سال‌روز تولد «استیو وای» گیتاریست

steve+vai

به مناسبت سال‌روز تولد نوازنده‌ی گیتار الکتریک، «استیو وای» که مورد علاقه‌ی دوست‌داران گیتار الکتریک است.

موسیقی راك از شاخه های متعددی تشكیل شده است. این موسیقی پرطرفدار كه در دهه‌ی ۶۰ به وجود آمد، به گونه یی مدیون كسانی است كه با نوآوری و خلاقیت راه های تازه یی ایجاد كردند و این موسیقی را زنده نگه داشتند نوازندگان و گروه هایی مانند جیمی هندریكس، چاك بری، پینك فلوید، دورز، لدزپلین و خیل عظیمی از موسیقیدانان معاصر. «استیون سیرو وای» متولد ششم ژوئن ۱۹۶۰ در كارل پلیس نیویورك، از آن جمله است. وای نوازنده تكنیكی گیتار در سبك های اینسترومنتال راك، هارد راك، هوی متال، پروگرسیو راك و نئوكلاسیك راك است. او كه نوازندگی گیتار را در سال های نوجوانی از جو ستریانی فراگرفته، از شروع اولین آلبومش در ۱۹۸۴ تا واپسین آنها حدود سیزده آلبوم تك نوازی روانه دنیای موسیقی كرده و با نام های آشنایی چون «فرانك زاپا»، «اینگوی ملمستین»، «وایت اسنیك»، «آزی آزبورن» و دوست و استاد سال های دورش «جو ستریانی» همكاری داشته است. استیو وای كار جدی خود را با ارسال یك نت نوشته از قطعه «لیست سیاه» به اضافه نت نوشته یی برای ساز درام و نوار كاستی از تكنوازی های خودش برای فرانك زاپا شروع كرد. زاپا از توانایی های این جوان شگفت زده شد و در سال ۱۹۷۹ وای را استخدام كرد تا نت برخی از تك نوازی های گیتار را بنویسد: این امر شامل بسیاری از كارهایی است كه در آلبوم JOE،S GARAGE و سری «ساكت باش و گیتارتو بزن» به چشم می خورد. این نت نوشته ها سال ۱۹۸۲ در كتاب گیتار فرانك زاپا منتشر شد.
پس از شروع به كار وای بیشتر قسمت های گیتار را به آلبوم YOU ARE WHAT YOU IS اضافه كرد و از آن پس تبدیل به یكی از اعضای تمام عیار گروه شد. استیو اولین تور خود را پاییز۱۹۸۰ به همراه زاپا رفت. یكی از آن اجرا های زودهنگام كه وای نوازندگی گیتار را در آن به عهده داشت، اجرایی به نام «بوفالو» بود كه با تاخیر در سال ۲۰۰۷ منتشر شد.
وای گاهی از اعضا می خواست هنگام اجرا نوآوری داشته باشند و اگر می توانست همانجا شروع به بداهه نوازی می كرد. زاپا او را در لیست نت نویسان بخش های غیرممكن گیتار یا نمایش گیتار گذاشت. بعد ها در سال ۲۰۰۶ وای در توری موسوم به ZAPPA PLAY ZAPPA كه دویزل زاپا (پسر فرانك زاپا) برگزار می كرد، شركت جست و كارهای «فرانك زاپا» را اجرا كرد. پس از ترك زاپا در سال ۱۹۸۲ به كالیفرنیا رفت، جایی كه اولین آلبومش فلكس ایبل را ضبط و در چند گروه مختلف به نوازندگی پرداخت. سه سال بعد در گروه «آلكاتراز» به عنوان لید گیتاریست جایگزین اینگوی ملمستین شد و «مزاحمت برای صلح» حاصل آن دوره است. در همان سال او به گروه دیوید لی رات پیوست و دو آلبوم «بخورشون و لبخند بزن» و « آسمان شكاف» را با گروه ضبط كرد. در این زمان وای در نظر علاقه مندان راك نمایان شده بود. و مفسران او را رقیب ادی ون هلن می دانستند. در آخرین سال دهه ۸۰ وای در گروه وایت اسنیك جایگزین ویویان كمپبل شد، ولی گیتاریست گروه آدریان وندنبرگ درست پیش از ضبط آلبوم «لكنت زبان» مچش آسیب دید و استیو تمام بخش های گیتار آلبوم را اجرا كرد. وای همچنین به همراه جو ستریانی در آلبوم «هی احمق» آلیس كوپر نوازندگی كرد. وای كه یكی از اعضای ثابت تور G3 در كنار ستریانی به شمار می رود، تورهای خود را مرتب برگزار كرد: هم با گروه خود و هم با ستریانی. تور G3 مجموعه كنسرت هایی است كه در آن معمولاً وای و ستریانی به همراه گیتاریست سوم و مهمان روی صحنه می روند. دیوید لی رات تهیه كننده و بیلی شیهان (نوازنده بیس گروه مستر بیگ) برای تور جهانی به او ملحق شدند. ۱۹۹۰ استیو آلبوم مصیبت و جنگ را ساخت كه در آن قطعه «به خاطر عشق خدا» جایگاه ۲۹را در همه پرسی ۱۰۰ قطعه برتر تك نوازی گیتار به دست آورد و در مجله دنیای گیتار چاپ شد. گروه وای در سال های ۹۰ را مایك مانینی نوازنده درام، مایك كنیلی گیتاریست و فیلیپ باینو نوازنده بیس تشكیل می دادند. در ۱۹۹۴ وای به خاطر قطعه SOFA از كارهای فرانك زاپا كه در آلبوم دنیای زاپا ضبط شده بود، یك جایزه گرمی دریافت كرد. ۱۰ سال بعد شماری از كارهای وای كه برای اركستر نوشته شده بودند، توسط متروپل اركستر هلند، طی كنسرتی به نام THE ACHIVING HUNGER اجرا شد. استیو وای برای فیلم های ارواح مریخ، چهارراه ها و چند فیلم دیگر قطعه سازی و آهنگسازی كرده. همچنین وی در سال ۱۹۸۶ در فیلم چهارراه ها در نقش یك گیتاریست ایفای نقش كرد. وای به عنوان یك راك گیتاریست سطح بالا، تكنیكی و قابل پیشرفت شناخته شده و او را به مثابه یك خبره دنیای گیتار می شناسیم. او در بسیاری از تكنیك های گیتار چون لگاتو، پیچ هارمونیكس و ولیوم سوئلز تبحر دارد. و همچنین برای تكنیك های به خصوص نت می نویسد و ضربه های برون ریز روی ساز، از جمله سوئیپ پیكینك را به مهارت كامل انجام می دهد. وای از گیتار آیبنز استفاده می كند و اولین كسی است كه از گیتار هفت سیمی در راك استفاده كرده و خود او طرح این گیتار را داده است. همچنین او از گیتار های دو دسته و سه دسته نیز استفاده می كند. گیتار سفارشی سه دسته او كه در دسته بالایی ۱۲ سیم در وسطی ۶ سیم و در پایینی ۶سیم و بدون پرده است در تور G3 مورد استفاده قرار گرفته. استیو وای با پیا مایوكو نوازنده گیتارباس ازدواج كرده، دو فرزند آنها جولین آنجل و فایر نام دارند. وای در اوقات فراغت، زنبور داری و محصول عسل آن را مرتب برداشت می كند.

  • رسول صفات/ اعتماد

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*