موسیقی و شیطان‌پرستی: پیدایش، نمادها، رهروان

manson

مجموعه مقالاتی درباره‌ی شیطان‌پرستی کاری تحقیقی است به قلم «حمید مرتضوی» از نخستین موزیسین‌های راک در دوران بعد از انقلاب، این هنرمند، مقاله‌ی پژوهشی خود را برای انتشار، در اختیار مجله‌ی موسیقی ملودی قرار داده است که مشروح مقاله را با هم می‌خوانیم:

 • شناخت

در طول چند سال گذشته شبکه های ارتباطی و رسانه ها سرعت انتقال و خبر رسانی را بسیار بالا برده اند که به نوعی در زندگی ما فر ایند منفی نیز داشته است. دنیای جدید با مفاهیم جدیدتری روبرو و آشنا شدو بشر مسخ شده امروز آنها را بر اساس نیاز خود تعریف کرد. به عنوان مثال کلماتی مانند خبیث خیانت کار عاشق ومومن تغییر ماهیت یافت.(نمونه آنکه امروز هرکس واکنش خویش را در هر مورد که باشد توجیه غیر منطقی میکند). امروز دیگر ما به سادگی هر معیار منفی را توجیه کرده و به یکدیگر حق سهل انگاری میدهیم. درک درستی از واقعیت و حقیقت نداریم وکم کم بسوی فاجعه ای بزرگ میرویم که انتهایش نیستی است. سلامت روان در گرو عقل و برنامه ریزی است و بشر امروز پس از چند هزار سال تجربه و بررسی دیگر مجاز به اشتباه کردن نیست. وقتی شناخت بر اساس تجربه بدست میاید درصد آسیب پذیری کم و کمتر میشود.

 • چند سوال ساده

آیا شما در برابر خطر از خود واکنش نشان نمیدهید؟ آیا آنچه را که انسان سالها تجربه کرده و بدست آورده نمیتواند الگوی خود قرار دهد؟ آیا بشر حق دارد تا مرز های پلیدی برود و حتی آن را مبنای پاکی بداند؟ معیار های ما برای پاکی و سلامتی کدامند؟ ما برای محافظت ازخود در برابر دشمن اسلحه و مهمات که چندان هم مهم نیستند میسازیم . از دیدگاه دشمن ما دشمن او هستیم مفهوم دشمنی چیست ؟ چه کسی دشمن چه کسی است؟ وقتی که تنوع فکر و ایده با احساس مالکیت توام شد حس برتری جویی بوجود میاید.در جهان امروز همه از هم میترسند و همه نگران آینده مبهم خودند. همانگونه که در گذشته اشاره شد انسان مسخ شده امروز میرود تا برای مراحل پلید بعدی آماده شود که آنگاه تسلط ابلیس برانسان حتمی است. رعایت حقوق فردی ریشه آزادی خلاق است و هوشمندی ریشه اصلی آزاد نگری… ما باید بمعنای هرچیز بیشتر توجه کنیم, جایگاه حقیقی خود را شناخته و نگه داریم. دنیایی که در آن زندگی میکنیم جمع اضداد است بمفهوم این کلمات دقت کنید. نیک چیست بد چیست زیبا چیست زشت چیست عشق چیست نفرت چیست آرامش چیست اظطراب چیست لطافت چیست خشونت چیست نور چیست ظلمت چیست دانش ومعرفت چیست جهل و نادانی چیست و در نهایت رشد و تباهی و در نتیجه خداوند و شیطان !

هدف یگانه دشمن اصلی انسان (منشاَ روحانی ضد خداوند) فراموشی از حقیقت و ایجاد اظطراب و استرس است او طرفداران خویش را در دنیا مسخ بیهودگی کرده تا به خداوند بی خاصیتی این بنده آب و گل را ثابت کند. بیش از این توضیح لازم نیست چرا که میدانم هر کس از درون خویش آگاه است.

