اولین مصاحبه حبیب پس از بازگشت به ایران

habib-mohammad

حبیب محبیان خواننده‌ی لوس آنجلسی که از مدتی قبل برای زندگی به ایران بازگشته و در تدارک انتشار آلبوم موسیقی و برگزاری کنسرت در ایران است اولین مصاحبه‌ی خود را با یکی از رسانه‌های داخل کشور انجام داده است.

حبیب محبیان در گفت و گوی اختصاصی با سمیه‌ قاضی‌زاده خبرنگار روزنامه «راه مردم» از دلیل رفتن خود از ایران و زندگی اش در ینگه دنیا و علت بازگشتش به ایران گفته است. حبیب، درباره نظام جمهوری اسلامی گفته است: «نظام با ابتذال مخالف است نه با موسیقی و هنر. آنهایی كه سودای رفتن دارند بدانند آنجا خبری نیست هیچ كجای دنیا كشور خود آدم نمی شود. از فضایی كه در ایران برای كسانی كه بخواهند به اصل خویش برگردند بوجود آمده و از لطف مردم و مسئولان تشكر می كنم.»

تبدیل ایران به قدرت بلامنازع باعث فخر ایرانیان است

از مدت‌ها قبل زمزمه بازگشت حبیب محبیان معروف به حبیب در محافل مختلف مطبوعاتی و رسانه ای به خصوص سایت های خبری مطرح شده است. ابتدا رضا رشیدپور، مجری صدا و سیما در سایت شخصی خود عکسی را که با حبیب گرفته بود منتشر کرد و خبر بازگشت او را مطرح ساخت. این خبر در سایت‌ها و رسانه‌های مختلف بازتاب داشت و تبدیل به یک موضوع داغ شد. در این میان سایت های مختلف و مراجع رسمی دولتی اظهار نظرهای مختلفی را اعلام کردند.مانند این‌كه آقای حبیب محبیان تقاضای برگزاری كنسرت در تهران را دارد. ولی مسئولین هنری وزارت ارشاد طی اظهار نظری اعلام داشتند تقاضای مجوز آلبوم موسیقی حبیب در دست بررسی دارند.

روزنامه «راه مردم» به منظور اینكه به ابهامات ،تكذیب ها و تایید های افراد و مراجع مختلف پایان دهد، مصاحبه ای چالشی با آقای حبیب محبیان انجام داده است.

آقای محبیان بفرمائید چه شد كه بعد از ‌یك فاصله طولانی به ایران بازگشتید؟
حس ایران دوستی در وجود من شعله می كشید.مدتها بود كه با خودم كلنجار می رفتم اما هر بار كه تصمیم گرفتم یك مشكل خانوادگی و روزمرگی پیش می آمد.و مانع می شد تا اینكه یك باره همه چیز را كنار زدم و قصد دیار كردم.

habib

شما كه وطن دوست بودی چرارفتی؟
اوایل انقلاب احساس این بود كه فضای مناسبی برای اجرای موسیقی میسر نیست من هم با شدت علاقه ای كه به كار آهنگ سازی و خواندن داشتم تصمیم به رفتن گرفتم اما باید به جرات بگویم كه متأسفانه آن مدینه فاضله خیالی ۱۵سال مرا از علایقم یعنی موسیقی دور و خانه نشین كرد.جالب اینكه بدانید در این مدت از دو جنبه زجر می كشیدم یكی فاصله از مملكت خود و دیگری از موسیقی.

چه مدت در آنجا كار موسیقی انجام ندادید؟
حدود پانزده سال در منزل درگیر فعالیت های اقتصادی بودم و برای خودم آهنگ می ساختم اما پس از آن با دیدن مشكلات موسیقی های موجود تصمیم گرفتم مجددا كارهای خود را ارائه دهم.

با این روحیه فكر نمی كنیددیر تصمیم به بازگشت گرفتید؟
شاید.اما زندگی در غربت گرفتاری ها و مشكلات خاص خودش را دارد.

