علی جهان‌دار: موسیقی کنونی، ویران‌گر است

مؤلف و پژوهشگر اصفهاني عرصه موسيقي و آواز گفت: موسيقي هم درمانگر است و هم ويرانگر اما متأسفانه اكثر موسيقي‌هاي كنوني كه در جامعه ما عرضه مي‌شود، ويرانگر است.

مجيد جهان‌دار اظهار داشت: موسيقي كنوني حالت‌هاي قارچ‌گونه دارد، زود مي‌آيد و زود فراموش مي‌شود اما زماني مي‌توان گفت يك موسيقي ماندگار است كه حداقل تا ۱۰۰ سال در ذهن مخاطبان باقي بماند كه از اين ميان مي‌توان به آثار استاد تاج اصفهاني اشاره كرد.
وي تاكيد كرد: موسيقي هم درمانگر است و هم ويرانگر اما متاسفانه اكثر موسيقي‌هاي كنوني كه در جامعه ما عرضه مي‌شود، ويرانگر هستند.
جهان‌دار تصريح كرد: موسيقي انعكاسي از واكنش‌هاي عاطفي انسان است و آن اتفاقاتي است كه در جايگاه حسي متفاوت اتفاق مي‌افتد و تصوير ذهني مخاطب را به حالت موسيقي بر‌مي‌گرداند، موسيقي آن است كه تكرار داشته باشد و نظم خاصي را دنبال كند همانطور كه حالت‌هاي شادي و غم در انسان‌ها متفاوت است اما همه انسان‌ها به يك شكل آن را بروز مي‌دهند.
استاد برجسته آواز اصفهان عنوان كرد: اجراي موسيقي زمان و مكان خاصي دارد و هر موسيقي را نمي‌توان در يك زمان و مكان گوش داد زيرا موسيقي به دو جنبه درون‌گرا و برون‌گرا تقسيم مي‌شود، براي مثال موسيقي درون‌گرا زمان خاصي از شب را به همراه تفكر مي‌طلبد اما موسيقي‌هاي برون‌گرا زماني از صبح را مي‌طلبد پس بايد در موسيقي به زمان آن نيز توجه داشت.
وي اضافه كرد: در موسيقي درون‌گرا بايد به مكان آن نيز توجه داشت، گوش دادن به موسيقي‌هاي درون‌گرا در اتومبيل مضر است.
جهان‌دار در ادامه گفت‌وگوي خود به طبقه‌بندي موسيقي اشاره كرد و اظهار داشت: در طول تاريخ براي موسيقي طبقه‌بندي‌هاي متعددي انجام گرفته است كه از جمله مهم‌ترين آنها طبقه‌بندي سيد عبدالرحيم اصفهاني به شمار مي‌رود، آواز سه ركن اساسي دارد، موسيقي، كلام و رياضي و در علم موسيقي كنوني تنها به موسيقي سطحي و بي‌محتوا توجه مي‌شود.
وي به اهميت علم رياضي در موسيقي اشاره كرد و گفت: موسيقي كنوني بايد روانكاوي شود چرا كه علم رياضي در موسيقي جايگاه فراواني دارد كه متاسفانه اين جايگاه كمرنگ شده است.
اين پژوهشگر عرصه موسيقي و آواز اصفهان ادامه داد: يكي از اشكالاتي كه در موسيقي كنوني وجود دارد اين است كه خوانندگان ما به تناسب ميان آهنگ و شعر بي‌توجه‌اند و اشعار مختلف را با آهنگ‌هاي متفاوت كه هيچ تناسبي ميان آنها نيست، تنظيم مي‌كنند اما بايد گفت هر شعر موسيقي خاص خود را مي‌طلبد.
وي همچنين به ارتباط موسيقي با جهان خارج اشاره كرد و گفت: موسيقي در دستگاه هفت‌گانه متاثر از هفت روز هفته است، موسيقي چهار‌گانه، متاثر از چهار فصل سال است و موسيقي پنج‌گانه از نمازهاي پنج‌گانه تاثير پذيرفته، پس بايد گفت موسيقي مربوط به امروز و ديروز نيست بلكه ريشه در گذشته دارد اما موسيقي كنوني بايد روانكاوي شود و سپس در اختيار مخاطب قرار گيرد.

  • فارس

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*