برگزاری کنسرت کوراوغلو با موسیقی عاشیقی دالغا

azari

گروه موسیقی «دالغا» به سرپرستی «چنگیز مهدی‌پور» با اجرای شورانگیز موسیقی آذری و عاشیقی یک شب پرستاره را برای مخاطبان به یادگار گذاشتند.

به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی به نقل از مهر در این اجرا که در دو شب گذشته در تالار همایش‌های برج میلاد و به همت موسسه فرهنگی حافظ برگزار شد یازده نفر از نوازندگان و خوانندگان گروه دالغا قطعاتی از موسیقی فولکلوریک آذربایجان را با تنظیمی زیبا ارائه کردند.

چنگیز مهدی پور از آهنگسازان و نوازندگان ساز قوپوز است که طی دو دهه گذشته با نگاهی دقیق وکارشناسانه به میراث فرهنگی و شفاهی خطه آذربایجان سعی کرده است این میراث معنوی را با توجه به نیازهای روز و مطابق با سلیقه و خواست فرهنگیان نسل جدید ساخته و پرداخته کند و به همین سبب هم هست که آثار و کنسرتهای او و گروه دالغا عموما با اقبال گسترده ای از مخاطبان در داخل و خارج از کشور مواجه شده است.

مهدی پور تا کنون اخذ چندین جایزه از جشنواره های مختلف از جمله جشنواره موسیقی نواحی و فجر و اجرای گروه همنوازی و تکنوازی در جشنواره های معتبر کشورهای اروپایی و آسیایی را در کارنامه خود دارد.

گروه دالغا دیشب پانزده قطعه را در میان استقبال گرم مخاطبان اجرا کرد.در آغاز این کنسرت قطعه اورتور برای کوراغلو اثر جاجی بیف اجرا شد و در ادامه قطعات بایرامی سولدوز،اغلوزاغلو،سلیان گوزه له،لاچینی کوراغلو،میصری کوراغلو،قهرمانی و…اجرا شد .

در این برنامه همچنین یک قطعه از آثار موتزارت به نام مارش ترک با تنظمیم برای قوپوز اجرا شد و پس از اجرای تصنیف ماهور چنگیز مهدی پور به تکنوازی قوپوز پرداخت.

“طبل جنگی” و “اژدر عمی” از آخرین قطعاتی بود که با همراهی و همخوانی مخاطبان حاضردر مجموعه برج میلاد که غالبا آذری زبان بودند همراه شد و برنامه با ارائه این آثار به پایان رسید.

از ویژگیهای این کنسرت سازبندی خوب و هماهنگی صدای سازها بود که حال و هوای موسیقی آذری را به رنگی جدید القا می کرد.این ویژگی به دلیل مطالعه و شناخت مهدی پور در استفاده از قابلیتهای هر ساز و در نهایت تاثیر آن درسازبندی مناسب برای ارائه آثار و قطعات است ؛مهدی پور جزونخستین هنرمندان آذری است که برای قوپوز متدی آموزشی نوشته وبرای اولین بار است که او در کنار این ساز از سازهایی چون جوره،تاوار و آنا در اجرای برنامه زنده استفاده کرده است.

این ویژگی برای اجرای آثار فولکلوریک آذری به نوعی نوآوری محسوب می شود.

در اجرای شب گذشته این گروه بیشتر آثار از اثار فولکلوریک آذری بود و اثر سئوگیلیم و اثری از موتزارت در کنار آن آثار اجرا و ارائه شد.

در گروه دالغا جلیل احمدی (بالابان و سرنای)مهران فرشباف(پرکاشن)بابک نقی زاده صفا(قوپوز)اکتای زمانی(قوپوز)یاشار ایمان پور(قوپوز) مجید رحیمی پور(قاوال)هادی جباریان(بالابان باس)و عارف مهدی پور (قوشنا ناقاره) می نواختند وجواد محرمی، پرویز خانلو وعلی نوروزی به عنوان خواننده حضور داشتند.

جای خرسندی است که در تالار همایشهای برج میلاد و در کنار برگزاری انواع موسیقیهای مصرفی به اینگونه اجراهایی که ریشه در فرهنگ و هنر ملی ایران دارد فرصت داده می شود چرا که این گروه تا کنون بدون هیچ حمایتی توانسته اند نمایندگان خوبی برای فرهنگ و هنر ملی در حوزه موسیقی آذربایجان باشند و جا دارد مراکز فرهنگی و نهادهای متولی حمایت از فعالیتهای هنری از جمله همین مکان فرهنگی به نحو مقتضی از این گروه حمایت کنند.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

2 دیدگاه

  1. موسیقی آذری غنی ترین در دنیاهست بدون شک مجید از اصفهان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*