کیوان ساکت: درک هنری لغوکنندگان کنسرت پایین است

kaywan-saket

كيوان ساكت آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی تار نزديك به دو سال است كه در ايران كنسرت جدي برگزار نكرده است. او مي‌گويد: كشمكش‌هاي و مناسبات داخلي ارگان‌هاي فرهنگي و غيرفرهنگي به هنرمند ارتباطي ندارد و هنرمند تنها به عنوان يك هنرمند موظف است كه هنرش را به جامعه عرضه كند.
به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی از ایلنا، ساكت اضافه كرد: من يك هنرمندم و بايد با ارایه موسيقي خوب به جامعه‌ام خدمت كنم. اگر اين اتفاق نيفتد راه براي موسيقي‌هاي سخيف و لس‌آنجلسي باز مي‌شود كه متاسفانه اين اتفاق هم اكنون رخ داده و زمان حيات موسيقي اصيل در كشورمان و فضاي عرضه‌ي آن هر هروز كمتر و كمتر مي‌شود.
اين نوازنده‌ی تار افزود: وظيفه متوليان فرهنگي است كه راه را براي ارایه اين هنر فراهم كنند اما متاسفانه هم‌اكنون كشمكش‌هاي سياسي و فرهنگي ميان ارگان‌هاي مرتبط يا غيرمرتبط با هنر چنان زياد شده كه درصورت بالا گرفتن ميزان اين كشمش‌ها همه چيز به باد مي‌رود.
ساكت با اينكه اين روزها به خاطر كنسرت‌هاي خارج از كشور گرفتار است اما در كشور خودش فقط به تدريس مشغول است، اظهار داشت: هم‌اكنون همه مسایل مرتبط با موسيقي سليقه‌اي شده است. حتي مسوولان وزارت ارشاد براي مجوزي كه خود آن را صادر مي‌كنند اما به راحتي توسط افراد يا ارگان‌هاي ديگر لغو مي‌شود، اهميتي قايل نيستند.
وی خاطرنشان كرد: هم‌اكنون هيچ تضميني براي اينكه يك سرمايه‌گذار در حوزه موسيقي وارد شده و سرمايه‌گذاري كند، وجود ندارد چراكه اصلن تضميني براي اجراي برنامه‌هاي موسيقي در كشور وجود ندارد. كساني كه كه كنسرت‌هاي موسيقي را به هر بهانه‌اي لغو مي‌كنند، نه تنها هيچ ارزشي براي پول، زمان، علاقه و گرايشات مردم قائل نيستند كه ارزشي هم براي هنر متصور نيستند. آنها با هنرمند و هنرمندان ميانه‌اي ندارند و شناخت درستي از موضوعات هنري ندارند.

وي درباره شركت در جشنواره‌ی «جاده ابريشم» نيز گفت: اين جشنواره یکی از فستیوال‌های معتبر جهانی است که هرساله برخي هنرمندان موسیقی براي شركت در این فستیوال برگزیده شده و به آن دعوت می‌شوند. امسال از ایران، من به‌عنوان نوازنده تار و سه تار حضور خواهم داشت. ساكت با اشاره به اينكه در اين فستيوال، قطعات دو آلبوم آخرش يعني شرق اندوه و شبي با خورشيد را با همراهي اركستر سمفونيك شهر بوخوم آلمان اجرا مي‌كند، گفت: اين فستيوال در شهر بوخوم كه فرهنگي‌ترين شهر آلمان است برگزار مي‌شود.
گفتنی است کنسرت کیوان ساکت در بابل با وجود در اختیار داشتن مجوز، یک شب قبل از برگزاری لغو شده است. هم‌چنین ساکت برای کنسرت خود در شهرستان پاوه موفق به دریافت مجوز نشده است.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*