چه شد تصمیم برای بازگشت گرفتید؟
فشار غربت و علاقه شخصی به وطن و تشویق همسر و فرزندم برای زندگی در ایران.اما مستحضر هستید از بین بردن زندگی كه با آن همه سختی و مشقت در آمریكا درست كردم به شدت و ریسك پذیر بود. من برای رسیدن به اهدافم ضررهای زیادی متحمل شده ام اما اینبار بالاخره با هر دشواری كه بود توانستم تمام زندگی خود را در آنجا رها كرده و به سمت اصالت واقعی خود یعنی كشورم بازگردم،ضمنا متوجه شدم كه حاكمیت نظام با هنر و موسیقی مخالف نیست بلكه با ابتذال و دور شدن از فرهنگ مردم مخالف است.

ایران و زندگی در آن با تمام خاطرات و فرهنگ و عقاید دینی و مذهبی در واقع شروع دوباره زیستن پس از سه دهه دوری و غربت است كه برای من لذت و شیرینی وصف ناپذیر عجیبی به همراه دارد.

تعبیر و نگاه سی ساله شما نسبت به ایران چیست؟
مردم دوست داشتنی ایران همیشه لبریز از احساس ،محبت و مهربانی هستند در هیچ كجای دنیا این زندگی سراسر عاطفه و نوع دوستی و باهم بودن را ندیدم.اراده قوی این ملت واقعا غرورآفرین است. باور كنید ایران به یك قدرت بلا منازع تبدیل شده است .این باعث فخر ایرانیان است.

habib-mohammad02

یعنی ورود شما به این دلایل بستگی داشت؟
بلی،اما مسائل دیگری هم دخیل بود از جمله تهاجم بی منطق و مبتذل به فرهنگ و به ویژه موسیقی ایرانی .متأسفانه هر چند وقت یكبار متوجه می شدم كه فلان خواننده بعد از كسب شهرت در ایران از كشور خارج شده و به كشورهای دیگر و شبكه های ماهواره ای پناه می برند.من برگشتم تا به آنهایی كه سودای رفتن دارندثابت كنم كه آنجا خبری نیست هیچ كجای دنیا كشور خود آدم نمی‌شود.

حالا كه برگشتید قصد دارید مجددا به عالم هنر برگردید؟
فعلا بدنبال آرامش زندگی و لذت بردن از موهبت معاشرت با مردم بزرگوار و صمیمی و آداب و رسوم ارزشمندی كه مدتها با آن فاصله داشته ام ،هستم.از آنجا كه من هم مثل همه ایرانیان متعلق به این سرزمین هستم ،چنانچه بتوانم خدمتی در جهت رشد و شكوفایی موسیقی كشورم داشته باشم با كمال میل ادای دین می كنم البته در این مدت حدود یكسالی كه در ایران هستم تقاضای همكاری در زمینه هنر را در چارچوب‌قوانین و مقرارت كشور داشته ام.

یعنی برای فعالیت مشكلی ندارید؟
ببینید من هیچگاه به دنبال ابتذال نبوده ام حتی قبل از انقلاب در طول این سی سال هم تلاش كرده ام هیچگاه از معیارهای اصولی موسیقی كلاسیك و فاخر و فرهنگ اصیل ایرانی خارج نشوم بنظرم همیشه نحوه فعالیت من با بقیه متمایز بوده . شماسابقه كارهای من را ملاحظه كنید. من همیشه و در هر حالتی با عقاید و باورهای خودم زندگی كردم . من این حرف را برای اینكه به ایران آمدم نمی زنم بلكه در طول این سی سال گذشته كارنامه ام كاملا واضح و روشن است.وقتی كه طی سالهای قبل آثاری در مورد رزمندگان ،امام علی (ع)،عید غدیر و چندین قطعه مذهبی دیگر كه خواندم در ایران نبودم كه گفته شود بخاطر اینكه تأییدی بگیرم آنها را اجرا كرده ام. در واقع اجرای این كارها صرفا‌ به خاطر اعتقادات من بوده ،در عین حال از فضایی كه در ایران برای كسانی كه بخواهند به اصل خویش برگردند.بوجود آمده و از لطف مردم و مسئولان تشكر می‌كنم.

