علی مینوسپهر و کپی غیرمجاز آثارموسیقی

ali-minoo-sepehr

علی مینوسپهر معتقد است قوانین اشتباه، راه را برای کپی غیرقانونی باز گذاشته است.
مینوسپهر خواننده موسیقی سنتی كه آخرین اثرش اجرای سمفونی حلال كاروان بود در رابطه با کپی غیرقانونی آثار موسیقایی گفت: بعضی قوانین وضع شده در زمینه مجوز پخش یك آلبوم موسیقی به قدری غیر كارشناسانه و ناعادلانه است كه راه را برای كپی غیر مجاز آثار باز می‌كند.
وی افزود: به اعتقاد من قوانین وضع شده در این زمینه از پایه اشتباه است و باید به صورت دقیق اشكالاتی را كه در قوانین تولید و عرضه موسیقی از مراحل اولیه وجود دارد بررسی شود.
وی افزوده است: متاسفانه در زمینه موسیقی قوانین دست و پا گیر و پیچیده ای وجود دارد به عنوان مثال وقتی من به عنوان یك صاحب اثر برای دریافت مجوز به وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی می‌روم و پرونده تشكیل می‌دهم به دلیل این كه حتما باید از طریق یك شركت اقدام به دریافت مجوز بكنم ، با تقاضای من موافقت نمی‌شود. دلیل چنین قانونی این است كه پیگیری یك موسسه و شركت آسان تر از یك شخص حقیقی است. ولی به نظر من وقتی تمام زحمت و هزینه تولید یك آلبوم روی دوش خواننده و صاحب اثر است ونیازی نیست مجوز پخش آن به نام شركتی صادر شود كه كوچكترین نقشی در تولید آن نداشته است.
مینو سپهر وجود قوانین غیر كارشناسانه را عاملی برای گسترش روند كپی‌های غیر مجاز موسیقی دانسته و افزوده است: بعضی قوانین نادرست خواننده را به سمت عرضه در اینترنت و غیره می‌كشاند. یك خواننده زیر زمینی نیز كپی غیر مجاز را بهترین روش برای عرضه كارهایش به مردم و شناساندن خود به دنیا می داند.
وی اظهار داشت: به دلیل قدرتی كه یكسری قوانین غلط و نادرست به شركت ها داده ، عرضه موسیقی در دست عده‌ای خاص قرار دارد. تعداد شركت‌های تولیدكننده و توزیع‌كننده موسیقی بسیار فراوان است اما همه آن‌ها در پخش آثار موسیقی ذی نفع نیستند و فقط تعداد خاصی قدرت بازار را در اختیار خود دارند.
این خواننده درباره اجرایی بودن قانون كپی رایت در ایران بیان داشته است:
در شرایط فعلی بعید است كه چنین قانونی در كشور قابل اجرا باشد به دلیل اینكه خیلی مسائل باید تغییر كرده و حرفه‌ای تر به آن پرداخته شود تا بتوان آن‌ها را در این قانون تعریف كرد.
گفتنی است علی مینوسپهر که علاقه فراوانی به موسیقی ایرانی داشت، رشته آواز سنتی را نیز به همراه ساز تخصصی خود پیش برد .
در سال ١٣٧٣ وارد دانشکده موسیقی شد و در آن جا سه تار و کمانچه را نیز کار کرد . او در ارکسترهای مختلف ابتدا به عنوان نوازنده ویلن و بعدها در نقش خواننده ظاهر شد و ار آن رو که تصمیم داشت نقش آوازی خود را پررنگ تر کند از شرکت در ارکسترهای موسیقی به عنوان نوازنده ویلن خودداری کرد .او در سال ١٣٧٧ لیسانس خود را در رشته موسیقی گرفت و از آن پس به تدریس ویلن و آواز مشغول شد.
مینوسپهر از سال ١٣٦٩ در یک موسسه خصوصی مشغول به تدریس ساز ویلن شد. وی در کنسرت های متعددی در شهرهای مختلف ایران و کشور فرانسه برگزار کرده است . و همچنین در ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر موسیقی ملی ایران به رهبری استاد فرهاد فخرالدینی به عنوان سولیست فعالیت داشته است.

  • ایرنا
  • سایت آموزش موسیقی اُرف

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*