ردیف هفت‌دستگاه موسیقی ایرانی منتشر شد

radif

کتاب «ردیف هفت‌دستگاه موسیقی ایرانی» از سوی موسسه‌ی فرهنگی-هنری ماهور منتشر شد.
به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی گردآورنده‌ی این کتاب «موسی معروفی» و نویسنده‌ی آن «مهدی برکشلی» بوده و شامل شرح ردیف موسیقی ایران است.
در مقدمه‌ی این کتاب می‌خوانیم: «ردیف موسیقی ایرانی که توسط استاد موسی معروفی گردآوری شده، بر ردیف «میرزا عبدالله» و «آقا حسین‌قلی» استوار است و با ردیفِ تنظیم شده به‌وسیله‌ی «مهدی‌قلی هدایت» منطبق شده است.
حدود چهار دهه‌ی پیش، به‌دعوت اداره‌ی هنرهای زیبا، جلساتی با حضور استادان به‌نام: «نورعلی برومند»، «علی‌اکبر شهنازی»، «ابولحسن صبا»، «احمد عبادی»، «رکن‌الدین مختاری» و «موسی معروفی» تشکیل شد تا یک‌یک دستگاه‌ها، نغمه‌ها، و گوشه‌های ردیف با حضور آن‌ها مورد تنقیح و تایید قرار گیرد. تلاش این استادان به‌دلیل اختلاف عقیده بی‌نتیجه ماند و به‌این ترتیب بود که ردیف گردآوری شده به‌وسیله‌ی موسی معروفی به‌عنوان نمونه برای چاپ انتخاب شد.
موسی معروفی با تکیه بر ردیف میرزا آقا حسین‌قلی و میرزا عبدالله و استفاده از نوشته‌های استاد «علی‌نقی وزیری» ردیفی را گردآوری و منقح کرد که در سال ۱۳۴۲ منتشر شد. بنا به پیشنهاد استاد معروفی، «سلیمان روح‌افزا» نوازنده‌ی تار، ردیف مذکور را از روی نُت با تار اجرا و ضبط کرد.»

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*