بازار انتشار آلبوم‌های موسیقی داغ است

darkoob

در هفته‌های گذشته آلبوم‌های موسیقی بازار خوبی داشته‌اند و تعدادی آلبوم از سبک‌های مختلف موسیقی به بازار کشور راه پیدا کرده‌اند. به این بهانه، مجله‌ی موسیقی ملودی طی گزارشی به مرور تعدادی از این آلبوم‌ها پرداخته است.

چندی پیش آلبوم موسيقي «شوري ديگر» اثر تازه گروه‌ «کامکارها» به دو زبان فارسي و کردي در سه سي‌دي توسط موسسه فرهنگي‌هنري «مشکات» به بازار آمد. در اين مجموعه که شامل کنسرت‌هاي سال ۸۶ و ۸۷ اين گروه به مناسبت روز جهاني موسيقي و سالروز تأسيس خانه موسيقي در تالار بزرگ کشور است، اشعاري از «لنگستن هيوز» شاعر انگليسي با ترجمه احمد شاملو، نيما يوشيج، ابتهاج، ساوجي و خيام خوانده شده است. در مجموعه «شوري ديگر»، يک لوح مختص به آثار فارسي اين گروه و دو لوح ديگر مربوط به آثار كردي اين گروه است که «عدنان کريم» از خوانندگان مطرح کردستان عراق نيز در اين مجموعه به زبان کردي خوانندگي کرده است.

آلبوم «بهانه از توست» اثر جديد آواز و تار استاد محمدرضا لطفي نيز در بازار موسيقي است. در اين آلبوم كه شامل تک‌نوازي تار استاد لطفي و آواز اوست، «محمد قوي‌حلم» تمبك مي‌نوازد. اين آلبوم كه به صورت بداهه نوازي است، شامل يك تراك ۴۴ دقيقه‌اي است كه محمدرضا لطفي در آن با استفاده از اشعار مولانا، آواز دشتي مي‌خواند. اين آلبوم شامل بخش‌هايي از كنسرت آمريكاي سال ۱۹۹۶ لطفي است.

آلبوم موسيقي «آفتاب‌هاي هميشه» شامل اشعار احمد شاملو و دكلمه آيدا شاملو است كه با آهنگسازي و صداسازي سعيد سالاري‌منش و محمدرضا اصغري همراه شده است. در بخشي از بروشور اين آلبوم آمده است: «مخاطبي که آيدا را به عنوان يک نشانه از ميان عاشقانه‌ترين سروده‌هاي شاملو به خوبي به ياد دارد، اين بار با شعر بلند آفتاب‌هاي هميشه و صداي آيدا در مقام شعرخوان به هسته‌اي پنهان در اثر، ارجاع داده مي‌شود. هسته‌اي که اين بار خودِ شاملويِ شاعر است.»

rastak08

آلبوم تصويري گروه «رستاك» با عنوان «همه اقوام من» با گويش‌هاي مختلف ايراني به تازگي وارد بازار موسيقي شده است. گروه رستاك به سرپرستي سيامك سپهري و خوانندگي فرزاد و بهزاد مرادي اين آلبوم را منتشر كرده‌اند كه در تيراژ ۳۰۰ هزار نسخه است. این آلبوم تصویری به موسیقی نواحی می‌پردازد و موسیقی لری، گیلکی، خراسانی، کردی، بلوچی و .. را می‌توان با این آلبوم شنید و از آن‌ها لذت برد.

اما آلبوم «نه آنچنان» از جمله آلبوم‌هاي موسيقي بي‌كلام است كه اين روزها عرضه شده است. اين آلبوم، اثر تازه گروه موسيقي «بهنا» است كه از سوي موسسه «آواخورشيد» وارد بازار موسيقي شد و در آن ۹ قطعه شامل «آشنايي»، «چونان»، «قصه»، «سبك‌بال» و … توسط گروه موسيقي تلفيقي «بهنا» به سرپرستي رامين بهنا نواخته شده‌ است. در اين آلبوم علاوه بر آهنگسازي توسط رامين بهنا، دو قطعه نيز توسط بابك رياحي‌پور نوازنده گيتارباس ساخته شده است.

