موسیقی کار، بخشی از میراث معنوی ایرانیان است

karava-musical-festival

يك پژوهش‌گر و ايران شناس، موسيقي كار را بخشي از ميراث معنوي ايرانيان دانست و گفت: همايش موسيقي كارآواها مردم را با كار و آيين‌هاي شهرستان‌ها و روستاها آشنا مي‌كند.

ايرج افشارسيستاني افزود: همايش بزرگ علمي، فرهنگي وهنري كارآواها و آيين‌هاي موسيقايي ايران برنامه بسيار مثبت و قابل توجه‌اي است و اگر به جاي برگزاري همايش‌ها و جشنواره‌هاي تشريفاتي از چنين برنامه‌هايي حمايت شود به نفع فرهنگ ما خواهد بود.

وي با تاكيد بر اينكه موسيقي و آيين‌هاي كار ايران در رديف ميراث فرهنگ معنوي بشمار مي‌آيد ، خاطر نشان كرد:هويت سرزمين ايران را فرهنگ، هنر، زبان، آيين و دين شكل مي‌دهد و بر همين اساس براي آنكه هويت خود را در جهان پرشتاب امروز حفظ كنيم بايد به فرهنگمان توجه بيشتري داشته باشيم.

اين پيشكسوت موسيقي كشورمان افزود: در شاخه هنر، كارآواها يكي از نمونه هايي است كه به پيشبرد و حفظ فرهنگ ما كمك شاياني مي‌كند بنابراين برگزاري اين همايش كه البته بايد چند سال قبل برگزار مي‌شد و پيش از اين ها مورد توجه قرار مي‌گرفت، حركت ارزشمندي است.

به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی از ایرنا، اين پژوهش‌گر و استاد دانشگاه در ادامه بيان كرد: در روستاها و شهرستان ها ، رنج و سختي كار با همراهي موسيقي كمتر مي‌شود و اين موضوع نشان از اهميت موسيقي دارد.

افشار سيستاني ادامه داد:برگزاري اين همايش كار بسيار خوب و ارزنده اي بود كه مردم ايران را با كار و آيين روستاها و سختي‌هاي مردمان بومي آشنا مي‌كند.

وي يادآور شد: در ايران مردماني سخت كوش و پاك انديش وجود دارند كه ضمن فراهم ساختن بخش عمده‌اي از احتياجات روزمره مردم كشور، به حفظ فرهنگ و هويت ما نيز مي‌كوشند.

ايرج افشار سيستاني چهره پركار فرهنگي كشور به شمار مي‌رود كه تاكنون بيش از ‪ ۱۳۶‬جلد كتاب از آثار او در زمينه‌هاي جغرافيايي، تاريخي، فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي به ويژه صنعت گردشگري ايران به چاپ رسيده است.

اين گزارش به نقل از روابط عمومي حوزه هنري حاكي است كه همايش موسيقي كارآواها و آيين‌هاي موسيقايي در ايران فردا ‪ ۲۲‬مهرماه به كار خود پايان مي دهد.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*