مشترکات موسیقی نواحی ایران و تاجیکستان


يك محقق و پژوهشگر موسيقي گفت: موسيقي نواحي مروگي و سازندگي تاجيكستان و يزله خوان استان بوشهر از لحاظ فرم داراي شباهت هاي فراواني است.

به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی از باشگاه خبرنگاران منصوره ثابتي زاده پژوهشگر موسيقي افزود: موسيقي شش مقام تاجيكستان كه شامل موسيقي سنتي، كلاسيك و نواحي است از نظر اشتراكات موسيقيايي شبيه مقام هاي موسيقي ايراني است.

ثابتي زاده اظهار داشت: اين فرم از موسيقي داراي نام هاي متنوعي هستند كه با عناويني چون بدخشان، پامير، زرافشان، درواز، كرلاب، ختلان تقسيم بندي مي شوند.

وي با اشاره به انواع موسيقي نواحي تاجيكستان تصريح كرد: موسيقي عروسي كه با ساز و آواز موجود است،داراي شباهت فراواني با اين نوع موسيقي در ايران است، بخش ديگري از انواع موسيقي فلك نام دارد كه موسيقي جشن تكليف دختران با اجراي زنده و گهواره بنداز از ديگر انواع موسيقي است.

اين محقق موسيقي ادامه داد: از مشابهات موسيقي مروگي و سازندگي تاجيك با بيت خواني بوشهر ايران، ساختار سيكلي و سوئيت واژه، درآمد آوازي و انتقال ريتم كند ۸/۶ به تند از جمله شباهت ها است.

وي خاطر نشان كرد:همراهي دايره و برخي ابزار نظير زنگ، به ارائه اشعار تغزلي، توصيفي و طنز و شوخي، بافت، تلفيق و بيان موسيقيايي با الگوي كهن، تأثير و نفوذ مردمي و جايگاه بارز آن در بين اقوام و در نهايت اجراهاي گروهي و تدريجي از ديگر وجوه تشابهات است.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*