جان لنون و طنین آوای صلح در جهان

lennon

مجله‌ی موسیقی ملودی: جان لنون با نام اصلی «جان وینستون اونو لنون» هفتاد سال پیش در چنین روزی در بریتانیا زاده شد. جان از طبقه‌ی کارگر بود و علاقه داشت تا مانند پدرش ملوان شود. اما زمانی‌که سال‌های کودکی را در منزل خاله‌ی خود سپری می‌کرد از او یک گیتار هدیه گرفت و گوش سپردن به آهنگ‌های الویس پریسلی، لنون را طوری شیفته‌ی موسیقی کرد که از همان زمان به یادگیری گیتار همت گماشت و تا زمان دبیرستان گیتار می‌زد. در این هنگام با «پال مکارتنی» آشنا شد و این دو نوجوان، پایه‌های گروه «بیتلز» را تشکیل دادند. گروهی با سبک راک کلاسیک که بعدها با صفحه‌های پرفروش خود، یکی از ارکان موسیقی مردمی در واپسین سال‌های دهه‌ی ۶۰ میلادی شد.

اکثر آهنگ‌های گروه بیتلز ساخته‌ی جان لنون و پال مکارتنی بود و سایر اعضای این گروه را «جورج هریسون» و «رینگو استار» تشکیل می‌دادند. این گروه موسیقی با سرعت فراوانی نفوذ خود را در کشورهایی غیر از بریتانیا ادامه داد و به‌زودی به یکی از بت‌های موسیقی مبدل شد. در این هنگام اختلافاتی بین اعضای گروه درگرفت و در سال ۱۹۷۰ بیتلز به‌طور رسمی به کار خود پایان داد.

این در حالی بود که اولین آلبوم انفرادی جان لنون در سال ۱۹۶۸ و با همکاری معشوقه‌اش «یوکو اونو» منتشر شده بود. جان در سال ۱۹۶۹ با یوکو ازدواج کرد.

جان، یوکو اونو را انتخاب کرد، چون در او چیزی می‌دید که در هزاران دختر دیگر دور و برش نمی‌دید و صحت این انتخاب زمانی مشخص شد که ردپای او در بلوغ فکری و جهش هنری لنون به وضوح دیده شد. ازدواج جان و یوکو ماجرای پر سروصدایی داشت. آن‌ها برای ماه عسل به هتل «الیزابت مونترال» رفتند و به نشانه اعتراض به جنگ در سراسر دنیا، یک هفته اعتصاب کردند و از اتاق خارج نشدند. آن‌ها تابلوی بزرگی با عنوان «Bed Peace» را بالای سر خود نصب کرده بودند و در این مدت خبرنگاران زیادی عکس‌ها و گزارش‌های مفصلی از اعتراضات این دو در ماه عسل منتشر کردند. جان برگه‌هایی به دیوار آویخته بود که از صلح می‌گفت و علیه نیکسون و هم‌کارانش خطابه‌سرایی می‌کرد. ترانه «تصور کن» در این فضا سروده شد.

john-lennon

این‌چنین بود که فعالیت رادیکال سیاسی و ضد جنگ این زوج هنرمند، شهرت مضاعفی را برای آن‌ها درپی داشت و جان لنون سردم‌دار هنرمندان در راه بیداری مردم، مبارزه علیه جنگ ویتنام و گسترش صلح در دنیا شد. با پایان جنگ ویتنام در اوایل دهه ۷۰، لنون دست از فعالیت نکشید و در عوض بیش از فعالیت سیاسی به فعالیت‌های اجتماعی روی آورد. او در این سال‌ها – تا زمان مرگ- تلاش کرد با موسیقی خود، مردم و طبقات پایین را با حق خود آشنا کرده تا در برابر ظلم دولت‌ها ساکت ننشینند.

در هشتم دسامبر ۱۹۸۰، جان لنون در حالی‌که هم‌راه با همسرش یوکو به آپارتمان خود در ساختمان داکوتا در شهر نیویورک بازمی‌گشت به دست یکی از طرف‌داران سابقش به‌نام «مارک دیوید چپمن» با شلیک چهار گلوله کشته شد. جان ساعاتی پیش از آن‌که به قتل برسد، نسخه یکی از آلبوم‌های خود را برای دیوید چپمن امضا کرده بود. ساعاتی بعد چپمن او را هنگام ورود به مجتمع آپارتمانی محل سکونتش هدف گلوله قرار داد. جسد جان لنون دو روز بعد از قتل در گورستانی در نیویورک سوزانده شد و خاکسترش نزد همسرش باقی است. مرگ نابه‌هنگام جان لنون در ۴۰ سالگی و در اوج محبوبیت، احساسات جهانیان و به ویژه مردم بریتانیا را برانگیخت.

گفتنی است یکی از اظهارنظرهای جنجال برانگیز لنون در سال ۱۹۶۶ و در دوره اوج شهرت بیتل‌ها بود. وی طی مصاحبه‌ای در سال ۱۹۶۶ با یک روزنامه‌ی انگلیسی انجام داد گفته بود بیتل‌ها از مسیح هم محبوب‌تر هستند. پی‌آمد سخنان لنون برانگیخته‌شدن خشم مقامات واتیکان، تحریم محصولات بیتل‌ها، لغو کنسرت‌های‌شان و سوزانده‌شدن صفحه‌ها و عکس‌های‌شان به‌خصوص در ایالات متحده بود.

مقامات واتیکان در سال ۲۰۰۸ و پس از گذشت ۲۸ سال از مرگ لنون اعلام کردند او را به‌خاطر سخنان نسنجیده‌اش بخشیده‌اند.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*