آیا این اواخر كار جدیدی از خود ارائه كرده اید كه از طرف شبكه های تلویزیونی پخش شده باشد؟
نه به هیچ وجه . الان حداقل بالغ بر ۲سال است كه هیچ همكاری نداشته و اساسا‌من با هیچ شبكه ای قرار دادی ندارم و رسما‌به همه شبكه های ماهواره ای اعلام كرده ام موافق پخش برنامه هایم در آن شبكه‌ها نیستم . اما علی رغم این اقدام ممكن است شبكه ای این درخواست را رعایت نكرده باشد كه متقابلا‌ من هم باید راهكارهای قانونی عدم پخش آثارم را در آن شبكه ها پیگیری كنم.

اما كارهایی كه از شما مطرح می كنند كه با برخی ارزش های مورد قبول مردم همخوانی ندارد در این رابطه چه توضیحی دارید؟

همانطور كه اشاره كردم من شخصا تاكنون تلاش كرده ام در آثارم هنجارشكنی نشود و سعی كرده ام ارزش های مورد قبول مردم را رعایت كنم اما از جانب تهیه كننده یا طرف قرار دادم متاسفانه ممكن است تنها در چند اثر (از مجموعه حدود ۱۳۰اثر تولید شده‌)این موضوع رعایت نشده باشد كه این كار صرفا‌ توسط قرار دادم بوده و این تنها به فضای نامناسب لس آنجلس بر می گردد و اینجانب در آن نقشی نداشتم . در واقع اثر خریداری شده به نحوی میكس شده كه برای فروش در شبكه های ماهواره ای جذاب باشد و این كار به من ربطی نداشته است .در عین حال جا دارد كه از این بابت از مردم عزیز عذر خواهی كنم ،اما همانطور كه در محتوای روند كلی تولیدات من مشخص می باشد در اكثریت قریب به اتفاق در كار‌هایم من این مراقبت و حساسیت وجود داشته است . زیرا همیشه خود را پایبند ارزش‌های ملت خوب و با صفای خودم می دانم مضاف بر اینكه كارهایی نیز قبل از انقلاب اجرا كرده ام كه محتوای مذهبی داشته است.

شما در حال حاضر با این سابقه چه پیغامی برای نسل جدید این هنر دارید؟
در موسیقی و محتوای اشعار سلامت نفس و احترام به ارزش های انسانی و فرهنگی كشور قبل از هر چیزمهم است .نسل جدید باید بداند موسیقی یك زبان انتقال فرهنگ است.پس در انتخاب شعر ،آهنگ و اجرا باید دقت عمل داشته باشند زیرا یك هنرمند از توانایی وجودی و ذاتی خود بر خواسته و تنها اثر اوست كه ماندگار است. پس در تولید آن دقت عمل اجتناب ناپذیر است و باید تلاش كنیم كه فرهنگ اصیل خودمان را تولید و با زیبایی هر چه بهتر منتقل كنیم.

سمیه قاضی‌زاده/راه مردم

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

24 دیدگاه

 1. به نظر بنده این جور هنرمندان دنبال موقعیت وفرصت طلبی هستند اینها درلوس انجلس نتوانستند کاری پیش ببرند الان امده از مردم معذرت خواهی میکند و برای ادامه کار دنبال فرصت هست حالا ببینیم هنری برای ارائه دارد زمانی که هنرمندان اینجا به هر زحمتی هنرشان را حفظ کردند این افراد انجا بیخیالی طی میکردند وهر سال منتظر بودند با ولیعهد رضا خان بیایند ایران این اقا …………………………………….

