حضور منوچهر صهبایی؛ بزرگ‌ترین اشتباه مدیریتی ارکستر سمفونیک

orchestra-04

در حاشیه نشست خبری ارکستر سمفونیک تهران به رهبری ماتیاس کروگر، بحث‌های فراوانی درباره حضور رهبر غیر ایرانی در ایران مطرح شد که همه حاضران، حضور منوچهر صهبایی را بزرگ‌ترین اشتباه مدیریتی ارکستر سمفونیک دانستند.
در حاشیه نشست خبری ارکستر سمفونیک تهران به رهبری ماتیاس کروگر، بحث‌های فراوانی درباره حضور رهبر غیر ایرانی در ایران مطرح شد، که «بابک رضایی» رییس انجمن موسیقی ایران به همراه نوازنده‌ها و اعضای شورای سیاست‌گذاری ارکستر سمفونیک تهران در باره این مباحث به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.

بابک رضایی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا از رهبر شناخته شده‌ و حرفه‌ای‌تری در ارکستر سمفونیک تهران استفاده نشده است، گفت: حضور رهبران شاخص جهانی در ایران، مدت زمان زیادی را می‌طلبد، اما این جریان در برنامه‌های آینده ما قرار دارد، کما اینکه در گذشته‌ها نیز این اتفاق افتاده بود و در آینده نیز محقق خواهد شد.

وی ادامه داد: رهبری ارکستر در دنیا یک رشته دانشگاهی به حساب می‌آید و قرار نیست که همه آنها در ارکسترهای معتبر دنیا کار کنند.

رضایی در ادامه با اشاره به دستمزد ۲هزار دلاری ماتیاس کروگر، در توضیح قراردادهای اعضای ارکستر سمفونیک بیان داشت: از سال ۱۳۸۵، به نوازنده‌های ارکستر به صورت ثابت و سالانه قرارداد رسمی و بیمه تعلق گرفت. سال ۱۳۸۶ به دلیل دستور دولت درباره نداشتن نیروهای قراردادی، تمام اعضای ارکستر با انجمن موسیقی ایران قرارداد یک ساله ثابت بستند و همچنین بابت برنامه‌های اضافی نیز دستمزد اضافی دریافت کردند.

وی افزود: در هر حال ارکستر سمفونیک تهران، از سال ۸۵ تا ۸۸ در بهترین وضعیت اداری خودش قرار داشته است.

در ادامه، ارسلان کامکار (ارکستر مایستر گروه) در واکنش به سوال خبرنگاری درباره منوچهر صهبایی گفت: حضور ماتیاس کروگر در ایران برای اولین بار، نوعی شروع به حساب می‌آید که باید ادامه پیدا کند. مهم این است که رهبر ارکستر با نوازنده‌های گروه ارتباطی خوب داشته باشد و خودش را جزء ماورا نداند. به این علت که من مایستر گروه هستم، ضعف‌ها و قوت‌های اعضای ارکستر را می‌دانم؛ به همین دلیل به جرأت می‌گویم که کار آقای صهبایی خیلی اشتباه داشت.

وی اضافه کرد: ارکستر نیازمند رهبری است که نوازنده‌ها را در درجه اول در نظر بگیرد تا از آنها کار بکشد. آقای کروگر طی ۵ جلسه‌ تمرین، توانست بهترین صدا را از ارکستر بگیرد.

کامکار بیان داشت: باید از جوانان استفاده کرد چراکه این جریانی است که شروع شده و باید ادامه پیدا کند. در طی همین چند روز، با تنوع بسیار و رپرتوارهای متفاوت روبرو شدیم که به رشد و پیشرفت ارکستر می‌انجامد.

رضایی در ادامه سخنان کامکار گفت: بزرگ‌ترین اشتباه مدیریتی ما در ۳۰ سال گذشته استفاده از افراد غیرحرفه‌ای در ارکستر سمفونیک است.

«حسین شریفی» نوازنده ترومبونی که در زمان رهبری آقای صهبایی به همراه حدود ۲۰ نفر از نوازنده‌ها، از ارکستر سمفونیک اخراج شده بود، در واکنش به این سوال گفت: بزرگ‌ترین اشتباه مدیریتی ارکستر سمفونیک، استفاده از صهبایی بود که به تبع آن پای نوازنده‌های خارجی به ارکستر ما باز شد.

وی توضیح داد: مدیریت و برنامه‌ریزی جدید باید در جهت بالا بردن کیفیت و صدادهی ارکستر و گردهم آوردن بهترین‌های موسیقی برای ارکستر باشد.

  • برنا

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

1 دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*