گزارش از کنسرت کیهان کلهر و اردال ارزنجان

kalhor-erdal

«کیهان کلهر» به همراه «اردال ارزنجان» شب گذشته ۲۱ شهریور ماه، اولین اجرایشان را در تالار وحدت تجربه کردند.

در ابتدای این کنسرت، «اردال ارزنجان» هنرمند موسیقی ترک به همراه ساز «بائلاما» به روی صحنه آمد و در سبک «شلپه» نواخت. این هنرمند ترک در خلال نواختن بائلاما، آواز ترکی نیز خواند.

پس از حدود ۳۰ دقیقه، وی صحنه را ترک کرد و به همراه کیهان کلهر به روی صحنه آمد.

در این بخش از برنامه کنسرت، کیهان کلهر با ساز کمانچه به همراه اردال ارزنجان با نوع دیگری از ساز بائلاما به بداهه نوازی پرداختند. این بداهه نوازی در دو سبک مقام‌های موسیقی علوی و مقام‌های موسیقی غرب ایران نواخته شد.

در پایان کنسرت «کیهان کلهر» و «اردال ارزنجان» در میان تشویق حضار در سالن به کار خود خاتمه دادند.

کیهان کلهر همراه با نوازنده بائلامای ترکیه (اردال ارزنجان) کنسرت‌هایی در مناطق مختلف جهان اجرا نموده و آلبومی نیز با این نوازنده ترک به نام «تا بیکران دوردست» ارائه کرد.

کلهر همچنین در ژانویه سال ۲۰۰۸ میلادی کنسرتی را به همراه «کوارت زهی بروکلین رایدر» در شهرهای گوناگون آمریکا و اروپا به روی صحنه برد که حاصل این همکاری مشترک، آلبوم «شهر خاموش» است، در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.

بر این اساس، اردال ارزنجان که از برترین شاگردان عارف ساء به شمار می‌آید، از هنرمندان برجسته ترک در زمینه نوازندگی بائلاما است.

ارزنجان در پائیز سال ۲۰۰۴ همراه با کیهان کلهر (کمانچه نواز ایرانی) کنسرت‌هایی را اجرا کرد. بعد از آن نیز هر ساله او به همراه کلهر در کشورهای مختلف کنسرت های متعدد داشته است.

این نخستین باری است ارزنجان به ایران می‌آید و همراه با کیهان کلهر به اجرای کنسرت می‌پردازد.

  • برنا

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*