 2. به نظر من وطن شه، حق هر انسانی هست که تو وطنش زندگی کنه. فعالیت سیاسی هم که نداشته. اگه هم قبلا یه کارایی کرده از این به بعد دیگه نمی کنه. هر آدمی مرتکب اشتباه میشه، یه ذره منطقی باشین تورو خدا، ایشون هم آدمن و حق زندگی دارن. اگه تو ایران کار خلافی کرد اونوقت حق دارید گلایه کنید. حق ندارید راجع به گذشته کسی قضاوت کنید، خودش میدونه و خداش و اعمالش.به کس دیگه هیچ ربطی نداره.شما زندگی خودتو بکن و به بقیه کاری نداشته باش.از این نظام متعصب که فقط افکار انسان های شبیه خودشو قبول داره بدم میاد.

 3. من نمیدونم چرا ما عادت داریم در مورد هر چیزی اینهمه حاشیه سازی کنیم. بابا جان وطنشه دوس داشته برگرده به هیشکی هم ربطی نداره والاااااااا
  خوش اومدی عمو حبیب

 4. به نظرم من دولت ما متعصب ترین دولت دنیاست وبا زیبایی و موسیقی مخالف است نه با ابتذال وگرنه مسئولین برا رفتن به جام جهانی که ابتذال داشت دستو پا میزدن

 5. آخر عمری افتادی دونبال مجوز گرفتن که چی بشه واقعا مسخرست
  حتما بعد از شما ابی و داریوش یادشون میافته که ایران فقط با ابتذال مخالف بوده نه با موسیقی.. …..

 6. هنوز بدنت داغه حبیب جان ، یه مدت تو اداره ارشاد دنبال مجوز دوندگی کن ، یه مدت برای مجوز کنسرت دوندگی کن ، یه مدت برای خوندن بعضی از اشعار بو دار باز خواست بشو بعد بیا با هم بحرفیم .
  از اینکه به ایران اومدی خوشحال هستیم اما سعی کن در واقعیت زندگی کنی نه خیال و رویا.
  دوست دارم آهنگاتو هم همچنان گوش میدم و لذت میرم

 7. برای همه متاسفم هرچی باشه هنرمنده و ارزش خودشوداره الهی که همتون درد غربتو بکشید که بفهمین چی میگه قدمت رو چشم اقاحبیب من خودم اهله موسیقی هستم درکت میکنم بیاعزیزم تاکورشودانکه نتوان دید

 8. من که خندم نگرفت ؟ ؟ ؟ ؟ ؟ ؟ ‌‌؟‌ ؟ ؟ ؟ ؟

 9. خیلی مردی آقا حبیب

 10. آقای حبیب شما دوست داشتنی هستید و تمام جوونای ایرانی با صدای شما خاطره دارن مهم نیست کجا باشید مهم اینه که به چه چیزایی پایبند باشید.

 11. حبیـــــــــــــب عاشقت بودم
  با بازگشتت به ایران هم بیشتــــــــر عاشقت شدم
  بخدا مردی
  کور شه هرکی نمیتونه این مرد وطن پرست رو ببینه

 12. درباره ی بازگشت سیاوش قمیشی چیزی نگفت؟

 13. این حرفا رو بشنوید و باور نکنید !!!

 14. من مسعودهستم .
  اما خیلی دلم میخواهدبدانم که؛ آن کسانیکه اشخاص خیانت کاری را که بطور جد در پی براندازی حاکمیت ویا حتا آبروی انقلاب بودند؛ و زمانی از نزدیکترین یاران قلابی امام و رهبرمعظم بودند، زیاد هم گناهکار و حتی فتنه گر نمیدانند!!! و طلب بخشش این عناصر را دارند!!! و اما با کمال وقاحت به یک رییس جمهور پرکار و تلاشگر و آرمانخواه تهمت فتنه گری میزنند!!!
  پس این آقایان؛ چگونه نمیتوانند از اشتباهات یا انحرافات موقتی یک هنرمند؛ که شاید در بلاد کفر! بخاطر امرار معاش مجبورمیشده حرف نامربوطی بزند؛ و حالا به سرزمین مادری خود که همچون من و شما حق خدایی اوست بازگشته؛ آیا بواقع این انسان تقریبآ معتدل اینهمه نابخشودنیست؟؟!!
  نه والله! کمی فکر کنید.

