کلهر: متاسفانه خواننده‌های ۳۰ تا ۴۰ ساله در ایران همه در یک سطح هستند

kayhan-kalhor-008

کنسرت کیهان کلهر به همراه اردال ارزنجان نوازنده بالاما ۲۱ تا ۲۳ شهریور در تالار وحدت و ۲۵ شهریور در باغ عفیف آباد شیراز برگزار می‌شود.

کلهر در نشست مطبوعاتی که صبح دوشنبه در تالار وحدت برگزار شد، در خصوص کنسرت خود با اردال ارزنجان هنرمند ترکیه گفت: «یکی از پروژه‌های من در خارج از ایران، اجرا با ارزنجان و بر اساس مقام‌های علوی موسیقی ترکیه است. بر این اساس قصد داشتم این کنسرت را در ایران نیز برگزار کنم. به همین مناسبت ۲۱ تا ۲۳ شهریور در تالار وحدت و ۲۵ شهریور در باغ عفیف آباد شیراز روی صحنه خواهیم رفت.»

وی ادامه داد: «یک بخش از کنسرت به تک‌نوازی ارزنجان و ساز بالاما اختصاص دارد چرا که وی تا به حال در ایران کنسرتی را نداشته‌اند و از آنجایی که تکنیک خاصی در اجرای این ساز دارد بخشی از اجرا به تک نوازی ارزنجان با دست و بدون مضراب اختصاص دارد و یک بخش دیگر نیز من با او به دونوازی خواهم پرداخت.»

kayhan-kalhor

کلهر ادامه داد: «در این کنسرت همچنین قطعاتی از آلبوم «تا بی‌کران دوردست» را اجرا و در برخی بخش‌ها به واسطه بداهه بودن کار قطعات جدیدتری را اجرا خواهیم کرد.»

این نوازنده کمانچه با اشاره به هدف خود از برگزاری این کنسرت گفت: «طی سال‌های گذشته پروژه‌های مختلفی را با هنرمندان سرشناس برگزار کرده‌ام و همیشه دوست داشتم همه آنها را در ایران نیز به صحنه بیاورم. بر این اساس این کنسرت و در آینده اجرایی نیز با شجاعت حسین‌خان خواهم داشت.»

وی در خصوص نزدیکی موسیقی علوی ترکیه با موسیقی کردی ایران گفت: «این موسیقی، موسیقی مادری ارزنجان است که شباهت زیادی به موسیقی کردی دارد. ارزنجان استاد بالاما و به وجود آورنده سبک خاصی در این ساز است. با وی به واسطه یکی از دوستانم آشنا شدم و بعد از گوش کردن کارها و ساز زدن با او آلبومی را با عنوان «تابی‌کران دوردست» ضبط و منتشر کردیم و بعد نیز چندین کنسرت را در خارج از ایران برگزار کردیم.»

کلهر با اشاره به تلفیق موسیقی ایرانی در اجرا با ارزنجان بیان داشت: «ما در کنسرت‌هایمان صد در صد تلفیقی از موسیقی ایران و مقام‌های علوی را داریم و قسمتی از موسیقی ایران را که به آن لهجه نزدیک است انتخاب می‌کنیم، اما این دو به قدری به هم نزدیک هستند که نمی توان آنها را از هم تفکیک کرد.»

kalhor-nourbakhsh

این آهنگساز با اشاره به ادامه دادن کارهای ارکسترال در موسیقی ایرانی اظهار داشت: «همیشه دوست دارم وقتم را بین پروژه‌های مختلف تقسیم کنم. کاری که با گروه ایرانی و نوازندگان جوان انجام دادم در آینده گسترش خواهم داد و به صورت کنسرت اجرا خواهم کرد، ولی هیچ وقت قصد ندارم یک گروه داشته باشم و تا آخر عمر با آنها کار کنم، چرا که معتقدم تک نوازی و دونوازی آزادی خاصی به انسان می‌دهد. هر چند که گروه زیبایی و نتایج هنری خودش را دارد ولی تأکید من بیشتر روی بداهه و تک‌نوازی است.»

کلهر در خصوص ساخت موسیقی فیلم گفت: «من هیچ وقت در این زمینه سفارش نداشته‌ام چرا که با کارگردان‌ها و عوامل‌ فیلم ارتباط چندانی ندارم. موسیقی فیلم تخصص و آهنگسازان خاص خود را می‌طلبد که متأسفانه در ایران ما شاهد چنین تخصصی نیستیم.»

وی افزود: «تاکنون برای بعضی از فیلم‌ها از موسیقی‌های من نیز انتخاب شده، اما همیشه دوست دارم موسیقی فیلم را با کارگردانی که به او علاقه دارم تجربه کنم هرچند که ما در ایران ژانر خاصی نداریم و فیلم‌های ما در دو بخش بازاری و غیربازاری تقسیم شده‌اند.»

این نوازنده کمانچه با اشاره به انتقاداتی که به کنسرت قبلی اش وارد شده، گفت: «ما در ایران چند خواننده از یک نسل که فاصله سنی ۳۰ تا ۴۰ را دارند، بیشتر نداریم که متاسفانه سطح همه آنها یکی است و انتخاب هر کدام نسبت به دیگری تفاوتی ندارد.»

وی افزود: «کنسرت قبلی برایم بسیار عجیب و غریب بود و تاکنون چنین تجربه‌ای را در زندگی ام نداشتم بر این اساس دوست دارم آن تجربه برایم دوباره تکرار شود.»

کلهر در خاتمه خاطر نشان کرد: «من این روزها مشغول ضبط قسمت اول کنسرت شاه کمان و سنتور بم هستم و فکر می‌کنم تا روزهای آتی ضبط آن به پایان برسد. همچنین قصد دارم همان کنسرت را در دیگر شهرهای ایران با کمی تغییرات تکرار کنم.»

  • فارس

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*