استاد غلامعلی پورعطایی از موسیقی نواحی می‌گوید

pour-ataeeاستاد غلامعلي پور عطايي نوارنده و خواننده برجسته موسيقي خراسان گفت: موسيقي نواحي كشورمان سرشار از خوبي‌ها و معنويات و اصالت‌هاي ديني و آييني سرزمين ماست.

اين چهره ماندگار موسيقي كشور تصريح كرد: مردم ما انسان‌هاي بسيار فرهيخته و فرهنگ دوستي هستند و درك هنري بالايي دارند و من اين ويژگي را ستايش مي‌كنم.

وي درباره كنسرت ماه گذشته خود با گروه موسقي رادها اظهار داشت: از آن برنامه خيلي راضي بودم و اميدوارم با توجه مسوولان در چندين شهر كشورمان نيز آن را به روي صحنه ببريم، شهرهايي چون مشهد و اصفهان و شيراز .

پورعطايي ادامه داد: البته يك گله‌اي هم دارم و آن، اين كه چرا فقط بايد يك روز برنامه اجرا كنيم در حالي كه با توجه به استقبال مردم مي‌توانستيم تا ‪ ۱۰‬شب ديگر هم اجرا داشته باشيم.

اين استاد موسيقي نواحي كشورمان درباره حضورش در تهران و اجراي برنامه هاي مختلف موسيقي، گفت: من از سالهاي دور (سال‪ (۱۳۴۴‬در تالارها و سالن ها و فرهنگسراهاي تهران برنامه داشته ام و اصطلاحن از كهنه قباله‌هاي اين موضوع هستم كه البته در كنار تهران در كل كشورمان و خارج از آن نيز برنامه‌هاي بسيار متعددي را به اجرا در آورده ام.

وي درباره ميزان حمايت از موسيقي نواحي در كشور و وضعيت اين هنر اصيل، افزود: متاسفانه آنچنان كه شايسته موسيقي نواحي كشورمان است به آن توجه نمي‌شود.

وي گفت: تمام اصلالت‌هاي معنوي، ديني و آييني ما در موسيقي نواحي نهفته است. مناجات، مدايح، مناقب، روايات، كرامات، آداب ورسوم، و … را در اين موسيقي قديمي و كهن مي‌توانيم ببينيم.

اين چهره ماندگار موسيقي ايران خاطرنشان كرد: جوانان كشورمان بايد آنها را بشناسند و ظرفيت‌هاي ديني و معنوي اين موسيقي را دريافت كنند. زيرا ما اين موسيقي را محك زده ايم.

وي افزود: اين موسيقي معنوي و ديني و اصيل بايد به جوانان عرضه شود، زيرا بر خلاف تصور رايج، جوانان طالب و مشتاق اين موسيقي هستند و بنده حاضرم در هر برنامه پژوهشي و علمي ثابت كنم كه اين موسيقي ظرفيت‌هاي بالايي دارد و اصالت‌ها و ارزش‌هاي بسياري در آن نهفته است.

استاد پورعطايي اضافه كرد: من حاضرم تمام دانشم را در موسيقي نواحي در طبق اخلاص بگذارم و به جوانان بياموزم اگر حمايتي بشود تا ما از دنيا نرفته‌ايم فكري بكنند و فردا نگويند پورعطايي هم رفت و هيچ واي كاش و دريغ…

پور عطايي افزود: باز هم مي‌گويم كه موسيقي نواحي ما جز مناجات به درگاه خداوند، مدح و منقبت اوليا و پيامبران و ائمه، مناقب و كرامات بزرگان دين و اشعار بزرگان و ادبا و شعراي كشور چيز ديگري نيست و سراسر معنويت و آيين‌هاي ديني را در خود دارد، اميدوارم نگذارند كه اين ميراث معنوي و ديني با ما به خاك برود.

  • ایرنا

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*