تفرشی: تکنولوژی آفت بازار موسیقی کشور

ali-tafreshi

علی تفرشی خواننده موسیقی پاپ كشورمان تکنولوژی‌های جدید را آفت بازار موسیقی کشور دانسته و به ایرنا گفت: اغلب مراكز فروش دركنار ارائه نسخه اصلی آلبوم‌های موسیقی، نمونه كپی شده آن را نیز با قیمت بسیار پایینی به فروش می‌رسانند و از همین رو در گسترش كپی غیر مجاز نقش دارند.
این خواننده پاپ ریشه بروز كپی غیرمجاز موسیقی دركشور را ناشی ازظهور تكنولوژی‌های پیشرفته امروزی دانسته و اظهارداشت: از زمانی كه اینترنت دراختیار مردم قرار گرفت بسیاری از دانلودهای غیرمجاز در درون خانه ها به راحتی صورت گرفته و می‌گیرد. درحقیقت بسیاری از كامپیوترها آرشیو موسیقی دارند و هر نوع موزیك و موسیقی در آن‌ها یافت می‌شود و به سریع ترین شكل ممكن به روز و تكثیر می‌شوند.
این خواننده پاپ سوددهی زیاد كپی غیر مجاز برای فروشنده ها، دسترسی آسان برای مردم و نبود نظارت كافی از سوی دولت را از جمله عوامل مهم گسترش كپی غیر مجاز در كشور دانسته وگفته است: علی رغم وجود قانونی با عنوان حمایت از حقوق مولفین و مصنفین در قانون اساسی كشور، به هیچ وجه نمودی از اجرای آن در جامعه به چشم نمی‌خورد و متاسفانه كاركردی نداشته است.
حتی اگر هم مواردی از اجرای این قانون نیز در جامعه وجود داشته باشد؟ از آنجا كه نظارت و كنترل درستی بر روی موسیقی كشور وجود ندارد كمك چندانی نمی كند.
این خواننده پاپ فرهنگ‌سازی در این زمینه را بسیار ضروری عنوان كرده و تصریح كرده است: تا زمانی كه به صورت ریشه‌ای به این مساله نپردازیم و مردم را با ارزش هنری موسیقی و زحماتی كه در ساخت حتی یك تك‌آهنگ صرف می شود آشنا نكنیم كاری از پیش نخواهیم برد. مردم باید به خوبی با زحمات فعالان عرصه موسیقی آشنا شوند تا خود را به پرداخت بخشی از هزینه‌های هنگفتی كه صرف تولید هر آهنگ می‌شود ملزم كنند.
وی تلاش و همت موسیقی دان ها، متولیان موسیقی و دولت را برای این امر لازم دانسته و افزوده است: مسوولان دولتی حتی می‌توانند از موسیقی در فرهنگ‌سازی استفاده كنند و هم‌چنین برگزاری كنسرت‌های متعدد نیز كمك فراوانی به شناخت مردم از هنرمندان این عرصه می‌كند.
تفرشی دلیل پراكنده بودن هنرمندان موسیقی را نبود تشكل و صنفی مطمئن عنوان كرده و گفته است: اگر چنین صنفی ایجاد شود و هنرمندان موسیقی در آن گرد هم آیند و متحد شوند و جایگاهی به دست آورند، قطعا با هم دلی و حركت جمعی می‌توانند نیروی انتظامی را نیز با خود همراه كنند و از این طریق تا حدود زیادی جلوی روند كپی‌های غیرمجاز را بگیرند.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*