 • پیدایش در قرون وسطی (رنسانس)

تشکیلات شیطان پرستان از حدود دو قرن پیش با هدف مخالفت با کلیسا وعصیان برعلیه حکومت های وقت در اروپا بوجود آمد. مذهبیون کاتولیک که برای خود قلمرو شخصی داشتند با گرفتن خراج وتسلط برامور از هدف الهی خود دور شدند.مردم رفته رفته از اعتقاداتشان سرد شده وگرایش به شیطان پرستی بیشتر و بیشتر شد. روحانیت کم کم مطرود شد. ایجاد معابد و ایمان به عقاید شیطانی با شعار نفرت از مسیح درسطح ابتدایی رایچ شد. ایده الیسم یا تصور گرایی منتهی به ساختن مجسمه ها و نقاشی هایی مثل چشم و ….در درون معابد و قربانی دادن برای لاسیفر (روح شیطانی) شد. جای سوال می ماند که چرا تا بحال در دنیا این پدیده کمتر مورد بررسی قرار گرفته ؟ یا در واقع اصلا به آن توجهی نشده است؟ تحول در این مسلک نیز در نهایت باعث بد تر شدن آن وتخریب ارزشهای انسانی شد آنچنانکه صرف نظر از دو قرن گذشته در چند دهه اخیر ریشه برخی از جنایاتی که در سراسر دنیا کشف شد همین مسلک شیطانی و معابد بوده است. در طول این دوره نیز گزارش های متعددی وجود دارند که حاکی از بی بندو باری و عصیان نسل جوان است. برای اطلاعات بیشتر به کتاب های تاریخی مراجعه بفرمایید.

  guitars devil

 • شیطان و موسیقی

(من حقیقت تلخ را به شما پیشنهاد میکنم و شکر مسموم را به شما نمیدهم) شاید این سوالها برای مقدمه و شروع بهتر باشد. موسیقی در زندگی بشر چه نقشی دارد؟ شما تا چه حد به مفهوم موسیقی توجه میکنید؟ براستی راهکار استفاده از موسیقی چگونه است؟ در موسیقی های محلی صداقت و سادگی براحتی ادراک میشوند. امروز درهمه جا موسیقی چاشنی شادی ها سوگواری ها تنهایی ها وجنگهاست ! حتی در سینما هم وجودش لازم و بدیهی است. همانگونه که اشاره شد شناخت معیار ها آگاهی لازم را برای آزادی عمل می دهد.

 • الف: جهان شمولی (Universalism)

شما از جهانشمولی چه میدانید؟ دنیای پر ارتباط امروز نیازمند منطبق شدن فرهنگهاست. همچنین طرفداران عصر جدید NEW AGE معتقدند وقتی که ریشه همه ادیان به خداوند ختم میشوند تلفیق آنها وحدت بشری را بدنبال دارد. در حالی که شیطان پرستان عقیده دارند که خداوند با تنوع ادیان سعی در گول زدن نوع بشردارد. در ادامه این مقاله به ارتباط این پدیده با موسیقی هم اشاره ای میشود.

در ابتدا مروری بس کوتاه به تاثیر تفکر شیطانی بر سینما:  لفظ گران گینولسک ( نام تماشا خانه ای در پاریسGrand guignol) که مترادف با وحشت و خشونت است بیانگرنوعی نمایش شد و در تماشا خانه ها و بعد سینما متداول شد. در این تماشا خانه(گران گینول)فقط نمایش ترس _خشونت_شکنجه_تجاوز_اشباح قتل وخودکشی به شکلی ساخته وپرداخت میافت تاسبب ترس و لذت تماشاگران شود. (رجوع شود به کتاب نشانه ها و معنا در سینما نوشته پیتر وولن) در ابتدای دهه چهل میلادی برخی از فیلمسازان هالیوود آگاهانه ویا ناخود آگاه با ساختن فیلمهای ترسناک وخشن بی محتوا که در روحیه تماشاگر موج منفی گرایی وپوچی را القا کرده و سبب گیج سری وگمراهی درزیبایی شناسی هنر شدند.(صفحه ۱۸ همان کتاب) نخستین واکنش در برابر هالیوود آن زمان منفور و مذموم دانستنش بود. چرا که هالیوود تهدیدی علیه ادراکات و ارزش های شهروند بودن بشمار میرفت . برای مثال فیلم دراکولا چه پیام مثبتی را به بینندگان این فیلم القاء میکند.؟

در ابتدای دهه شصت میلادی گریبان موسیقی نیز آلوده شد. ازجنگ جهانی دوم حدود پانزده سال گذشته بود. غرب چه ازنظر سیاسی و چه اقتصادی دچار تحول شد. عصیان نسل جوان از ریتم اند بلوز به راک اند رول شاد معترض
پیوند خوردکه شاید بنوعی بتوان دلیل این شادی را رشد اقتصادی غرب دانست. به همان سرعت موسیقی خشن راک با پیام هر کار دلت میخواد بکن توسط گروه هایی چون بیتلز و رولینگ استونز به اجرا در آمد.

