از هفت اثر ماندگار موسیقی رونمایی شد

هفت اثر ماندگار موسيقي با حضور معاون هنري وزارت ارشاد، محمد سرير مديرعامل خانه موسيقي ، بابك رضايي مدير عامل انجمن موسيقي ايران و تني چند از هنرمندان موسيقايي كشور در تالار رودكي برگزارشد.

به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی به نقل از ايرنا ، در ابتداي اين مراسم محسن شهنازدار با اشاره به رونمايي آلبوم گل مولا اظهار داشت: زورخانه و آيين پهلواني ايراني مجموعه‌اي از عناصر پيچيده و بهم تنيده‌اي است كه بخشي از آن به موسيقي اختصاص دارد.

وي افزود: آيين پهلواني ايراني و زورخانه به سه دوره عصر اسطوره كه نماد آن رستم دستان بود ، عصر تاريخي كه نماد آن پورياي ولي است و عصر معاصر كه شاخص‌ترين فرد آن تختي بشمار مي‌رود ، تقسيم مي‌شود.

شهنازدار با تاكيد بر اينكه موسيقي زورخانه يك وجه متمايزي از آيين زورخانه دارد ، خاطرنشان كرد: مرشد وجه متمايزي از آيين زورخانه است چرا كه وي علاوه بر تسلط به سازهاي ضربي و رپرتوار كلامي بايد آشنا به آيين زورخانه ، آداب مذهبي ، ادبيات ديني و شاهنامه خواني باشد.

وي گفت: در تاريخ معاصر كمتر مرشدي همچون زنده ياد محمدمرادي يافت مي‌شود كه علاوه بر داشتن تمام خصوصيات ياد شده صداي گرم و دلنشين و چهره اي كاريزماتيك داشته باشد.

شهنازدار ادامه داد: اين آلبوم به ضرب و آواز زنده ياد استاد مرشد محمد مرادي در تيرماه ‪ ۱۳ ۷۳‬در استوديو رودكي ضبط و توسط رضا جعفري و رضا صابر صدابرداري شد. بر اساس اين گزارش محمد مرادي معروف به مرشد مرادي، سال ‪ ۱۳۰۵‬خورشيدي در اصفهان متولد شد و در كودكي به خاطر علاقه در زورخانه‌اي كه مرشد گلي در آن به مرشدي مي‌پرداخت، رفت و آمد كرد. استاد مرادي در همان دوران، فنون مرشدگري را زيرنظر مرشد گلي فراگرفت و در ‪ ۱۵‬سالگي به يزد رفت. وي پس از چند دهه خواندن و نواختن ضرب زورخانه‌اي به شكلي منحصر به فرد و متمايز، سال ‪ ۱۳۷۵‬در يزد ديده از جهان فروبست.

در ادامه اين مراسم مرشد محمد كاشفي دقايقي موسيقي زورخانه‌اي را براي حاضران مراسم اجرا كرد و سپس از خانواده زنده ياد محمد مرادي توسط حميد شاه آبادي معاون هنري وزارت فرهنگي و ارشاد اسلامي ، محمد سرير مديرعامل خانه موسيقي ، بابك رضايي مدير عامل انجمن موسيقي ايران و اسماعيل سرپرست رييس هيات‌هاي باستاني تجليل و تقدير به عمل آمد.

همچنين در ادامه اين مراسم هادي منتظري آهنگساز و تنظيم‌كننده آلبوم موسيقي بختياري و نوازنده كمانچه و مسعود حبيبي نوازنده دف موسيقي دلنشيني را در تالار رودكي اجرا كردند.

بر پايه اين گزارش محمد صادق فدايي نوازنده دف ، سياوش ميركمالي نوازنده تار ، علي اصغر اسدي نوازنده پيانو به همراه سروش قهرمانلو قطعاتي را از خاطرم در آتش است را اجرا كردند.

همچنين در اين مراسم بخش‌هاي منتخبي از آلبوم‌هاي تاجيكي خنده آسماني و بهارآمد به آهنگسازي دولتمند خلف و نيز آلبوم داغلار به آهنگسازي و خوانندگي صمد اف از جمهوري آذربايجان پخش شد.

محمد جواد بشارتي پژوهشگر موسيقي نواحي نيز در اين مراسم گفت: بسياري از چالش‌ها و بحران‌هاي موسيقايي در كشور به سبب نينديشيدن در اين حوزه است.

وي با اشاره به وجود تضادهايي در سخنان هنرمندان موسيقايي كشور افزود: مخاطبان موسيقي از سويي شاهد صحبت‌هاي نااميدكننده افرادي مبني بر نابودي موسيقي ايراني هستند و از سويي ديگر شاهد توليدات بيشمار آثار در كشور قرار دارند. وي با اشاره به رونمايي آثار اظهار داشت: هر چند كه برخي از اين آلبوم ها در بازار ، از فروش بالايي برخوردار نيستند ، ولي قطعا اين آثار در صد سال ديگر نيز پويا و دلنشين خواهند بود.

در ادامه اين مراسم عبدالله سروراحمدي قطعاتي از آلبوم مبارك باد آن معراج را با ساز دوتار در تالار رودكي طنين افكند كه با استقبال گرم مخاطبان همراه شد.

بر اساس اين گزارش هفت اثر ماندگار داغلار بر مبناي موسيقي مقامي جمهوري آذربايجان به خوانندگي مهمان صمداف از جمهوري آذربايجان، خنده آسمان نگر و بهار آمد اثري از دولتمند خلف بر مبناي موسيقي مقامي تاجيكستاني، گل مولا بر مبناي موسيقي ورزش باستاني ايران كاري از مرشد محمد مرادي، معراج موسيقي مقامي تربت جام اثري از عبدالله سرور احمدي، تيام موسيقي بختياري اثري از هادي منتظري و خوانندگي سينا سرلك و همچنين خاطرم در آتش است اثري از سروش قهرمان لو دراين مراسم رونمايي شد.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

1 دیدگاه

  1. سلام.دستتون درد نکنه.اما ایکاش یکی از عکسای اقای بشارتی رو میذاشتید.خیلی دوس دارم بدونم چه شکلی اند.اگه امکانش باشه یکی از عکساشو برام ایمیل کنید.ممنون میشم

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*