آلبوم در آیینه اوهام از حسام اینانلو

dar-ayneye-ohum
آلبوم موسیقی «در آیینه اوهام» كاری از حسام اینانلو در بازار موسیقی منتشر شد.
در این اثر قطعاتی در سه بخش دشتی، اصفهان و افشاری به چشم می‌خورد كه نوازندگانی چون ترگل خلیقی:رباب همایون نصیری: سازهای كوبه‌ای، بندیر كوزه و دهل و جیم بی و حسام اینانلو نوازنده كمانچه به اجرا پرداخته‌اند.
علیرضا میرعلینقی پژوهشگر و مورخ موسیقی درباره این اثر نوشته است: «این سومین گام مطمئن حسام اینانلو (با همیاری دوستان هنرمندش) برای رسیدن به افق آرمانی شخصی او بر شمرده می‌شود.این گام یک تریوی (سه نوازی) را نقش زده است و با قالب دلخواه و تکنیک‌های مورد نیازش که نه کپی از روی شابلون فرنگی است و نه در محدوده‌ی تنگ سنت موسیقی تکصدایی،حبس شده است، ریشه دار و احتمالا آینده داراست. در این كار سازها به شکل «ابزاری» مطرح نیستند، بلکه به طرزی «ابرازی» مطرحند.»
وی در ادامه آورده است: محتوای این آلبوم «ساز- محور» است و حاوی دوری گزیدنی غیر شعاری از ابتلای مرسوم خواننده سالاری،ابتلایی كه از كهنه ترین موانع رشد ایده‌های موسیقایی در این ملك است.در واقع می‌توان گفت كه این كار گفت‌وگوی سازی رباب و كمانچه به همراهی سازهای كوبه‌ای است. در این گفت‌وگو سازهای ملودیك ، هر كدام به اقتضای مطلب ، لحن و لحجه‌ای انتخابی دارند.
این پژوهشگر ادامه داده: محتوای آلبوم بر حسب نوع فضای نغمگی از سه قسمت كرد بیات، دشتی،بیات اصفهان و افشاری تشكیل می‌شود. در همنوازی كمانچه و رباب و كوبه‌ای‌ها، رباب دانسته و سنجیده به عنوان «صدای هدف» و نقطه تمركز انتخاب شده است.سازی اصالتا غیر فارسی ، از رده سازی زهی-زخمه‌ای كه با مضرابی از جنس شاخ گوزن نواخته می‌شود.
توجه خاص به نقش شاخص اوزان الوان در اجراها وفاصله‌گیری آگاهانه از کلیشه‌های ردیف ، از امتیازهای این گفت‌و گوی بدیع،سیال و پراحساس است.»
«در آیینه اوهام» كاری از اینالو است كه با همكاری همایون نصیری و ترگل خلیقی شكل گرفته است.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*