پیام صالحی و انتشار آلبوم‌های مستقل از آریان

payam-salehi-02

پيام صالحي، خواننده گروه «آريان» كه تا چندي ديگر اولين آلبوم مستقل خود را با نام «حس» وارد بازار مي‌كند، بعد از آن‌كه در گروه آريان آهنگي را با كريس دي‌برگ اجرا كرده، اكنون از همكاري با گروه «جيپسي‌كينگز» خبر داد.

نشست خبري آلبوم «حس» اولين آلبوم مستقل پيام صالحي صبح روز دوشنبه ۵ مهر در پرديس سينمايي ملت برگزار شد و در اين نشست، پيام صالحي، نيما وارسته (تنظيم‌كننده آهنگ‌هاي اين آلبوم)، مصطفي محمودي (روابط عمومي) و علي الموتي (مشاور تصوير دنياي هنر) به ذكر توضيحاتي درباره‌ي اين آلبوم و نحوه‌ي انتشار آن پرداختند.
در اين نشست پيام صالحي درباره‌ي اين‌كه چه شده است كه اكنون تصميم به انتشار آلبومي مستقل گرفته و جدا از گروه آريان اين كار را انجام مي‌دهد، توضيح داد:«گروه «آريان» خانه من است و هيچ گاه از آن جدا نمي‌شوم. ما ۱۰ سال است كه در گروه آريان كار مي‌كنيم و از آن هم جدا نخواهيم شد، اما با اين وجود عضويت در اين گروه دليل نمي‌شود كه به طور مستقل كاري انجام ندهيم.»
او با بيان اين‌كه ژانر و سبك گروه آريان تا حدي متفاوت است و نمي‌توان در آن سبك جديدي را تجربه كرد، متفاوت‌بودن آهنگ جديدش را دليل اجراي اين كار به شكل مستقل دانست.
صالحي ادامه داد:«اولين نكته‌ي مهمي كه در اين آلبوم وجود دارد، حضور نيما وارسته در كنار من است. فكر مي‌كنم كه تنظيم‌هاي نيما براي اين آلبوم در نوع خود منحصر ‌به فرد است. سعي كرده‌ايم در اين آلبوم براي هر سليقه حداقل يك آهنگ داشته باشيم. شعرهاي اين آلبوم هم اكثرا خيلي روان و ساده هستند و فكر مي‌كنم كه اين اشعار با مخاطب ارتباط خوبي برقرار كنند. ميكس اين آلبوم در يكي از بهترين استوديو‌هاي آمريكا صورت گرفته است تا كيفيتي در سطح جهاني داشته باشد و بتواند با آثار بين‌المللي رقابت كند. هدف ما انجام يك كار خوب بوده است تا مردم كشورمان بتوانند موسيقي خوب گوش كنند.»
صالحي در بخش ديگري از اين نشست گروه‌هاي زيرزميني و كار آنها را يكي از مشكلات موسيقي ايران خواند و گفت:«اكنون كار گروه‌هاي زيرزميني باعث شده است كه ضربه بزرگي به موسيقي كشور بخورد؛ اگرچه در ميان كارهاي موسيقي برخي آهنگ‌ها خيلي خوب هستند، اما در اكثر مواقع اين آهنگ‌ها با سرعت زياد و بدون استفاده از استوديو‌هاي تخصصي ساخته مي‌شوند و شايد اكنون به همين دليل خيلي‌ها حاضر به سرمايه‌گذاري در حوزه‌ي موسيقي نمي‌شوند. يكي از مهم‌ترين نكاتي كه باعث شكل‌گيري و پخش استاندارد يك آلبوم موسيقي مي‌شود، داشتن يك حامي خوب است، خوشبختانه در ساخت اين آلبوم چرم مشهد كنار ما بود و همين موضوع باعث شد اين آلبوم با كيفيت استاندارد وارد بازار شود.»
اين خواننده پاپ در ادامه‌ي اين نشست به پاسخ‌گويي به سوالات خبرنگاران پرداخت و در پاسخ به سوالي كه درباره‌ي پراكندگي سبك قطعات آلبومش مطرح شده بود، توضيح داد:«من ۱۰ سال در گروه آريان كار كردم و طي اين ۱۰ سال با نقطه نظرات اين گروه آشنا شدم؛ معمولا وقتي كه سن علاقه‌مندان گروه آريان كمي بالاتر مي‌رود، نياز‌هاي آنها متفاوت مي‌شود و به همين دليل سعي كردم در اين آلبوم سليقه‌هاي مختلف اين افراد را در نظر بگيرم. در كل هم خواننده‌ي پاپ هستم و بر اين اعتقادم كه پاپ كه برگرفته از پاپيولار است بايد با عموم مردم ارتباط برقرار كند. البته با اين وجود اگر آلبوم را چندبار گوش كنيد به نوعي انسجام در آن مي‌رسيد.»
