انتقاد احسان خواجه امیری از وضعیت موسیقی کشور

ehsan

احسان خواجه امیری آهنگ‌ساز و خواننده‌ی موسیقی پاپ کشور، ضمن انتقاد از وضعیت کنونی برخی از انواع موسیقی در ایران، درس گرفتن از اشتباهات پدر خود (ایرج) را یکی از علل پیشرفت کاری‌اش ارزیابی کرد.
به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی خواجه امیری گفت: «من در بین خواننده‌های پاپ صدای محمد اصفهانی را خیلی دوست دارم. او اسطوره من نبود اما هنوز کارهایش را با علاقه گوش می‌کنم. البته کارهای «ایرج» و برخی اساتید موسیقی سنتی را هم گوش می‌کنم.
وی افزود: «نسل موسیقی ما عوض شده است. دکتر اصفهانی خوب می‌خواند اما نسل موسیقی، نسل «مو سیخ‌سیخی» شده است. این‌ها هستند که که موسیقی این نسل را می‌سازند. خیلی سخت است که آقای اصفهانی بتواند کارهایی بهتر از کارهای قبلی‌اش بسازد.

خواجه امیری هم‌چنین در گفت‌وگویی که با همشهری جوان انجام داده بود، در رابطه با حضور در یک خانواده‌ی هنری گفته بود: به نظرم «ایرج» بدون تردید بزرگ‌ترین خواننده تاریخ موسیقی ایران است. اما پدر من اخلاقش غیرحرفه ای است. این را خیلی رک می‌گویم. بسیاری از استادان گفتند که اگر ما صدای ایرج را داشتیم دنیا را فتح می‌کردیم. مثل این می‌ماند که شما با یک ماشین آخرین سیستم ۵ هزار سی سی، ۲۰ کیلومتر در ساعت هم نتوانی بروی.

وی افزود: برای همین پدرم اصلن مدیر خوبی نبود. به نظرم یکی از علت های پیشرفتم این بوده که از اشتباه‌های پدرم درس گرفتم. نمی‌خواهم بگویم من اصلن اشتباه نکرده‌ام. شاید اگر برگردم عقب خیلی از کارها را تکرار نمی‌کنم. برای همه این اشتباهات طبیعی است.

  • جهان

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

1 دیدگاه

  1. آقای احسان اصلا خواننده نیست که بتواتند درمورد خواندن نظر بدهد
    ایشان درست است که فرزند پهلوان آواز ایران ( به تعبیر استاد شهناز ) است ولی هنر موروثی نیست ممکن است صدا بصورت ژنتیک منتقل شود ولی صرفا داشتن صدا مثل داشتن ساز خوب است اگر دردست نوازنده ای چیره دست باشد ارزشمنداست والا اگر مثلا تار یحیی را در گوشه خانه ها آویزان کنند نمیتوان گفت هنر بله هنر فقط مربوط به سازنده است ولی زمانی میتوان گفت هنرموسیقی که نوازهده ای مثل آقای شهناز آنرا بنوازد تا قبل از آن فقط هنر ساخت ساز را میتوان مطرح کرد
    آواز های جاودانه استاد حسین آقا کجا و در لوله بخاری خواندن آقا احسان کجا مثل تفاوت دانه فلفل است با خال مهرویان
    حالا ایشان ادعا میکند خواننده موفقی است چون از اشتباهات پدر درس گرفته کدام موفقیت ؟ زمانی آقای جواد یساری و آغاسی و خانم سوسن هم از طرفداری اکثریت قریب به اتفاق مردم برخوردار بودند و هنوز هم همین تیپ خواننده ها در اشکال دیگری مطرح هستند

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*