سالار عقیلی: نوآوری کمکی به موسیقی سنتی نکرده است

salar-aghili

سالار عقيلي گفت: هميشه از موسيقي سنتي ايراني دفاع كرده و تلاش مي‌كنم كه مردم هيچ وقت اصالت موسيقي ايراني را فراموش نكنند.

«سالار عقيلي» خواننده موسيقي سنتي در خصوص روي آوردن خوانندگان به اشعار نو در سال‌هاي اخير گفت: بيشتر كارهاي من روي شعر نو و معاصر است و هميشه سعي كردم با خواندن اين اشعار بيان و الفاظ آوازي تغييري نكند به طوري كه وقتي مخاطب اين كارها را مي‌شنود همان احساس شعر سعدي و حافظ را داشته باشد. متأسفانه در برخي كارها ديده مي‌شود كه بيان و الفاظ زيباي آوازي و آن اداي زيباي آوازي رعايت نشده كه اين خود باعث خراب شدن لحن آوازي و ادوات تحريري و بيان اشعار شده كه اين عامل باعث ضربه زدن به آن زيبايي آواز مي‌شود.
وي ادامه اين روند توسط برخي خوانندگان را باعث ايجاد تغيير نگرش و نوع آوري در موسيقي ايران ندانست و افزود: نمي‌گذاريم كه اين نوع موسيقي از بين برود. من به نوبه خودم هميشه از موسيقي دفاع مي‌كنم و مراقب اين مسائل هستم كه اين اتفاقات نيفتد در واقع خودم را موظف مي‌دانم كه مردم هيچ وقت اصالت موسيقي ايراني را فراموش نكنند و مطمئن هستم بقيه خواننده‌هاي مثل من و هم نسلان من همچون عليرضا قرباني، همايون شجريان و ديگر دوستان كه در حيطه آوازي زحمت مي‌كشيدند نيز دلسوزي مي‌كنند و نمي‌گذارند اين پرچم موسيقي ايراني و آن پرچم اصالت موسيقي ايراني كم‌رنگ شود و از بين برود.

  • نوآوري هيچ كمكي به موسيقي اصيل نكرده است

اين خواننده ادامه داد: كاري كه دوستان روي شعر نو انجام مي‌دهند شايد از ديد خودشان يك نوآوري باشد اما به نظرم تا به حال اين نوآوري هيچ خدمتي به موسيقي اصيل نكرده است. در واقع من در طول ۱۸ سال كار هنري‌ام نديدم، نوع‌آوري به كمك موسيقي اصيل آمده باشد، شايد توانسته در جذب مخاطب كمك كرده باشد ولي كمكي به خود موسيقي، اصل و جان اين هنر نكرده و حتي در بعضي مواقع هم ديده مي‌شود كه آن را خراب‌تر نيز كرده است.
وي افزود: من تا حدي موافق نوع آوري هستم اما به شرطي كه ضربه به اصالت موسيقي، اصل موسيقي و جان آن نزد.

  • خواننده حرف آهنگساز و سازها را به مردم منتقل مي‌كند

عقيلي درباره خواننده سالاري در موسيقي ايران گفت: موسيقي ما آوازي است و خواننده كلام را در دست دارد و آن حرف آهنگساز و سازها را در نهايت به مردم منتقل مي‌كند.در واقع خواننده نماينده آن تعداد سازي است كه روي صحنه مي‌نوازند تا پيام ذهني آهنگساز را به مخاطب منتقل كنند و از آنجايي كه كلام در دستش است و با مردم حرف مي‌زند، مخاطب نيز بيشتر با آن ارتباط برقرار مي‌كند.

  • برخي سازهاي ايراني شناسايي نشده‌اند

خواننده گروه موسيقي قمر در خصوص حضور سازهاي بيشتر در گروههاي موسيقي اظهار داشت:ما سازهاي مختلفي در موسيقي ايران داريم كه حتي بعضي از آنها شناسايي نشده‌اند. به نظرم سازهاي ايراني فقط ۶- ۵ تا نيست و بايد از توانايي‌هاي اين سازها مثل رباب استفاده كرد.

  • فعلا نمي‌توانيم به جهاني شدن موسيقي ايران فكر كنيم

عقيلي در خصوص جهاني شدن موسيقي ايران بواسطه اجراي گروههاي سنتي در خارج از كشور اظهار داشت: ما فعلا نمي‌توانيم به جهاني شدن موسيقي خودمان فكر كنيم چرا كه هيچ گونه پشتيباني نداريم و جهاني شدن به جز پشتيبان داشتن مسير نمي‌شود.
وي افزود:من هر چه قدر هم در دنيا كنسرت بدهم باز مي‌بيند كه تمام مخاطبين من اكثرا ايراني هستند. ايراني‌هايي كه به كنسرت من مي‌آيند خودشان موسيقي ايراني را مي‌شناسند و مهم اين است كه ما بتوانيم مخاطب خارجي را جذب كنيم.

  • موسيقي سنتي حامي ندارد

اين خواننده سنتي در ادامه گفت: به عقيده من دولت بايد موسيقي را پشتيباني كند و هنرمندان شاخص را كه نماينده موسيقي ايراني هستند را براي اجرا به فستيوالهاي خارجي ببرد و با حمايت مالي و تبليغات خوب ، مخاطب خارجي را به سالنهاي كنسرت بكشاند كه در اين ميان نيز وظيفه ما معرفي موسيقي درست به آنها خواهد بود.
وي بيان داشت: متأسفانه هيچ گونه حامي براي موسيقي در ايران وجود ندارد و اين خود هنرمندان هستند كه توانسته اند تا به امروز پرچم اين هنر را بالا نگه دارند بر اين اساس تا زماني كه حمايت دولت نباشد موسيقي ما جهاني نخواهد شد.

  • سحر طاعتی/فارس

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*