همکاری محمدرضا درویشی و همایون شجریان در شوق‌نامه

mohammad-reza-darvishi

محمدرضا درویشی از انتشار مجموعه پروژه عبدالقادر مراغه‌ای با صدای همایون شجریان خبر داد.

محمدرضا درویشی آهنگ‌ساز و محقق با اعلام این خبر گفت: «این مجموعه در واقع بازخوانی تصانیف عبدالقادر مراغه‌ای است که توسط گروه عبدالقادر مراغه‌ای به سرپرستی خودم اجرا شده و همایون شجریان آن را خوانده است.»

او افزود: «سه عدد سی‌دی، سه عدد کاست، کتابچه متن و توضیحات، فولدر نت‌ها در قطع بزرگ و اطلاعات مربوط به سازها، نوازنده‌ها و گروه، بخش‌های مختلف این مجموعه موسیقی را تشکیل می‌دهد که قرار است بعداز عید فطر توسط انتشارات کانون پرورش فکری منتشر شود.»

این پژوهش‌گر افزود: «مجموعه «شوق‌نامه» حاصل پنج سال کار است که سه سال تمرین و ضبط آن طول کشید و دو سال هم نت‌نویسی آن وقت برده است.»

محمدرضا درویشی درخصوص این اثر گفت: «غیر از روایت‌های مکتوب درباره عبدالقادر مراغه‌ای نوشته تقی بینش که در رساله‌های جام اللحان، مقاصد الحان و ادوار صفی‌الدین ارموی موجود است، ما سند دیگری از مراغه‌ای در ایران نداشتم.»

او هم‌چنین گفت: «۳۰ تصنیف به عبدالقادرمراغه‌ای منسوب شده است. من در سفر به ترکیه توانستم ۲۴ تصنیف را جمع‌آوری کنم، اما شش تصنیف دیگر را هنوز پیدا نکرده‌ام. محمدرضا درویشی در ابتدا کار مجموعه «شوق نامه» را با یک گروه هفت نفره آغاز کرد که به تدریج به یک گروه ۲۲ نفره تبدیل شد و سپس شماره گروه به ۹ نفر کاهش یافت.»

homayoun-seemorgh01

این گروه به سرپرستی محمدرضا درویشی و خوانندگی همایون شجریان، ۲۴ تصنیف منسوب به عبدالقادر مراغه‌ای را براساس اشعاری از حافظ، جامی، خیام، فیضی دکنی، فصیحی و شاعران ناشناخته اجرا می‌کند. درویشی در این پروژه؛ اشعار عربی و مصرع‌های ترکی را نیز در قالب آلبوم «شوق‌نامه» ضبط کرده‌است.

عبدالقادر مراغه‌ای، ریاضیدان، موسیقیدان و نوازنده ایرانی قرن نهم هجری است که لقب معلم ثانی را در موسیقی دارد. او علاوه بر نوازندگی در خوشنویسی، شعر و نقاشی تبحر داشته است. ارتباط بین موسیقی ایرانی و موسیقی ترک ازجمله پژوهش‌های اوست. او همراه با فارابی، ابوعلی سینا، صفی‌الدین ارموی و قطب‌الدین شیرازی از بزرگترین نظریه‌پردازان موسیقی ایرانی به شمار می‌رود.

محمدرضا درویشی متولد ۱۳۳۴ در شیراز، آهنگ‌ساز، پژوهش‌گر موسیقی و مؤلف دایره‌المعارف سازهای ایران است. او سال ۱۳۵۷ در رشته آهنگسازی از دانشکده هنرهای زیبای تهران فارغ‌التحصیل شد. او علاوه بر آهنگ‌سازی، از ۲۰ سال پیش پژوهش در موسیقی نواحی مختلف را با سفر به شهرها و روستاهای ایران آغاز کرده است. موسیقی کلیدر که براساس رمان «کلیدر» محمود دولت آبادی ساخته شده‌ است، یکی از ساخته‌های درویشی است. آلبوم‌های «گنبد مینا» و «جان عشاق» حاصل همکاری او با پرویز مشکاتیان است.

  • ایلنا

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*