گزارشی از مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر

fadjr-festival

بیست و ششمین دوره از جشنواره موسیقی فجر بهترین های خود را در چهار بخش موسیقی ردیف دستگاهی ایران، موسیقی کلاسیک، آواز جمعی و بخش آهنگسازی در دو حوزه پایان نامه های دانشگاهی و آزاد شناخت.

  • شروع مراسم با تاخیر

این مراسم یکشنبه شب در تالار وحدت برگزار شد و بعد از ۴۵ دقيقه تاخير با پخش قرآن و سرود ملي، مراسم پاياني جشنواره‌ي موسيقي فجر آغاز شد.بعد از اجراي گروه موسيقي «مهتاب‌رو»، حسن رياحي دبير اين دوره، گزارش خود را ارائه كرد و گفت: هنر موسيقي ناب و حقيقي از آن جهت كه تجريدي و وابسته از هر شائبه‌اي است، شوق روح آدميت است و جايگاه آن در فرهنگ و تمدن اسلامي و ايراني معتبر مي‌نمايد و نشان از قدمت آن دارد.

او در پايان سخنان خود خطاب به برگزار كنندگان جشنواره موسيقي فجر گفت: در پس اين افتخار، استعدادهاي جوان و بالنده نبايد بعد از جشنواره در غبار فراموشي دفن شوند و به دليل تنگناي مالي فراموش شوند. بلكه آنها بايد از برنامه‌هاي موثر موسيقايي بهره‌مند شوند و به نهادهاي مرتبط معرفي گردند. همچنين مسوولان بايد جشنواره‌هاي تخصصي كوچكتري را در كناراين رويداد بزرگ و بين‌المللي براي اين تلاشگران مقرر كنند.

  • معرفی دبیر جشنواره بیست‌وهفتم

در ادامه گروه اركستر مجلسي نياوران به سرپرستي ميثم مروستي دو قطعه اجرا كرد و سپس متن حكم دبيري حسن رياحي براي بيست و هفتمين جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر توسط حميد شاه‌آبادي معاون امور هنري به او تقديم شد.

در ادامه اين مراسم با حضور حسن رياحي، حميد شاه‌آبادي و همچنين سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، مراسم بزرگداشت حسين دهلوي و حسن ناهيد با اهداي تنديس و لوح افتخار به اين دو نوازنده برجسته برگزار شد. پس از سخنرانی وزیر ارشاد در ادامه‌ي اين مراسم بعد از پخش نماهنگي از هنرمندان درگذشته موسيقي در سال ۸۹ و اجراي گروه موسيقي «دوچار» بيانيه‌ي هيات داوران قرائت شد.
حسن ریاحی، دبیر این دوره از جشنواره موسیقی فجر، علی ترابی سرپرست دفتر موسیقی وزارت ارشاد ، رافائل میناسکانیان و شاهین فرهت برای اهدای این جوایز بری روی صحنه حاضر شدند .

  • برندگان بخش رقابتی آهنگ‌سازی

در بخش رقابتی آهنگسازی در دو حوزه پایان نامه های دانشگاهی و بخش آزاد هیچ اثری شرایط اخذ رتبه اول را نداشت از همین رو در بخش آزاد رتبه دوم آهنگسازی، لوح تقدیر و سه سکه بهار آزادی به مرتضی قربانی شیر کوهی از کرج اهدا شد و رتبه دوم بخش پایان نامه به مهدی حاجی قاسمی از تهران تعلق گرفت؛ رتبه اول بخش پایان نامه در حوزه آهنگسازی ، لوح تقدیر به همراه ۵ سکه بهار آزادی به امیر علوی از کرج اهدا شد و در همین راستا عرفان وکیلی از تهران موفق به اخذ رتبه اول در بخش آزاد آهنگسازی شد.

جایزه ویژه این بخش درحوزه “مارش فلسطین” به قطعه فلسطین زخمی به آهنگسازی کیوان علایی از مشهد تعلق گرفت.

  • برگزیدگان بخش رقابتی موسیقی ردیف دستگاهی ایران

در بخش موسیقی ردیف دستگاهی ایران گروه موسیقی “دوسار” به سرپرستی علیرضا گلشن از شیراز رتبه سوم را به دست آورد و لوح تقدیر به همراه سه میلیون تومان دریافت کرد، رتبه دوم به همراه لوح تقدیر و ۶ میلیون تومان به گروه موسیقی “پاسبان حرم دل” به سرپرستی سیاوش اسماعیلی ازکرج تعلق گرفت و جایزه اول در این بخش به گروه سنتی فرهنگسرای بهمن به سرپرستی حسین روزبهانی از تهران اهدا شد.

  • برندگان بخش رقابتی موسیقی کلاسیک

رتبه سوم در بخش موسیقی کلاسیک به طور مشترک به گروه موسیقی “آنسامبل جوان ” به سرپرستی میلاد عالمی از تهران و کوارتت زهی “کادانس” به سرپرستی مهدی نوبری از تبریز اهدا شد، رتبه دوم در این بخش نیز به طور مشترک اهدا شد و گروه موسیقی “نوماه” به سرپرستی نگار افاضل از تهران و گروه” زروان” به سرپرستی لاله فلاح پسند از تهران تعلق گرفت ؛ هیئت داوران در این بخش هیچ گروهی را واجد شرایط کسب رتبه اول ندانست.

  • برندگان بخش رقابتی آواز جمعی

رتبه سوم در بخش موسیقی آواز جمعی به طور مشترک به گروه کر “مهر وطن” به رهبری مسعود نیکویی از کرمان و گروه کر آوای باران به رهبری سارا جلایی از اصفهان تعلق گرفت، رتبه دوم در این بخش به گروه کر فرهنگسرای اندیشه “دیسونانس” به رهبری مهدی جاور از تهران اهدا شد و گروه “پاسارگاد” به رهبری حامد فقیهی از شیراز موفق به کسب رتبه اول در این بخش شد.

  • ایسنا/مهر

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*