 • راک Rock = SHOCK ؟

راک اند رول به معنای جنبش و چرخش یا رقص پایکوبی است پس راک یعنی تکان و جنبش که در فارسی میتوان آنرا حرکتی برای دگرگونی تعبییر کرد .که البته چون جنگی در کار نبود جنبش و اعتراض این سبک موسیقی علیه بی عدالتی و نا آگاهی و نابرابری های جامعه غرب حرکت خود را ادامه داد. به گفته فروغ فرخزاد کار هنر بیان دنیای حسی ماست. پس هنرموسیقی برداشتی از دیدگاه مجریان آن در طول زندگی است. ما در ادامه موضوع ارتباط راک با خشونت- خود کشی- خود زنی- ارتباط جنسی- مواد مخدر-سر کشی وجادو گری را بررسی میکنیم. دقت کنید هدف این نیست که هر موسیقی را گوش ندهیم ویا راک موسیقی خوبی نیست بلکه منظور کلی اینست که تحت تاثیرات منفی آن نگیریم . مثلا وقتی به آهنگی گوش میکنیم ببینیم خواننده چه گفت و پیامش به ما چه بود. شاید این ضرب المثل ایرانی بجا باشدکه؛ لقمان ادب را از بی ادبان آموخت .پس تجربه آگاهانه هر چیز بد نیست.

 • کتاب سیاه BIBLE BLACK

آیا تا بحال این نام را شنیده بودید.؟ این کتاب شیطان پرستان است که نویسنده آن آنتوان اس زاندور له وی است. اوخط جدیدی را در این مسلک پوچ آغاز کرد ودرمکتب وکتابش عیسی مسیح بیش ازگذشته مورد توهین تحقیر و تمسخر قرار گرفت. در کتاب سیاه خون مسیح که سمبل بخشایش و پاکی در آیین مسیحیت است نفی شده!؟ کفر یعنی چه ؟ یعنی انکار وجود خداوند , یعنی توهین به عقاید مقدس دیگران , یعنی… در بخش های بعد ارتباط بعضی از اشعار با جمله های این کتاب بررسی میشود.

 • به خدمت گرفتن موسیقی علیه بشر

امروزه موسیقی درهمه جا شنیده میشود . از فروشگاهها تا سالن های ورزشی, هنگام رانندگی , محل کار و… تاثیر موسیقی بر ذهن ما متفاوت است . هنگامی که در حال بالا رفتن از کوهستان یا درون سالن های ورزشی و مکان پر تحرکی هستید شنیدن موزیک پر تحرکی مانند راک و راک اند رول به شما نیرو می بخشد و شما احساس قدرت بیشتری میکنید. درحالیکه وقتی شما ریلکس هستید و استراحت میکنید همان آهنگها شما را تحریک میکند که بروید مثلا بدوید و اگر القاء پتانسیل این انرژی صوتی در شما ذخیره شود چه بسا که دست به خودکشی بزنید. حال آنکه موسیقی ملایم در هنگام ورزش از تحرک میکاهد. اینک به نظرات خوانندگان غربی در این زمینه اشاره میکنم ؛

