گزارشی از بدرقه‌ی آندره آرزومانیان

andere

به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی از برنانیوز، مراسم تشییع پیکر آندره آرزومانیان صبح امروز در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای مراسم دکتر محمد سریر به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: در این شرایط صحبت کردن بسیار سخت است، آندره آرزومانیان نامی است که در بیشتر آثار چهار دهه اخیر حضور داشته و صدای سازش شنیده شده است.
وی افزود: آندره همیشه سعی می‌کرد بیشتر از آن که در کنار آثارش باشد پشت آنها بماند، مردم معمولاً موسیقی‌هایی که می‌شنوند را نمی‌دانند متعلق به کیست و آندره یکی از کسانی بود که فقط موسیقی او شناخته شده بود ولی نامش را مردم عادی نمی‌دانستند.
سریر ادامه داد: وجود آندره در عرصه موسیقی یک نعمت بود، او در آهنگسازی و ساخت موسیقی فیلم نیز کار کرد ولی همان طور که گفتم نمی‌خواست نامش مطرح شود.
وی درباره جدیت و تعهد کاری آرزومانیان گفت: آنچه که در حوزه هنر من از او آموختم تعهدش بود زیرا به کارش اعتقاد شدیدی داشت و در آن بسیار جدی بود. هر چند آندره انسان پر انرژی‌ای بود ولی سال‌های آخر عمر آندری برای او بسیار دشوار بود و بیماری او را اذیت می‌کرد.
سریر تصریح کرد: آندره هنرمند خود آموخته‌ای بود که ما نمی‌دانستیم این همه توانایی را از کجا آورده است. او هنرمند به دنیا آمد و هنرمند ماند و به نظر بنده هنوز به پایان نرسیده است، زیرا آثار او باقی است. آندره از آن دست هنرمندانی است که وقتی می‌نوازد ما حضور او را درک می‌کنیم و احساس می کنیم اینجاست.
وی در انتهای صحبت‌هایش گفت: بنده به سهم خودم از طرف هیئت مدیره خانه موسیقی از همه عزیزان و هنرمندانی که در این مراسم حضور پیدا کردند، تشکر می‌کنم.

پس از دکتر سریر، دکتر حسن ریاحی طی سخنانی گفت: این مصیبت را به همه هنرمندان تسلیت عرض می‌کنم. خانواده آندره اهل موسیقی بودند و برادر او روبین نیز نوازنده است، از همان بچگی من آندره را پر استعداد دیدم و آینده‌ی روشنی در موسیقی برای او متصور بودم که این طور هم شد.
وی افزود: آندره هنرمند شیرین نوازی بود که صدای سازش به دل می‌نشست. او از لحاظ شخصیتی نیز بسیار قابل احترام بود، بنده باز هم این واقعه را تسلیت می‌گویم و آرزوی سلامتی دیگر هنرمندان را می‌کنم.

در ادامه مراسم کارن همایون‌فر دیگر آهنگساز کشورمان، پشت میکروفون رفت و گفت: برای این سخنرانی آمادگی نداشتم و اگر هم آماده بودم به هیچ وجه توان صحبت درباره آندره عزیز را ندارم.
همایون‌فر پس از خواندن شعری برای آرزومانیان گفت: بسیار ناراحت‌تر از آن هستم که بتوانم صحبت خاصی بکنم و فقط می‌توانم از طرف همه اهالی موسیقی این اتفاق را به خانواده او تسلیت بگویم.

هنرمند بعدی بابک ریاحی پور بود که در صحبت‌هایی گفت: فکر می‌کنم با کوچ آندره موسیقی ما بسیاری از زیبایی‌های خود را از دست داد. در بسیاری از این نغمه‌هایی که در این مدت شنیدیم صدای پیانوی او همیشه وجود داشت و جایگزین دیگری برای او وجود نخواهد داشت.
وی ادامه داد: در آهنگ‌های آندری همیشه یک لبخند زیبایی وجود داشت، در آلبومی که به همراه مانی رهنما در حال آماده کردنش بودیم اکثر سازها را آندره برای ما نواخت ولی آن زمان تصور نمی‌کردیم که آندره به این زودی ملودی مرگ را بنوازد.

پس از ریاحی، هنرمند نام آشنای کشورمان لوریس چکناواریان نیز درباره آندره آرزومانیان صحبت کرد و بیان داشت: صحبت‌کردن راجب یک دوست و هنرمند بزرگ بسیار سخت است، بنده آخرین بار با آندری تماس تلفنی داشتم ولی متاسفانه نتوانستم به دیدارشان بیایم و ناگهان خبر خداحافظی همیشگی آندره را شنیدم.
وی تصریح کرد: به عنوان یک هنرمند ارمنی و از طرف ارامنه می‌گویم که ما واقعاً افتخار می‌کنیم که چنین هنرمندی داشتیم، کسی که به معنای واقعی ایرانی بود و امیدوارم یک کنسرت را به یاد این عزیز رهبری کنم و برای سال آینده اجرا کنم.

آخرین سخنران این مراسم مانی رهنما بود که طی سخنانی گفت: این غم به هیچ عنوان برای من قابل تحمل نیست زیرا در این مدت اخیر که مشغول آماده کردن آلبوم جدیدم بودم با این هنرمند ارتباط بسیار نزدیکی داشتم.
وی ادامه داد: زیبایی نوازندگی ایشان وامدار نسلی است که همگی آثار برگزیده‌ای را خلق کرده اند. هر هنرمندی که از این نسل بیرون آمده بسیار ماندگار است و باید قدر عزیزانی که از این نسل باقی مانده اند را دانست و ارج نهاد.
مانی رهنما سپس قطعه‌ای از آلبوم آخر خود که با آرزومانیان در حال آماده کردن آن بود، برای حاضرین اجرا کرد.

در این مراسم هنرمندانی چون مجید انتظامی، محمد سریر، لوریس چکناواریان، فردین خلعتبری، فریدون صدیق تعریف، حسن ریاحی، فاضل جمشیدی، مانی رهنما، روحانیان، روبن آرزومانیان(برادر آندره)، شهرام میرآقا، مسعود کرامتی و … حضور داشتند.
همچنین اعلام شد که خانه سینما چهارشنبه هفته آینده از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در ساختمان خانه سینما واقع در بهار جنوبی، مراسمی به یاد این هنرمند درگذشته برگزار خواهد کرد.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*