تاسیس موزه موسیقی قومی عشایری ایران

جهانگیر نصری‌اشرفی پژوهشگر موسیقی از احداث موزه موسیقی قومی عشایری ایران، در منطقه آلاشت از توابع سوادکوه خبر داد.

به گزارش مجله موسیقی ملودی به نقل از خانه موسیقی، «جهانگیر نصری‌اشرفی»، پژوهشگر موسیقی با اعلام این خبر افزود: با هدف حفظ میراث به دست آمده از تحقیقات پژوهشگران در حوزه موسیقی قومی عشایری، موزه‌ای با نام احتمالی موزه موسیقی قومی عشایری ایران احداث خواهد شد.
وی در مورد مراحل احداث این موزه گفت: پس از گرفتن مجوز احداث موزه، حدود دو هکتار زمین خریداری و مقدمات آمادگی زمین نیز انجام شده است. نقشه موزه به تایید سازمان میراث فرهنگی رسیده و هم اکنون مشغول ایجاد تغییرات لازم در نقشه موزه با نظارت و تایید سازمان مربوطه هستیم.
نصری اشرفی درباره ویژگی‌های ساختمان موزه موسیقی البرز بیان داشت: این موزه در دو طبقه برای مساحتی قریب به ۱۴۰۰ متر مربع بنا پیشنهاد شده است. طبقه اول این موزه به چهار بخش، موزه صوتی، موزه تصویری، کتابخانه و موزه سازها اختصاص دارد و در طبقه دوم نیز بخش‌های استودیو، اداری و مدیریتی، تحقیقاتی و انتشارتی و همچنین سالن‌های همایش قرار دارد.
این پژوهشگر موسیقی محلی درباره اهداف احداث این موزه گفت: هدف اصلی، حفظ میراثی است که ما حصل تحقیقات انجام گرفته من و سایر پژوهشگران در سی سال گذشته در حوزه موسیقی قومی عشایری ایران است و تمرکز این موزه بر روی این نوع موسیقی است.
وی در خصوص زمان احداث و بازگشایی این موزه گفت: با مقدمات انجام شده قرار است تا اوایل مهرماه مراحل احداث موزه انجام و پیش‌بینی می‌شود، در صورت نبود مانعی بر سر آن، مهرماه سال آینده شاهد افتتاح این موزه باشیم.
این پژوهشگر درباره محل احداث این موزه افزود: مکان این موزه در منطقه آلاشت از توابع سوادکوه در حوالی روستای لیند خواهد بود که زمین و هزینه احداث آن توسط بخش خصوصی تامین می‌شود.
وی درباره نحوه اداره این موزه گفت: قرار است پس از اتمام کار این موزه وقف شود و در نهایت به صورت هیات امنا اداره شود که در اختیار شخص خاصی نباشد.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*