تایم به‌عنوان آلبوم قرن برگزیده شد.
باب مارلی در فوریه ۲۰۰۱ جایزه‌ی گرمی را دریافت کرد. گفتنی‌ است «مارتین اسکورسیزی» فیلم‌ساز پرآوازه و علاقمند به موسیقی از سال ۲۰۰۸ در حال ساختن فیلمی درباره‌ی باب مارلی است که طبق شنیده‌ها در سال جاری میلادی آماده خواهد شد.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*