کیهان کلهر در شیراز به روی صحنه رفت

kalhor-nourbakhsh-concert

كیهان كلهر كه در حال حاضر به عنوان برجسته‌ترین نوازنده كمانچه در كشور مطرح است در شیراز به صحنه رفت.

محسن خباز اظهار داشت: كیهان كلهر برجسته‌ترین نوازنده كمانچه در كشور و در زمره شاخص‌ترین موسیقی‌دانان ایرانی در عرصه بین‌الملل است.
به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی به نقل از فارس، خباز افزود: كلهر با برگزاری ۱۰۰ كنسرت در دهه گذشته، سهم ویژه‌ای در شناساندن موسیقی ایرانی به جهانیان داشته است. این موسیقی‌دان، هم‌نوازی به یادماندنی نیز در كنار نوازندگان مطرحی نظیر شجاعت حسین‌خان، اردال ارزنجان، علی‌اكبر مرادی داشته و از میان آثار منتشر شده كیهان كلهر، آلبوم‌های باران و شهر خاموش نامزد دریافت معتبرترین جایزه جهانی موسیقی شده‌اند.
وی خاطرنشان كرد: از آخرین كنسرت‌های كلهر در ایران كه با شجریان و علیزاده به اجرا پرداخته است حدود ۷ سال می‌گذرد.
خباز افزود: كلهر پس از گذشت هفت سال اینك به اجرای كنسرت می‌پردازد و بعد از اجرای موفقی كه در تهران داشته است در شیراز نیز بر صحنه می‌رود تا دیگر بار با مخاطبان گسترده خود ارتباط رو‌در‌رو برقرار كند.
مدیر انجمن موسیقی استان فارس گفت: كیهان كلهر به همراه گروه همنوازان كلهر از هفتم تا نهم مرداد ماه جاری در شیراز به اجرای كنسرت می‌پردازند.
وی ادامه داد: این كنسرت در مجموعه فرهنگی هنری حافظ در دو بخش متفاوت برگزار می‌شود.
خباز بیان داشت: بخش نخست كنسرت بداهه‌نوازی كلهر به همراه علی بهرامی‌فرد است كه در این قسمت كلهر ساز شاه‌‌كمان را معرفی می‌كند.
وی ویژگی‌های ساز شاه‌كمان را برشمرد و افزود: در این ساز از پنج وتر اصلی و هشت وتر فرعی استفاده شده است و به ‌دلیل وجود سیم‌های واخوان نسبت به سایر سازهای كششی متفاوت عمل می‌كند.
مدیر انجمن موسیقی فارس اظهار داشت: بخش دیگر كنسرت به اجرای قطعه‌هایی از كیهان كلهر در دستگاه نوا اختصاص دارد كه به وسیله گروه حمیدرضا نوربخش به اجرا در می‌آید.
وی خاطرنشان كرد: اشعار استفاده شده از مولانا است و نوازندگانی نظیر سیامك جهانگیری (نی)، علی بهرامی‌فرد (سنتور)،‌ هادی آذرپیرا (تار)، روزبه رحیمی ‌توكلی (رباب)، پوریا پاكشیر (تنبك) و زكریا یوسفی (دف)، اعضای گروه هم‌نوازان كلهر را تشكیل می‌دهند.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*