فرهنگ جامع موسیقی ایرانی به‌روز می‌شود

taar

بهروز وجدانی از پژوهش و گردآوری اطلاعات جدید برای به روز رسانی «فرهنگ جامعه موسیقی ایرانی» خبر داد.

بهروز وجدانی نویسنده و پژوهش‌گر گفت: کتاب «فرهنگ جامع موسیقی ایران» سال ۱۳۸۵ در دو جلد به چاپ رسید است که در اولین دوره کتاب فصل جمهوری اسلامی به عنوان کتاب برگزیده بخش هنر انتخاب شد.

وجدانی افزود: در این کتاب هنر موسیقی را در رابطه با ابعاد تاریخی و جغرافیایی آن معرفی کرده ام، در بخش تاریخی این فرهنگ به معرفی و تفسیر آنچه در متون تاریخی در مورد موسیقی ایرانی مطرح شده چه در شکل سازی و چه آوازی پرداخته ام.

وی اظهار داشت: در تهیه و تدوین بخش تاریخی این فرهنگی تنها به متون موجود فارسی بسنده نکرده بلکه به پژوهش در کتاب های موسیقی کشورهای همجوار که مشترکاتی با ایران داشته اند نیز پرداخته ام و به گمان خود هیچ نکته ای از منظر من دور نمانده، تمام اصطلاحات موسیقیایی را از چند هزار پیش تا کنون را در بر می گیرد.

عضو هیات علمی پژوهش‌کده مردم شناسی سازمان میراث فرهنگی گفت: در بعد جغرافیایی این فرهنگ هم همانطور که متذکر شدم اطلاعات این کتاب تنها محدود به موسیقی سنتی و ردیف دستگاهی که در اصفهان، شیراز و تبریز و یا دیگر شهرهای بزرگ می شود بسنده نکرده ام بلکه موسیقی نقاط مختلف ایران را در دو حوزه سنتی و موسیقی مقامی یا نواحی ایران در بر می گیرد.

وجدانی افزود: این اولین کتاب جامعی است که تنها موسیقی را براساس جغرافیا معرفی نکرده بلکه به معرفی اصطلاحات و اطلاعات مختلف موسیقی طرح کرده است.

نویسنده «سازشناسی موسیقی ایران» یادآور شد: این کتاب مانند تمام کتاب های فرهنگ بر اساس حروف الفبا تنظیم و تدوین شده و استفاده آن برای مخاطب سهل خواهد بود اما از آنجا که هنر موسیقی همواره در حال نو شدن و تجربه های نوینی است به همین منظور فرهنگ جامع موسیقی ایران نیز باید هر چند سال یک‌بار به روز شود که در حال حاضر مشغول گردآوری اطلاعات جدید برای به روز رانی آن هستم و در آینده ای نزدیک فرهنگ جدید روانه بازار کتاب می شود.

  • پانا

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*