آلبوم خاکستری،آبی تک‌نوازی تار محسن نفر

mohsen-nafar

آلبوم موسیقی «خاکستری،آبی» با تک‌نوازی تار محسن نفر در سه سی دی به همت مرکز موسیقی حوزه‌ی هنری منتشر شد.

به گزارش ملودی به نقل از مهر، سی دی اول به قطعاتی در دستگاه شور و آواز ابوعطا اختصاص دارد، سی دی دوم از این مجموعه با قطعاتی در آواز بیات ترک آغاز می شود و در دستگاه شور، دشتی و ماهور ادامه پیدا می‌کند و در نهایت با فرود به آواز بیات ترک به پایان می‌رسد.

سی دی آخر از آلبوم موسیقی خاکستری ، آبی در آواز بیات اصفهان آغاز می‌شود در دستگاه چهارگاه ادامه می‌یابد و بار دیگر با فرود در آواز اصفهان به پایان می‌رسد.

محسن نفر نوازنده‌ی تار در توضیح کم و کیف اجرای قطعات این اثر در دفترچه‌ی معرفی آلبوم خاکستری، آبی چنین آورده است: موسیقی ثبت رنگ است در لحظات گوناگون. محتوای آن هم معرفت، تخصص، اخلاق، رفتار، تجربه، سابقه و بینش موسیقی‌دان تشکیل می‌شود پس با مشاهده‌ی اثر موسیقی می‌توان به رنگ روح موسیقی‌دان پی برد. در موسیقی ملل و موسیقی ملی هر قوم رنگ‌های ثابت و مشخصی وجود دارند که حکایت از شانیت تاریخی آن قوم و ملت می‌نماید و البته شان و رنگ فرهنگ و تمدن آن ملت هم بر آن موسیقی هویدا است. موسیقی ملی ما که از سنت‌های قومی و تاریخی ما است و از شاخصه‌های اصلی هویت و فرهنگ ما محسوب می‌شود رنگ‌های مختلفی دارد و به تناسب هر مایه و مقامی که در موسیقی ملی ما وجود دارد رنگی نیز وجود دارد و این رنگ‌ها طبعن با هم متفاوت هستند.
در موسیقی ملی ما دو رنگ وجود دارد نخست رنگی که در مایه‌ها و مقام‌های این موسیقی هست که خود محصول تاریخ ، فرهنگ و تمدن، رشد علمی و ادبی و عمیق و ایمان مذهبی و…است و دوم رنگی که در خلال رنگ نخست، از روح موسیقی‌دان تراویده و چون هاله‌ای اثر موسیقی را در خود گرفته و بر رنگ نخست تاثیرگذارده و البته از آن تاثیر هم گرفته است.در موسیقی ملی (سنتی) مایه‌ها و مقام‌ها هریک برای خود رنگی دارند و این رنگ در ترکیبی که با نام ردیف موسیقی ما معروف است مستقلن و مشخصن وجود دارند و علاوه بر آن رنگی است که موسیقیدان‌ها در ساخت اثری در فضای آن مایه‌ها و مقام‌ها ایجاد می‌کند. مثلن رنگ دستگاه ماهور در ردیف موسیقی باز، روشن و صاف است و حالت شادی و طرب و تحرک را ایجاد می‌کند.

آلبوم موسیقی خاکستری، آبی طیف مجموعه رنگ‌هایی است که از خاکستری گرفته تا آبی در قالب قطعاتی که ابداع شده از روح من تراویده و محصول شرایط زمانی، مکانی، هنری و فردی و اجتماعی بوده است که مجموعه در سال ۱۳۷۷ جامه‌ی وقوع پوشیده و اکنون امکان انتشار یافته است .

  • عکس از مهر

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*