«سخن‌هاي نهان» كاري از گروه سازهاي ايراني (شاهو) است كه به تازگي از سوي موسسه فرهنگي‌هنري آواخورشيد وارد بازار موسيقي شده است. در اين آلبوم كه يادمان مولانا جلال‌الدين محمد بلخي (مولوي) و به آهنگسازي حامد صغيري است، قطعات بي‌قرار، جلجتا، آوازهاي بهشت، زمزمه، شهان آسماني، ارژن، قلندروار، بداهه‌نوازي تنبور، مطرب تنبور، طربستان، بداهه‌نوازي تنبور و توبه خراباتيان اجرا شده است. در اين اثر حامد صغيري به عنوان تصنيف‌خوان، آهنگساز و رهبر گروه، احمد ابراهيمي سرگروه نوازندگان و حامد بحيرايي خواننده آواز حضور دارند.

آلبوم موسيقي «فكر و فرياد» با تقديم تصنيف اصلي آن به سيف‌الله داد به آهنگ‌سازي پيمان خازني نيز هفته‌هاي گذشته به بازار آمد. در اين اثر علي جعفري، ميثم مروستي (ويلن)، مجيد اسماعيلي (ويلن‌سل)،ميثم مروستي (آلتو)، پويان رمضاني (پيانو)، آرمين قيطاسي (فلوت)، شايان يزدي‌زاده (تنبك)، الناز اعلايي (سنتور)، سينا علم (كمانچه)، فرهاد زالي (ني)، سينا سرلك (آواز) و پيمان خازني (تار) به اجراي برنامه مي‌پردازند.

اين آلبوم شامل شش تصنيف از جمله «چشم ز شوق»، «ماه‌هلال»، «فكر و فرياد» و «تحمل» در آواز اصفهان، شوشتري، دشتي، دستگاه شور، ماهور و آواز افشاري است. همچنين دو ساز و آواز در آواز افشاري و دستگاه ماهور با تك‌نوازي تار پيمان خازني و تك‌نوازي ني فرهاد زالي اجرا مي‌شود.

etemaadi-khashayar

خشايار اعتمادي نيز پس از ۴ سال دور بودن از عرصه‌ي موسيقي، آلبوم «بايد به تو بر گردم» را وارد بازار موسيقي كرده است. اين آلبوم قطعات پاپ كلاسيك دارد و به گفته‌ي او اين آلبوم داراي يك فضاي اميدبخش است.
آلبوم موسيقي «داركوب» با خوانندگي حامد بهداد و مهران مديري به تازگي از سوي موسسه گلچين آواي شرق وارد بازار موسيقي شده است. داركوب شامل ۱۰ قطعه است كه بيشتر قطعات آن جديد و تاكنون در هيچ كنسرتي اجرا نشده است. هم‌چنين در اين اثر، يك قطعه نوستالژي و فولكلور از ديار تربت‌جام وجود دارد كه حامد بهداد آن را خوانده است. شش قطعه در اين آلبوم بي‌كلام و چهار قطعه هم با كلام است كه دو قطعه باكلام توسط حامد بهداد و دو قطعه ديگر توسط مهران مديري اجرا شده است. از ويژگي‌هاي قطعات آلبوم داركوب مي‌توان گفت كه اين اثر بيشتر حال و هواي موسيقي فولكلوريك منطقه خراسان را دارد.همچنين ملودي قطعات بي‌كلام آن نواهاي موسيقي آذري، كردي و جنوبي را براي مخاطبان موسيقي تداعي مي‌كند. در حالي اين آلبوم عرضه شد كه مراسم فرش قرمز آن كه به بهانه‌ي رونمايي قرار بود در فرهنگسراي نياوران برگزار شود، لغو شد.

عليرضا فرهنگ نيز آلبوم «فراسوي زمان» را از سوي انتشارات هرمس به بازار موسيقي ارايه كرده است. «فرهنگ» از شاگردان «عليرضا مشايخي» آهنگساز مدرن ايراني است كه آهنگ‌هاي متعددي را براي اركسترهاي مختلف و مطرح اروپايي نوشته است. اين اثر شامل هفت قطعه از ساخته‌هاي فرهنگ است كه توسط اركسترهاي مطرح در اروپا اجرا و ضبط اجراي زنده آن در اين آلبوم ارائه شده است. نمايه، نيمه دوم، گستاخانه، طنين، فراسوي زمان، پژواك، نوا نام قطعاتي است كه در اين آلبوم شنيده مي‌شود.

آلبوم رفیقانه با صدای امیر فاتحی به بازارهای موسیقی آمد و بالاخره «خسته‌ام از اين كوير» با آواز مسعود جاهد و هم‌خواني شيدا عرضه شد.

  • برگرفته از: ایرنا/ایسنا/برنا/عصر ایران

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*