اهمیت ملودی پردازی در موسیقی ایرانی

pouyan-ramezani

تنظيم كننده آلبوم «فكر و فرياد» گفت: موسيقي ايراني داراي تركيبات ملوديك بسيار جذاب و بارز است و ملودي‌پردازي در آن از اهميت خاصي برخوردار است.

به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی به نقل از فارس «پويان رمضاني» تنظيم‌كننده آلبوم موسيقي «فكر و فرياد» كه به تازگي در بازار موسيقي منتشر شده است گفت: از آنجايي كه موسيقي ايراني به تبع ساختار خاص و در بر داشتن رديف‌ها و دستگاه‌ها، ناگزير داراي تركيبات ملوديك بسيار جاذب و بارز است ، ملودي پردازي از اهميت خاصي در اين راستا برخوردارست و به دنبال آن نوع رنگ آميزي و اركستراسيون بر قدر و قيمت و ماندگاري اين گنجينه تاريخي و گران‌بها مي‌افزايد.
وي ادامه داد: در چند دهه اخير موسيقيدانان در تلاش بوده‌اند كه با ايجاد ساختارهاي جديد تغييراتي را در بافت موسيقي ايراني به وجود آورند كه اين امر به ويژه در تصنيف سازي بسيار آشكار است. اگرچه هنوز نه تنها موسيقيدانان ايران زمين در اين مورد به اتفاق نظر نرسيده‌اند بلكه بعضي از آنها اين امر را نوعي تخريب سنت‌ها و بافت اين موسيقي مي‌دانند.
تنظيم كننده اين آلبوم در خصوص اين اثر بيان داشت: از زماني كه پيمان خازني اولين ملودي را براي من با تار نواخت بيشتر از دو ماه طول نكشيد كه مجموعه به مرحله ضبط نهايي رسيد و فكر مي‌كنم مهمترين علت آن شناخت عميقي است كه من و ايشان از روحيات و سليقه‌ها و جمله‌پردازي‌هاي يكديگر در طي سال‌ها همكاري و همنشيني به دست آورده‌ايم.
fekrofaryadوي بيان داشت: در تنظيم و اركستراسيون «فكر و فرياد» پس از بررسي ساختار ملودي‌ها بر آن شدم كه روند آهسته ملودي‌ها را با ايجاد تضاد و رنگ آميزي با سازهاي كلاسيك تغيير داده و تنوع لازم را در آن به وجود آورم تا براي عموم مردم قابل درك و جذاب باشد چرا كه در تصنيف سازي آهنگساز با مخاطب عام سرو كار دارد. همچنين در اين مجموعه سعي شده است كه ساختار موسيقايي به گونه‌اي باشد كه نه تنها در جهت انتقال حس و خط فكري شاعر ، بلكه در راستاي تجلي و تقويت و تاثير عوامل ملوديك نقش موثري ايفا كند.
رمضاني در خاتمه با انتقاد به صدابرداري اين آلبوم خاطر نشان كرد: متاسفانه در زمينه صدابرداري آن ظرافت و دقتي كه انتظار مي‌رود در مورد آثار اركسترال به عمل آيد در اين آلبوم به دلايلي ناديده گرفته شده كه اين خود تا حد چشمگيري از تاثيرپذيري اثر حداقل براي قشر موسيقيدان كاسته است. زيرا يك اثر موسيقايي زماني ماندگار خواهد شد و به موفقيت خواهد رسيد كه تمام عوامل دست اندركار همانند حلقه‌هاي زنجير در كنار هم و همگون و هماهنگ و همفكر باشند و هر يك كار خويش را بدرستي و به نحو احسن انجام دهند.در غير اين صورت بهتر است بگوييم فقط كاري انجام شده و آلبومي ضبط شده است كه چندي بعد به دست فراموشي سپرده مي‌شود.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*