در هنگام کار شنیدن موسیقی ممنوع است

music-listening

پژوهشگران انگلیسی در بررسی‌های خود نشان دادند که گوش‌دادن به موسیقی در زمان انجام کار می‌ تواند موجب برهم خوردن تمرکز و میزان کارایی مغز شود.

محققان دانشگاه ولز خبرهای بدی را برای شیفیتگان موسیقی دارند.
به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی به نقل از مهر، تحقیقات این روانشناسان نشان می‌دهد که گوش‌دادن به موسیقی در اداره و در زمان انجام کار مستقل از نوع موسیقی می‌تواند میزان کارایی مغز را در اجرای درست کار به شدت کاهش دهد.
این محققان به منظور دستیابی به این نتایج، برای ۲۵ داوطلب بین ۱۸ تا ۳۰ سال چند تست حافظه را تجویز کردند، در آزمایش اول، تست‌ها با کمی موسیقی زمینه همراه بود و در آزمایش دوم، تکالیف در یک محیط ساکت انجام شد.
نتایج این آزمایشات نشان داد که مستقل از کیفیت ملودی‌ها زمانی که داوطلبان در محیط سکوت تست‌ها را انجام می دادند کارایی آنها بالاتر بود.

براساس گزارش سی. ان. ان، نقش موسیقی در افزایش و یا کاهش کارایی مغز در انجام کارها در تحقیقات گذشته نیز مورد ارزیابی قرار گرفته بود. برای مثال در سال ۱۹۹۳ دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا با بررسی ۳۶ دانش آموز دریافتند که گوش‌دادن به موسیقی موجب افزایش هوش می‌شود و این پدیده را “اثر موتزارت” نامگذاری کردند.
این درحالی است که در حدود سه ماه قبل گروهی از دانشمندان اتریشی این ادعا را رد کردند، اما نتایج تحقیقات دیگری نشان داد که موسیقی می‌تواند کارایی فیزیکی ورزشکاران را بهبود بخشد.
بنابراین هنوز دقیقا مشخص نیست که واقعا موسیقی می‌تواند چه تاثیراتی بر روی عملکردهای مغز در زمان انجام تکالیف برجای بگذارد.
کارشناسان بر این باورند که اگر هنگام مطالعه نیاز به موسیقی دارید نوعی از آن را انتخاب کنید که ضرب آهنگی نسبتاً یکنواخت داشته باشد زیرا موسیقی‌های بی‌قاعده، به راحتی ذهن را منحرف می‌کنند.
آنان می‌گویند، اگر از یک موسیقی یکنواخت استفاده کنید صدایی که در محیط اطرافتان پخش می‌شود، حواس پرتی شما را به حداقل می‌رساند، رادیوی شما هم می‌تواند یک منبع خوب و در عین حال ارزان برای صداهای یکنواخت باشد.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*