یک پژوهشگر: موسیقی پاپ بر مداحی تاثیر می گذارد

music
منصوره ثابت‌زاده گفت: رواج موسيقي‌هاي پاپ بر الحان موسيقي و مداحي تاثير گذاشته كه اين خود حاصل بي‌توجهي به موسيقي مداحي به عنوان يك نوع از موسيقي مذهبي است.

منصوره ثابت‌زاده پژوهشگر موسيقي در خصوص وضعيت نامناسب موسيقي مذهبي در شرايط كنوني گفت: رواج موسيقي‌هاي پاپ بر الحان موسيقي و مداحي تأثير گذاشته كه اين خود حاصل بي‌توجهي به موسيقي مداحي به عنوان يك نوع از موسيقي مذهبي است. چرا كه وقتي كنترل مناسبي صورت نگيرد اين نوع موسيقي‌ها و راويان آنها هم گرايشات معاصر را كه بيشتر از راديو تلويزيون پخش مي‌شود، به خود مي‌گيرند.

وي ادامه داد: راديو و تلويزيون بيشتر موسيقي غيرسنتي، پاپ و تلفيقي را پخش مي‌كنند كه اين مسئله خواه ناخواه در الحان تمام قشرهاي مختلف موسيقي وارد مي‌شود و تأثير خود را بر موسيقي مذهبي مي‌گذارد.

به گزارش مجله موسیقی ملودی به نقل از فارس، اين پژوهشگر با بيان اين كه در مواردي شاهد اجراي موسيقي‌هاي بسيار نامناسب در مراسم‌هاي مذهبي هستيم، اظهار داشت: به عقيده من اين موسيقي و مداحي كه در داخل و بويژه در شهرهاي بزرگ مثل تهران، مشهد، شيراز، تبريز و …وجود دارد يك نوع موسيقي بسيار سبك است كه هيچ ارتباطي به موسيقي مداحي كه عميقا با مسائل مذهبي در ارتباط است، ندارد. در اين نوع موسيقي‌ها تنها ممكن است كلمات مذهبي باشد كه به دليل اين كه ملودي‌ها ملودي‌هاي بسيار سبكي هستند، هيچ ارتباطي با موسيقي مذهبي ندارند.

وي در خصوص ارتباط موسيقي سنتي و مذهبي گفت: بعد از اسلام و بعد از ورود اعراب به ايران موسيقي هم مثل مجسمه‌سازي دو جايگاه پذيرش و نفي پيدا ‌كرد.جايگاه نفي براي موسيقي به خاطر استفاده از لهو و لعب بود كه به صورت كلي زير سوال برده شده اما بعد از اسلام موسيقي را به شرط اين كه هدف متعالي داشته و سالم باشد مجاز مي‌دانستند. در واقع برخورد با اين موسيقي‌هاي مجاز در خانقاه‌ها و در افكار عارفانه شكل گرفت.

ثابت‌زاده بيان داشت: موسيقي از قرن‌ها پيش در ايران بوده و با ورود اسلام اين موسيقي وارد حيطه مذهب شده و اشعار عرفاني و مذهبي را هم در برگرفته. بنابراين در يك مقاطعي از تاريخ موسيقي ايران، مذهب موجب ثبات، دوام و اشاعه موسيقي از طريق موسيقي مذهبي شده است.

اين پژوهشگر در خصوص نقش مراكز هنري در اشاعه مداحي‌هاي مناسب اظهار داشت: متاسفانه در شرايط كنوني هيچ مركز و نهاد دولتي در اين زمينه اقدامي نمي‌كند و هيچ برنامه‌اي هم براي حفظ و اشاعه سنت‌هاي اصيلي موسيقي و طور كلي موسيقي مذهبي ندارد. 

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*