رضا یزدانی: نیاز به فرهنگ‌سازی داریم

reza-yazdani11

رضا یزدانی، خواننده موسیقی پاپ و راک ایرانی در رابطه با کپی غیرقانونی آثار موسیقایی و مشکلاتی که در پی این امر برای صاحبان اثر پیش می‌آید با ایرنا گفت‌وگویی داشته است.
این هنرمند اعتقاد دارد که حل معضل كپی غیر مجاز آثار موسیقایی نیاز به فرهنگ‌سازی دارد و فرهنگ مردم باید آن قدر بالا برود كه كپی نخرند. مطبوعات و هم چنین صدا و سیما می‌توانند در این زمینه به فرهنگ‌سازی بپردازند و نقش مهمی را ایفا كنند.
او می‌گوید: به اعتقاد من، ریشه معضل كپی غیر مجاز، كاملن زمینه فرهنگی دارد یعنی نمی‌توان با قانون و برخورد قانونی جلوی آن را گرفت. حل این معضل نیاز به فرهنگ‌سازی دارد و فرهنگ مردم باید آن قدر بالا برود كه آثار كپی شده موسیقی را نخرند.
وی با اشاره به قیمت فروش آلبوم‌های موسیقی افزوده است: قیمت عرضه سی دی های موسیقی نازل است و چیزی نیست كه بگوییم گران است اما قدرت خرید مردم پایین است.
این خواننده پاپ با تاكید بر این كه مطبوعات و هم چنین صدا و سیما باید در این زمینه به فرهنگ‌سازی بپردازند، اظهار داشت: پیش از این در زمینه راهنمایی و رانندگی شاهد فرهنگ‌سازی گسترده مثلا برای بستن كمربند ایمنی بوده‌ایم كه اتفاقا موفقیت آمیز هم بود. بنابراین می‌توان این حركت را در زمینه كپی غیرمجاز هم انجام داد.
یزدانی با بیان این كه موسیقی زیرزمینی هم می‌تواند یكی از دلایل ترویج كپی غیرمجاز موسیقی باشد، گفته است: وقتی كسی یك محصول را از راه‌های غیرمعمول و قاچاق تهیه كند به این كار عادت می‌كند و اگر قانونی هم در این زمینه وجود داشته باشد، شكسته می‌شود و تبدیل به عادت خواهد شد. پس موسیقی زیرزمینی هم در این زمینه نقش دارد.
وی درباره پیوستن ایران به كپی رایت جهانی تصریح كرده است: من فكر نمی كنم به این سادگی‌ها كشور ما عضو كپی رایت جهانی شود چرا كه باید هزینه زیادی را بپردازیم. ما شاهد هستیم كه اكثر چیزهایی كه در كشور ما چاپ و منتشر می‌شوند قانون كپی رایت را رعایت نكرده اند. از سویی اگر قانون در این زمینه اجرایی شود، حركت مثبتی است و مهم این است كه تا عمل چه قدر فاصله داریم.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

1 دیدگاه

  1. واقعا شگفت آوره!… کی این متن رو نشوتـه؟؟!!… غلط املایی!… “کامـ” چی؟!!!!!… ای خدا!! D:

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*