صدای بلند موسیقی عامل کاهش شنوایی نوجوانان

loud

محققان مي‌گويند: گوش كردن به صداي بلند موسيقي از طريق گوشي دستگاه‌هاي پخش ديجيتالي موسيقي موجب شده از هر پنج نوجوان آمريكايي يك نفر به كاهش شنوايي مبتلا شود.

به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی از ایرنا به نقل از آسوشيتدپرس، برخي از كارشناسان با توصيه به نوجوانان براي كاهش صداي موسيقي مي‌گويند: صداي بلند موسيقي از طريق گوشي (هدفون هايي كه درون گوش قرار مي‌گيرد) مي‌تواند عامل اين كاهش شنوايي باشد.

آنها هشدار مي‌دهند كه كاهش اندك شنوايي مي‌تواند مشكلات زيادي را براي نوجوانان در مدرسه ايجاد كند و در سالهاي بعد استفاده از وسايل كمك شنوايي را براي آنها ضروري سازد.

دكتر گري كورهان از بيمارستان بريگهام وابسته به دانشگاه هاروارد و بيمارستان زنان در بوستون و مجري اين تحقيقات مي‌گويد: اميدواري ما اين است كه بتوانيم افراد را به استفاده درست از اين دستگاه‌ها ترغيب كنيم.

محققان اطلاعات مربوط به نوجوانان ‪ ۱۲‬تا ‪ ۱۹‬ساله را در يك تحقيق سراسري سلامت مورد بررسي قرار داده و كاهش شنوايي را در حدود سه هزار كودك طي سالهاي ‪ ۱۹۸۸‬تا ‪ ۱۹۹۴‬با كاهش شنوايي در هزار و ‪ ۸۰۰‬كودك طي سالهاي ‪۲۰۰۵‬ تا ‪ ۲۰۰۶‬را مقايسه كردند.

اين بررسي‌ها نشان داد: شيوع كاهش شنوايي از ‪ ۱۵‬درصد به ‪ ۱۹/۵‬درصد افزايش يافته است.

بيشتر اين كاهش شنوايي‌ها اندك بوده و ناتواني در شنوايي صداهاي ‪ ۱۶‬تا ‪۲۴‬ دسي بل و يا صداهايي مانند پچ پچ و يا خش خش برگها بود.

نوجواناني كه دچار كاهش شنوايي اندك هسنتد احتمالا نمي‌تواند صداي چكيدن قطرات آب و يا شب بخير آهسته مادر را در شب بشنوند.

بر اساس قرائن حدود ‪ ۶/۵‬ميليون نوجوان آمريكايي نفر به كاهش شنوايي مبتلا هستند.

افرادي كه دچار كاهش اندك شنوايي هستند تمام صداهاي مصوت را به وضوح مي شنوند، اما ممكن است برخي از صداهاي صامت مانند ت و ك و س را نشنوند.

در حالي كه محققان فقطاي پاد و يا ديگر وسايل پخش موسيقي را در اين كاهش شنوايي مقصر نمي‌دانند، اما افزايش چشمگير كاهش شنوايي فركانس بالا را شناسايي كرده‌اند كه به گفته آنها مي‌تواند به خاطر سروصدا ايجاد شده باشد.

اين پژوهشگران به يك مطالعه استراليايي در سال ‪ ۲۰۱۰‬اشاره دارند كه استفاده از وسايل پخش موسيقي شخصي را با افزايش ‪ ۷۰‬درصدي خطر بروز كاهش شنوايي در كودكان مرتبط مي‌كند.

به گفته آنها قرار گرفتن طولاني مدت در معرض سروصداي بلند براي شنوايي مضر است.

نتايج اين تحقيقات در نشريه انجمن پزشكي آمريكا منتشر شده است.

صداي بلند موسيقي موضوع جديدي نيست. هر نسل جديد فناوري جديدي از هدفون هاي دهه ‪ ۱۹۶۰‬گرفته تا واك من‌هاي سوني دهه ‪ ۱۹۸۰‬استفاده مي‌كند.

نوجوانان امروزه دو برابر طولاني تر از نسل‌هاي قبلي موسيقي گوش مي‌كنند.

عمر باتري و ميزان ضبط موسيقي در فناوري‌هاي قديمي تر، كمتر بود.

گوش كردن دائمي به صداي موسيقي با بلندي صداي ‪ ۸۵‬دسي بل و يا بلندتر مي تواند به سلول‌هاي مويي ميكروسكوپي در گوش داخلي آسيب وارد كند.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*