صالحي نكته‌ي ديگري كه موجب تفاوت قطعات مختلف اين آلبوم شده را راضي‌كردن سليقه‌هاي مختلف و داشتن مخاطب گسترده است.
او درباره‌ي برنامه‌ي كنسرت‌هاي خود هم ياد‌آور شد: اكنون مدتي است كه در گروه آريان با حجم بالايي از كار مواجه بوده‌ايم و طي روزهاي آينده هم براي اجراي كنسرت راهي آمريكا خواهيم شد. لذا براي برگزاري كنسرت طي اين روزها زماني نداشتيم، اما پس از برگشت از اين سفر قرار است كه با نيما وارسطه كه رهبر اركستر من است و هم‌چنين سهراب پاكزاد و گروه «زير باران» كنسرتي داشته باشيم كه البته زمان اين كنسرت بعد از محرم و صفر خواهد بود.
او در پاسخ به اين سوال كه محمدرضا گلزار هم پس از استقلالش از گروه آريان جدا شده و اكنون آيا قرار است كه در پي استقلال پيام صالحي او هم از اين گروه جدا شود، اظهار كرد:«اين امر محقق نمي‌شود، مگر اين‌كه اتفاق خاصي بيفتد. گلزار نوع ورودش در سينما به گونه‌اي بود كه وقت او را زياد مي‌گرفت و براي حضور در تمرين‌ها و كنسرت‌هاي ما با مشكلات متعدد مواجه بود، به همين دليل ترجيح داد كه گروه ما را رها كند. شايد اگر من هم در شرايط او قرار داشتم همين كار را مي‌كردم. اما من از موسسان گروه آريان بوده‌ام و اگر من بروم ديگر آريان، آريان نخواهد بود و چيز ديگري مي‌شود. در واقع جدايي صداي من و علي شدني نيست، مگر اين‌كه عده‌اي ما را جدا كنند.»
اما در بخش ديگري از اين نشست پيام صالحي به سخت‌بودن روند دريافت مجوز براي بخش‌هاي مختلف يك آلبوم اشاره كرد و گفت:«شايد علت اين‌كه آلبوم‌هاي ما كمتر به شكل تصويري وارد بازار مي‌شوند همين مشكلات است. به هرحال ما براي اين آلبوم حدود ۴۰ تا ۵۰ ميليون تومان هزينه كرديم و سعي كرديم كه بهترين آهنگ‌ها را در آن جاي دهيم. در چنين شرايطي اگر اثر به شكل درستي معرفي و عرصه شود، قطعا خوب ديده خواهد شد.»
او در پاسخ به سوالي هم كه درباره‌ تعداد كم نوازندگان اين آلبوم مطرح شده بود، خاطرنشان كرد:«من در بطن جامعه‌ي موسيقي بوده‌ام و به خوبي مي‌دانم كه بازار ما، بازاري بسيار نامرد است. اگر اين كار بيرون بيايد و مخاطب نداشته باشد قطعا پس از اين ديگر هيچ‌گاه نه موسسه‌ي تصوير دنياي هنر و نه هيچ تهيه‌كننده و كنسرت‌گذاري به سراغ ما نخواهد آمد. ما براي ساخت اين آلبوم به همين شكلي كه مي‌بينيد جدا از بحث مجوزها يك سال زمان گذاشتيم. علاوه بر اين، كار اين آلبوم بيشتر به سبك الكترونيك است و هارموني درستي ميان سازها وجود دارد.»
در پايان اين نشست پيام صالحي به عنوان سورپرايزي كه براي اين نشست در نظر گرفته بود از همكاري‌اش با گروه «جيپسي كينگز» خبر داد و گفت:«ما فكر مي‌كنيم كه موسيقي ايران هم مانند بسياري از كشورها حالت بين‌المللي پيدا كند؛ به همين دليل چندي پيش در گروه آريان آهنگي را به طور مشترك با «كريس دي برگ» اجرا كرديم و اكنون هم برنامه‌ريزي كرده‌ايم كه در آينده‌اي نه چندان دور با همكاري «نيما وارسته» قطعه‌اي هم با گروه جيپسي كينگ داشته باشيم.»

  • هفت‌نیوز

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*