رضا یزدانی: موسیقی باید مخاطب را درگیر کند

reza-yazdani

رضا يزداني به تازگي آلبوم «ساعت ۲۵ شب» را به بازار عرضه كرده است. به همين انگيزه با اين خواننده راک در خصوص موسيقي و آلبوم تازه اش به گفتگو پرداختيم.
يزداني اعتقاد دارد آلبوم موسيقي بايد شنونده را درگير خود کند.
يزداني پيرامون وقفه اي كه در انتشار آلبوم ساعت ۲۵ شب ايجاد شد گفت: از سال ۸۵ که آلبوم «هيس» منتشر شد آلبومي به بازار عرضه نکردم و اين امر منجر به حضور نداشتن ۴ ساله من در عرصه موسيقي شد.
دليل اصلي اين وقفه، وسواس من براي عرضه يك آلبوم با كيفيت بود چرا که معتقدم غناي يک اثر بايد به حدي باشد که ذهن مخاطب را درگير خود کند و از سويي ديگر در اين مدت مشغول ايفاي نقش در فيلم هاي سينمايي همچون «رئيس»،‌«محاكمه در خيابان»،‌«طهران تهران»، «كيفر» بودم تا سرانجام پس از سالها تلاش چند روز پيش «ساعت ۲۵ شب» وارد بازار شد.

وي در خصوص نام آلبوم «ساعت ۲۵ شب» تصريح كرد: دو نام براي اين آلبوم در نظر داشتم، «اتاق يخ زده» و «ساعت ۲۵ شب». باور من بر اين است که اسم آلبوم موسيقي مي تواند يك تصوير ذهني براي مخاطب ايجاد كند و از اين جهت حائز اهميت است. در واقع شنونده يک اثر موسيقايي اولين برداشت مصور ذهني خود را از نام آلبوم دريافت مي کند. بر همين اساس «ساعت ۲۵ شب» را براي عنوان آلبوم ترجيح دادم.

reza-yazdani03

يزداني درباره حضور حامد بهداد كه به عنوان خواننده مهمان در يكي از قطعات اين آلبوم قرار دارد، ‌اظهار داشت:‌ حضور «حامد بهداد» و اين همكاري دو نفره برمي‌گردد به جشن خانه تصوير كه ارديبهشت ماه برگزار شد. من به خاطر آهنگ‌سازي فيلم «مرگ تدريجي يك رويا» و حامد بهداد نيز به خاطر بازي در فيلم سينمايي «روز سوم» مورد تقدير قرار گرفتيم. حامد بهداد در حاشيه آن مراسم به من پيشنهاد كرد تا در جديدترين آلبوم من همکاري داشته باشيم. زماني كه اين گفته را مورد ارزيابي قرار دادم احساس کردم، حضور حامد بهداد در آهنگ هاي طولاني مي تواند رونق بيشتري به اين آلبوم موسيقي بدهد و انتظارات من را برآورده كند.
وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا آلبوم «ساعت ۲۵ شب» انتظارات شما را برآورده كرده يا خير، ‌خاطرنشان كرد: ۸ ماه قبل از انتشار اين آلبوم بارها و بارها قطعات اين آلبوم مورد ارزيابي قرار دادم و در تمام آن مدت هيچ ايرادي در آنها نديدم. خوشبختانه اکنون كه چند روزي از انتشار آلبوم «ساعت ۲۵ شب» مي گذرد شاهد بازتاب و استقبال خوبي از سوي علاقه مندان به موسيقي هستيم و از آن جايي كه تيرا‍ژ اوليه اين آلبوم به ۲۵۰ هزار عدد مي رسد انتظار مي رود با توجه به اين استقبال اين رقم روز به روز افزايش يابد.
وي تنها دليل استفاده از اشعار شاعران معاصر در آلبوم هاي موسيقي چند سال اخير را علاقه مخاطبان جوان به اين نوع ادبيات دانست و اذعان داشت: چند سال اخير در آلبوم هاي موسيقي از اشعار شاعران معاصر استفاده مي شود چرا كه مخاطبان جوان به آثاري گوش فرا مي دهند كه از وا‍ژه هاي سخت كمتر استفاده كند و به شعرهاي محاوره اي بپردازد شايد به همين دليل باشد که در فضاي موسيقي امروز از شاعران كلاسيك كمتر استفاده مي شود اين بدين معنا نيست كه اين گونه موسيقي ها با اين اشعار، مخاطب و بازتاب نداشته باشد بلكه استفاده از اين نوع اشعار و گنجاندن آن در موسيقي امروز از سويي كاري بسيار سخت و از طرفي ديگر پذيراي مخاطب اندكي است.

reza-yazdani04

اين خواننده راک در مورد حمايت از موسيقي و سبک خود گفت: نمي توان حمايت مسئولان از موسيقي را در يک سبک خاص مورد ارزيابي قرار داد چرا که متوليان رده بالاي هنر با تمام سبك ها به يك شكل برخورد مي كنند. ضمن اينکه بايد اشاره داشته باشم هدف آلبوم «ساعت ۲۵ شب» تنها اجراي سبك راك نبوده است.
وي در پايان با اشاره به جزئيات آلبوم خود، ‌افزود: اين آلبوم داراي ۱۱ قطعه است كه تمامي كار آهنگ‌سازي آن برعهده خودم بوده است و براي تنظيم قطعات نيز از بهروز فربند و آرش رضائيان استفاده كردم. «ميعادگاه»، «اتاق يخ زده»،‌ «كوچه ملي»،‌« ساعت ۲۵ شب«،‌ «حس تاريخ»،‌ كي فكرشو مي كرد»،‌ «پيكان»،‌ «ترسوترين مسافر»‌،‌ «ترانه هاي خط شكن»،‌ «نبين رنگ غصه»، و «داغ» قطعات آلبوم «ساعت ۲۵ شب» هستند که با ترانه هايي از آرمين ابراهيمي،‌ پديده نيشابوري،‌ علي كمارجي ن‍ژاد، حميد زاهدزاده، مرتضي اميري و سياوش ميرزايي انتخاب شده اند. ضمن آن‌که آهنگ‌هاي اين آلبوم در سبك هايي همچون كلاسيك،‌ سافت راك،‌ پاپ راك و… بوده است در حقيقت، سبكي كه در اين آلبوم وجود دارد به نوعي «راک ايرانيزه» بوده است.
گفتني است‌ رضا يزداني خواننده برجسته موسيقي كشور در حال حاضر مشغول ايفاي نقش در فيلم «اينجا تاريك نيست» به كارگرداني محمدرضا خاكي است. اين سينمايي از ۱۷ شهريورماه در تهران جلوي دوربين رفته و حدود ۷۰ درصد آن در تهران و مابقي در خوزستان تصويربرداري خواهد شد. «اينجا تاريك نيست» يك ملودرام اجتماعي است كه مهرنوش ابدي منفرد آن را به نگارش درآورده است؛ مصطفي زماني،‌ پولاد كيميايي،‌ الناز شاكردوست،‌ رضا يزداني،‌ نگين سلطاني،‌ كسري خديور و… به ايفاي نقش مي پردازند.

  • آریا

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

2 دیدگاه

  1. chera faghat mosighie classic ro donbal mikonid?

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*