تام یورک از گروه «ردیو هد» در این روز زاده شد

thom-yorke

امروز ۷ اکتبر سال‌روز زاده شدن «تام یورک» خواننده‌ی اصلی گروه «ردیو هد» است. تام یورک با نام اصلی «تامس ادوارد تام یورک» در تاریخ ۷ اکتبر سال ۱۹۶۸در بریتانیا متولد شد. این موزیسین انگلیسی، خواننده و گیتاریست گروه راک آلترنیتو «ردیو هد» است که با نواختن سازهایی مانند گیتار و پیانو شناخته می‌شود. البته تام یورک در عین‌حال توانایی نواختن درامز و باس را نیز دارد.
یورک فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینه‌ی موسیقی، از سال ۱۹۸۵ آغاز کرد و در اوایل دهه‌ی ۹۰ با اجرای آهنگ Creep در گروه ردیو هد به شهرت دست یافت.
در سال ۲۰۰۲ مجله‌ی موسیقی «کیو» (Q Magazine) یورک را به عنوان قدرت‌مندترین موزیسین بریتانیایی انتخاب کرد. هم‌چنین، در سال ۲۰۰۵ مجله‌ی رولینگ استون، گروه ردیو هد را در رتبه‌ی هفتاد و سوم از ۱۰۰ گروه موسیقی برتر تمام دوران‌ها قرار داد، این در حالی‌ست که خود تام یورک نیز در رتبه‌ی ۶۶ از ۱۰۰ خواننده‌ی برتر تمامی دوران‌ها به انتخاب رولینگ استون قرار گرفته است.
تام یورک به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین خواننده‌های موسیقی مردمی نیز برگزیده شده است. این هنرمند در سال ۲۰۰۶ نخستین آلبوم انفرادی خود را با نام «پاک‌کن» (The Eraser) وارد بازارهای موسیقی کرد.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

2 دیدگاه

 1. به نظرم یک موسیقی و یا موسیقی دان وقتی میتونه
  ارزشمند باشه که بتونه چیز تازه ای واسه گفتن داشته باشه
  وگرنه , همه میخونند و هر سال میلیون ها آهنگ ساخته میشه ,ولی به ندرت کسانی مثل تام یورک (Thom Yorke)یا گروه پینک فلوید(Pink Floyd)یا صفر-هفت (Zero7) یا جیمی هندریکس (Jimmy Hendrix) و … میتونند توی تاری موسیقی حرف تازه ای واسه گفتن داشته باشن و نبدیل به اسطوره بشن.
  موسیقی علاوه بر آشنایی با ساز و نحوه خوندن بر روی روح زمان و فرهنگ و روانشناسی تاثیر اصوات بر روی انسان, تکیه داره
  تام یورک جزو معدود خوانندگانی هست که موسیقی رو به معنای واقعیش درک کرده بود (چون با تلفیق موسیقی الکترونیک و آلترناتیو توی این سالهای اخیر , ردیوهد اصالت و ذاتش رو تو موسیقی و نه شعر از دست داد) و تونست گام بزرگی رو توی ماورا موسیقی بر داره.
  البته نباید حضور گیتاریست عجیب غریبی مثل جانی (Johnny Greenwood) و تاثیر این نابغه رو توی گروه نادیده گرفت.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*