روزی که مرد سیاه‌پوش زاده شد

johnny-cash

امروز ۲۶ فوریه سال‌روز تولد ۷۸ سالگی «جانی کَش» (Johnny Cash) هنرمند بزرگ موسیقی کانتری است. کسی که به مرد سیاه‌پوش شهرت داشت و هفت‌سال از مرگ‌اش می‌گذرد.

این خواننده‌ی آمریکایی، به‌خاطر جنس صدا، نحوه‌ی خواندن و همین‌طور تسلط قابل توجهی که بر موسیقی فولک و کانتری داشت، تحسین و توجه علاقمندان بسیاری را در سراسر جهان به موسیقی‌اش جلب کرد. جانی کش آهنگ‌ساز و ترانه‌نویس هم بود و در مدت پنج دهه فعالیت حرفه‌ای در زمینه‌ی موسیقی فولک و کانتری، بیش از ۷۰ آلبوم موسیقی را تهیه کرده بود.

آهنگ‌هایی که او می‌نوشت و اجرا می‌کرد مفاهیمی چون عشق و زندگی را دربر می‌گرفتند و از حس وطن‌پرستی، محبت و توجه به خانواده و مفاهیم کنایی سرشار بودند. عده‌ای از منتقدین موسیقی، ترانه‌هایی که در دهه‌های پنجاه تا هفتاد میلادی توسط جانی کش نوشته شده است را آغازگر ادبیاتی نوین در ترانه‌سرایی موسیقی کانتری می‌دانند.

گفتنی است «جون کارتر» خواننده‌ی زنِ موسیقی کانتری، همسر و همکار جانی کش بود و این دو هنرمند در دهه‌ی هفتاد، فعالیت‌های بشردوستانه‌ی بسیاری را در زمینه‌ی کارهای خیریه و تلاش برای کسب برابری رنگین‌پوستان در آمریکا انجام داده‌اند.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!