شاهین فرهت: پیام حقیقی موسیقی تعالی انسان است

shahin-farhat

مخاطبان هنر موسيقي از هر قوم، ملت و نژادي كه باشند اگر فلسفه درون اصوات را درك كنند به پيام حقيقي موسيقي كه همانا تعالي انسان است، دست پيدا خواهند كرد.
به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی از آريا، شاهين فرهت آهنگ‌ساز درباره رابطه موسيقي و فلسفه اظهار كرد: فلسفه در واقع به عمق نگاه كردن است و موسيقي هم تجريدي‌ترين هنرهاست و تنها هنري است كه احتياج به ترجمه ندارد و مخاطبانش از هر قوم، ملت و نژادي كه باشند اگر فلسفه درون اصوات را درك كنند به پيام حقيقي موسيقي كه همانا تعالي انسان است، دست پيدا خواهند كرد.
فرهت افزود: صلح و صفا، دوستي و تعالي، گريز ا ز خشونت و … از جمله مفاهيم و نتايج موسيقي است كه اتفاقا حول محور فلسفه قرار دارد. اگر در برخي جوامع هنر تضعيف مي‌شود، دليل اصلي آن به فقدان فلسفه باز مي‌گردد و در حقيقت موسيقي جزئي از جريان فلسفه است و فلسفه هم جزئي از موسيقي محسوب مي‌شود و اين رابطه متقابل ميان فلسفه و تمام هنرها همواره وجود داشته است. در واقع فلسفه از پديده‌هاي فكري نشات گرفته است و موسيقي هم داراي فلسفه‌اي كهن است.
آهنگ‌ساز سمفوني «ابن‌سينا» با اشاره به نياز روز جامعه به برگزاري همايش‌ روز جهاني فلسفه، گفت: برگزاري همايش روز جهاني فلسفه مي تواند گام بزرگي در راه ايجاد رابطه متقابل ميان هنرها و فلسفه باشد اما به اين شرط كه اين گونه رويداد‌ها مستمر و دائمي باشد و تداوم داشته باشد. نبايد اين گونه رويكردها به ورطه فراموشي سپرده شود و تنها در اين صورت است كه قدم بزرگي براي جامعه هنري برداشته خواهد شد.
فرهت كه تاكنون سمفوني‌هاي متعددي از جمله سمفوني ايراني، دماوند، تهران، فردوسي و… را ساخته است، در ادامه خاطرنشان كرد: اين همايش‌ها و اين‌گونه رويكردها به فلسفه و هنر باعث به‌وجود آمدن هنرمندان درست در كليه رشته‌هاي هنري مانند تئاتر، سينما، موسيقي، نقاشي و … مي‌شود. در حقيقت دستاورد اين همايش‌ها بايد باعث به‌وجود آمدن آثار جديد هنري شود.
همايش روز جهاني فلسفه با موضوع «فلسفه، نظر و عمل» از سي‌ام آبان تا دوم آذرماه در تهران برگزار مي‌شود.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*