 15. نمیدونم چی باید بگم…

  آخر دل من ز غصه خون خواهد شد
  وز روزنه ی دیده برون خواهد شد….

 16. جالبه و باعث تاسف یکی مثل شادمهر عقیلی رو از ایران فراری می دن بعدش این همه خواننده ی دره پیت مثل علیرضا روزگارکه اصلا معلوم نیست که آهنگاش مجاز ه یا مجاز نیست بعضی آهنگاش میشه آهنگه پیشواز ایرانسل ولی بعضیهاشون ….. و با عث میشن یه شخصیت با ارزش موسیقی ایران مثل استاد شجریان رو که ربنای به یاد موندنیش نماد ماه رمضون بود از یاران بره یکی مثل سعید پورسعید میاد ایران دیگه آلبوم نمیده وازش خبری نیست این مملکت خیلی مسخرست هیچ چیز سره جای خودش نیست حالا آقای حبیب میخوای بیای ایران بری عروسیها بخونی یا ……………………….

 17. بهترین صداوحنجره برای من هستی.ایران بانو.اواز قو.مادر.نفس و……..هیچ وقت در اهنگهات ابتذال نداشتی چون در شعرهات از شاعر های بزرگ استفاده کردی.موفق باشی

 18. واقعا متاسفم براتون.شما درد غربتو نچشیدین نمیفهمین چی دارین میگین.شما کی هستین که خودتونو نماینده ی مردم میدونین.۴ تا بچه سوسولید که شب باید مامانتونو بوس کنین و بخوابین.

 19. ضمنا متوجه شدم که حاکمیت نظام با هنر و موسیقی مخالف نیست بلکه با ابتذال و دور شدن از فرهنگ مردم مخالف است. واقعا این جمله رو خودت گفتی — یعنی واسه مجوز گرفتن چند تا آهنگ حاضری در مورد این نظام کثیف هر چیزی رو ماسمالی کنی —- نه باور نمیکنم این حرفایتو باشه —- من اون حبیبی رو دوس داشتم که میگفت با این مملکتی که من میبینم یکبار دگر پرده عوض خواهد شد. متاسفم براتون

 20. فقط میگم به شکر خوری افتادی اقا حبیب. من شما رو میپرستیدم و تمام کارهای اورجینال تونو دارم وخاطرات خوبی باهاشون دارم ولی چند سال تو ایران بودن ارزش یه عمر رسوایی رو داره. فکر میکنی بیای تو خیابان مردم ازت استقبال میکنن

 21. یه روزی میاد که بدجور خجالت زده این مردم میشی اقای محبیان

 22. سلام دو مطلب به نظرم رسید که ایشان ماست مالی کردند !!

  یکی اینکه حبیب اینهمه آلبوم در طول این سالها ساخته که اگر در ایران میخواست یکیش رو مجوز بگیره هفت خوان رستم را باید طی میکرد . خوب حالا ایشان میگوید اینجا بهتر است اگر به او مجوز ندادند چه خواهد گفت؟

  دوم تکلیف آهنگهایی مانند مملکت خراب و….که انتقادی بر وضع موجود مملکت بوده چه میشود؟

 23. واقعا شرم آور است
  حيف شعر “در اين زمانه بي هاي و هوي لال پرست” محمد علي بهمني و “به كجا چنين شتابان” شفيعي كدكني كه ايشان اجرا كرده اند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*