برگزاری پنجمین جشنواره موسیقی محلی در سردشت

music-00

مسئول اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي سردشت گفت: پنجمين جشنواره سراسري موسيقي فولكلور بيت و حيران در سردشت برگزار مي‌شود.

كاوه حياك اظهار داشت: اين جشنواره سراسري با حضور بيش از يكصد نفراز هنرمندان در سردشت برگزار مي‌شود.
وي افزود: اين جشنواره به مدت دو روز از ۱۹ تا ۲۰ آبان‌ماه سال‌ جاري در مجتمع فرهنگي و هنري اين شهرستان اجرا مي‌شود.
اين مقام مسئول گفت: هنرمنداني از استان‌هاي آذربايجان غربي، آذربايجان شرقي، كردستان، تهران، خراسان رضوي، كرمانشاه، خراسان شمالي، لرستان، اردبيل، خراسان جنوبي، همدان، ايلام، گيلان و زنجان حضور مي‌يابند.
به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی به نقل از فارس حياك اظهار داشت: شركت‌كنندگان در هفت بخش شامل بيت، مقام، آواهاي محلي، لاوك، حيران، تك‌نوازي سازهاي بادي، زهي و كوبه‌ايي در اين مسابقه به رقابت با يكديگر مي‌پردازند.
وي ادامه داد: به نفرات برتر و پيشكسوتان هنرموسيقي كردي در بخش‌هاي مختلف از سوي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي اين شهرستان جوايزي اهدا مي‌شود.
اين مقام مسئول با اشاره به تعداد آثار شركت‌كننده در جشنواره خاطرنشان كرد: در اين جشنواره ۱۰۲ اثر به دبيرخانه رسيده و ۵۵ اثر به بخش مسابقه راه يافته‌اند.
حياك رسالت مهم موسيقي‌دانان را تقويت موسيقي اصيل ايران دانست و اضافه كرد: اين جشنواره با هدف ايجاد بستر مناسب براي توليد آثار هنري در حوزه موسيقي منطبق با فرامين اسلام، فرهنگ و آداب و رسوم بومي سردشت برگزارمي‌شود.
مسئول اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي سردشت تاكيد كرد: موسيقي بيت و حيران از انواع موسيقي فولكلوريك محلي بوده كه در مناطق كردنشين كشور رايج است و موسيقي محلي يكي از قوي‌ترين ابزار زنده براي حفظ سنت‌هاي بومي از منطقه بوده و موسيقي محلي اين منطقه سرشار از حماسه و روحيه ميهن‌پرستي اين قوم است.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*