سال‌گرد ۲۰۰ سالگی فردریک شوپن و مسابقات جهانی پیانو

the-piano

مسابقات جهانی شوپن آغاز شد. در این مسابقات ۸۱ نوازنده پیانو از ۲۳ کشور از ۳۰ سپتامبر در مسابقه جهانی پیانونوازی فردریک شوپن به رقابت می‌پردازند.

به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی از خبرآنلاین، مسابقه امسال همزمان با سالگرد ۲۰۰ سالگی شوپن است. این رقابت هر پنج سال به یاد شوپن، آهنگساز و نوازنده پیانو قرن نوزدهم که در زلازوواولا، در نزدیکی پایتخت لهستان متولد شد برگزار می‌شود و تا ۲۰ اکتبر در ورشو ادامه دارد.

شرکت‌کنندگان در این مسابقه باید چند قطعه از آثار شوپن را اجرا کنند و به برنده یک مدال طلا و ۳۰ هزار یورو اهدا می‌شود. برنده همچنین به افتخار همکاری با ارکستر فلارمونیک نیویورک و ارکستر سمفونی NHK توکیو نایل می‌شود.

در میان برندگان سال‌های گذشته نام نوازندگان مطرح پیانو چون بلا داویدوویچ و هالینا ژرنی-استفانسکا در سال ۱۹۵۰، مائوریتزو پولینی در سال ۱۹۶۰، مارتا آرگریش در سال ۱۹۶۵، گریک اولسن در سال ۱۹۷۰، کریستینا زیمرمان در سال ۱۹۷۵، دانگ تای سان در سال ۱۹۸۰، استانیسلاو بونین در سال ۱۹۸۵، الکسی سلطانف و فیلیپه جوسیانو در سال ۱۹۹۵، یوندی لی در سال ۲۰۰۰ و رافال بلاچاژ در سال ۲۰۰۵ به چشم می‌خورد.

شوپن پس از ۲۰ سال زندگی در لهستان در نوامبر سال ۱۸۳۰، درست پیش از قیام لهستان علیه حکومت تزار روسیه کشورش را ترک کرد.

او ابتدا در وین و سپس در پاریس زندگی کرد. او در ۱۷ اکتبر سال ۱۸۴۹ در پاریس در سن ۳۹ سالگی درگذشت. علت مرگ او را سل می‌دانند.

  • خبرگزاری فرانسه

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*