اعلام جزییات یازدهمین جشن خانه‌ی موسیقی

یازدهمین جشن خانه موسیقی ‪ ۱۰‬مهرماه سال جاری همزمان با روز جهانی موسیقی در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار خواهد شد.
به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی به نقل از ایرنا داریوش پیرنیاكان سخنگوی خانه موسیقی و حمیدرضا نوربخش دبیر یازدهمین جشن خانه موسیقی صبح امروز در نشستی در خانه موسیقی، جزئیات جشن امسال خانه موسیقی را بیان كردند.
در سال‌های اخیر برای انگیزه بخشی به هنرمندان نسل جوان جهت تولید آثار ارزشمند برنامه ریزی كرده‌ایم كه از این رو، در جشن یازدهم مسابقه‌ای در این زمینه برپا خواهیم كرد.> پیرنیاكان با بیان این مطلب از بررسی آلبوم ها و كتاب‌های منتشر شده در زمینه موسیقی خبر داد كه از این میان بهترین آلبوم، آهنگساز و نوازنده اثر انتخاب می‌شوند و در جشن خانه موسیقی معرفی خواهند شد.
مسوولان برگزاری این جشن، قرار است از همه ناشران موسیقی آثارشان را خریداری كنند. همچنین آثار انتخابی در روز جشن به صورت كنسرت اجرا می‌شود . پیرنیاكان هدف از این شیوه را ضعف اقتصاد بازار موسیقی عنوان كرد كه با این روش، خلق آثار ماندگار در موسیقی سهولت خواهد یافت.
حمیدرضا نوربخش دبیر جشن یازدهم خانه موسیقی هم با اعلام اینكه این جشن همزمان با روز جهانی موسیقی در ‪ ۱۰‬مهرماه در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار خواهد شد، به بخش‌های مختلف این جشن پرداخت و گفت: بخش اول به بهترین آلبوم تعلق دارد. امسال فقط بهترین آلبوم را در ژانر كلاسیك و سنتی بررسی می‌كنیم و در دوره‌های بعد، به انتخاب خواننده و دیگر هنرمندان نیز خواهیم پرداخت. آثاری را كه از شهریور ‪ ۸۷‬تا شهریور ‪ ۸۹‬منتشر شده اند مورد بررسی قرار می‌گیرند.
بخش دوم این جشن هم به بهترین كتاب موسیقی اختصاص می‌یابد كه در آن كتاب های منتشرشده از شهریور ‪ ۸۵‬تا شهریور ‪ ۸۹‬بررسی می‌شوند. بخش سوم جشن یازدهم هم به جایزه پرویز مشكاتیان اختصاص دارد و در آن بهترین نوازنده سنتور و قطعه ضربی انتخاب می‌شوند.
مهلت ارسال آثار برای بخش مسابقه این جشن تا اول شهریورماه خواهد بود.
نوربخش در ادامه این نشست اعلام كرد كه طبق روال دوره‌های قبل جشن خانه موسیقی، بزرگداشت‌ها و كنسرت‌هایی برگزار می‌شود اما جزییات بیشتر در شهریورماه اعلام می‌شود.
پیرنیاكان در بخش دیگری از این نشست به موضوع نقد موسیقی پرداخت و گفت: – ما در این زمینه، منتقد متخصص موسیقی نداریم.> او همچنین از حب و بغض هایی كه در گزارش رسانه‌ها درباره هنرمندان و اجراهای موسیقی نوشته می شود گلایه كرد و ادامه داد: -امروز از همه روزهای دیگر، اهالی موسیقی به هماهنگی و هم دلی با یكدیگر نیاز دارند. بنابراین نباید به جای نقد مفید آثار، به مسائل شخصی هنرمندان پرداخته شود.>
وی بحث كپی رایت در موسیقی را موضوعی دانست كه در دستور كار هیات مدیره قرار گرفته است و همچنین پی‌گیری آن در نشست با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، مورد تاكید قرار گرفته است.
وی افزود:-در صدا و سیما یك اثر موسیقایی بارها و بارها پخش می‌شود كه در این‌باره اهرم‌های كنترل خاصی باید ارائه شود.>
نوربخش هم درباره ارائه سالن‌های موسیقی به گروه‌های جوان، عنوان كرد كه خانه موسیقی در مورد اجرا و تولید آثار موسیقایی آماده هر گونه همكاری است.
وی درباره اختصاص سالن تالار استاد ناصری خانه هنرمندان كه به نام یكی از بزرگان موسیقی ایرانی است به پخش -فیلم‌های فرهنگی> اظهار كرد: -طبق توافقی كه با خانه هنرمندان داریم، برخی از سالن‌های خانه هنرمندان در اختیار خانه موسیقی است و گروه‌های جوان با مراجعه به خانه موسیقی و درخواست اجرا، می‌توانند از سالن‌های این مكان به صورت رایگان استفاده كنند. اما موضوع این جاست كه متاسفانه هیچ درخواستی از سوی گروه‌های جوان به ما ارائه نشده است.>
یازدهمین جشن خانه موسیقی ‪ ۱۰‬مهر ماه سال جاری در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار خواهد شد.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*