محدودیت پژوهش سازمانی در موسیقی ایران

سيدابوالحسن مختاباد گفت: اکثر تحقيقات و پژوهش هايي که در زمينه موسيقي ايراني صورت مي‌گيرد به صورت شخصي انجام مي شود و تحقيقات سازماني و دولتي با بودجه و برنامه مشخص کمتر صورت گرفته است.
به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی به نقل از پايگاه اطلاع رساني موسيقي ايران، سيدابوالحسن مختاباد پژوهش‌گر موسيقي درباره وضعيت پژوهش در موسيقي کشور گفت: اساسا بحث پژوهش در زمينه موسيقي به دو طريق شخصي و دولتي انجام مي شود. در بحث پژوهش شخصي هر فرد علاقه مندي مقوله خاصي از موسيقي را مورد بررسي قرار داده است که خوشبختانه در اين زمينه موفق بوده ايم. جديد ترين کاري که در اين راستا انجام شده تلاش آقاي ساسان فاطمي بود که با همکاري گروهي براي نخستين بار بر روي آهنگسازي تحقيق کردند که منجر به توليد آلبوم «سرخانه» شد.
وي افزود: فريبرز رستمي نيز ۱۲ سال بر روي موسيقي کودک کار کرد و نتيجه کار را در تالار وحدت به اجرا گذاشت. پژوهش ديگري را نيز محمدرضا درويش و ساسان فاطمي انجام داده اند که همگي آنها تحقيقات فردي بودند که نتيجه فردي نيز داشتند.
مختاباد در ادامه از کمبود پژوهش هاي برآمده از يک سازمان دولتي خاص خبر داد و گفت: پژوهشي که يک سازمان با تخصيص بودجه و با يک ذهنيت از پيش تعيين شده انجام دهد در ايران به ندرت اتفاق افتاده است. معاونت هنري در يک دوره اي بودجه اي اختصاص داد که کتاب موسيقي بر اساس موسيقي ايراني تاليف و در مدارس راهنمايي و دبيرستان تدريس شود که با نام «تئوري موسيقي ايراني» منتشر شد.
وي افزود: فرهنگستان هنر نيز دستاوردهايي در زمينه موسيقي قديمي ايران داشت. همچنين کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با پروژه محمدرضا دريش آثار عبدالقادر نراقي را مورد بررسي قرار داد. حتي کارهايي که در جشنواره موسيقي نواحي ارائه مي شود نيز گاها در اين مقوله مي گنجن ولي پژوهش هايي که از يک نظام واحد سرچشمه بگيرد بيشتر از جانب فرد بوده اند و نهاد خاصي پيشنهاد دهنده نبوده است.
اين پژوهشگر به فعاليت هاي پژوهشي در سال هاي قبل از انقلاب اسلامي اشاره کرد و گفت: قبل از انقلاب راديو و تلويزيون اقداماتي در اين زمينه انجام مي دادند براي مثال هوشنگ ابتهاج که در آن سال ها مديريت موسيقي راديو را به عهده داشت برنامه هايي را به جرا گذاشت. برنامه «گلها» محصول نشست هاي متعدد شوراي موسيقي راديو بود تا اينکه در دهه ۳۰ تا ۴۰ مرحوم پيرنيا مديريت برنامه «گلها» را به عهه داشت.
مختاباد اظهار کرد: بعد از انقلاب اسلامي پژوهش هاي دولتي سازمان يافته در زمينه موسيقي کمتر انفاق افتاده و شوراي عالي انقلاب فرهنگي تا کنون در زمينه موسيقي کاري انجام نداده است. در حالي که موسيقي يکي از تاثير گذارترين هنرها محسوب مي شود.
وي پيکان جنگ نرم را، موسيقي عنوان کرد و افزود: اول موسيقي در ذهن افراد رسوب مي کند و بعد پيام ها ارسال مي شود. به اعتقاد من به وسيله موسيقي مي توان جلوي انواع تهاجمات فرهنگي را در راستاي جنگ نرم بگيريم. و براي اين منظور بايد ابتدا مباني نظري آن را تعريف و تقويت کنيم تا به واسطه آن در بخش عملي نيز توليدات در خورد توجهي خلق کنيم و در اينجا اهميت پژوهش بيش از پيش نمايان مي شود.
به تازگي کتاب زندگي و آثار مرحوم روح‌الله خالقي از مجموعه مفاخر موسيقي نوشته سيدابوالحسن مختاباد از سوي انتشارات اميرکبير منتشر شده است.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*