جیمی هندریکس نابغهءموسیقی راک که بمرگ ناگهانی دچار شد در مصاحبه با مجله لایف سال ۱۹۶۹ گفت: «من همه چیز رو با آهنگهام میگم. من میـتونم با موسیقی مردم رو هیپنوتیزم کنم وکاری کنم تا وجدان اونا فلج بشه و حالا وجدان دراختیارمه ومن هرچی رو بخوام به ضمیر نا خودآگاهشون منتقل میکنم».! ادی مانسون هم میگوید؛ « موسیقی درهمه جا میتونه برای شرطی کردن ذهن انسان استفاده بشه و از کانال اعتیادخطرناکتراز مواد مخدر عمل کنه.» آیا کسی به این گونه نظرها توجهی نشان میدهد.؟ گروه راک AC/DC که مخفف «After Criest Devil Come’s» (شیطان پس از مسیح آمد) است در اوایل سال هشتاد میلادی در آلبوم بازگشت به سیاهی Back in black آهنگی دارد بنام زنگهای جهنم Hells Bells که ترجمه اش اینست؛ من همچون تندبادی خروشانم و باران را میبارانم/ مانند طوفان از راه میرسم و پرتو آذرخشم سراسر آسمان را فرا گرفته/ تو جوانی بیش نیستی که بزودی خواهی مرد/ من کسی را به زنجیر نمیکشم و بکسی حیات نمیبخشم/ هیچ نیازی به جنگ و دعوا نیست/ من ناقوسی دارم و میخواهم تو را به جهنم ببرم/ میخواهم که تسخیرت کنم/ شیطان ترا تسخیر میکند/ ناقوسهای جهنم/ کم کم صداهایی میشنوی/ ناقوسهای جهنم/ به دور دست میفرستمت/ ناقوسهای جهنم/ راه بیفت/ ناقوسهای جهنم ……

در کتاب سیاه آمده است به صلیب بنگر معنی آن چیست؟ بیچاره ناتوانی که بدار آویخته اند تا عبرت دیگران باشد.حالا بخشی از ترجمه یک شعر؛ من به چشمان بیروح یهوه ترسوی تو خیره میشوم آنگاه تبر بزرگ خود را بلند کرده و جمجمهَ کرم خورده اش را دو نیمه میکنم. بخشی از آهنگ WELLCOME TO HELL به جهنم خوش آمدی از آلبومی به همین نام اجرا شده توسط گروه ونوم VENOM: ما بوسیله ارواح شریر تسخیر شده ایم ای خدا ما مرگت را میخواهیم/ ما بصورت برگزیده ات تف میکنیم و در سمت راست شیطان مینشینیم…

و حالا بخشی از آهنگ صلیب را بسوزان گروه COVEN کاون: پسر خدا از گناهانت توبه کن/ و روحت را در جهنم بگذار/ شیطان را دعا کن/ تا وقتی خدایت به زمین میافتد/ ابلیس او را ببخشد/خدای تو مرده/ تو هم اکنون میمیری/ و در انتها شیطان است که حکومت خواهد کرد … مدونا خواننده پاپ درمصاحبه سال ۱۹۸۵گفت؛ بنظر من صلیب یک سمبل ارتباط جنسی است چون بر رویش مردی برهنه قرار دارد..!؟ آیا این کلمات باعقل و منطق سازگارند؟ دلیل بدگویی آنها چیست؟ کسی مدعی نیست که در سراسر گیتی روحانیت بی نقصی وجود دارد اما آیا این درست است که شخصی بدلیل سرخوردگیش دیگر منکر وجود خداوند هم بشود؟ به هرحال هیچکس حق ندارد گناه خویش را در پشت گناهی دیگر توجیه کند.

  satan

 • « میوه درخت خودرو» خشونت

تفکر شیطانی + خودخواهی های انسانی راهیست بسوی خشونت و مرگ: در کتاب سیاه آمده است آیا ما حقیقتا همجنس خوار نیستیم؟ واگر انسانها از حمله بیکدیگر دست بردارند میتوانند بحیاتشان ادامه دهند؟ بیان جملاتی اینچنین ماهیت وحش (نماینده شیطان) وتوحش (نفس حیوانی) را برای ما روشن میکنند. خشونت ریشه اصلی سر کشی,خود زنی وخودکشی است. دربرخی از اشعار مثال من مرده (جسد سرد) را دوست دارم (آلیس کوپر)/ چاقوی خود را فرود بیاور و مطمئن شو که حرامزاده مرده (تویستت سیستر) پیام خشونت مستقیم القا میشود. در لابلای اینگونه آهنگها کلمات خشنی مانند قاتل MURDER-خونریزی BLOOD SHED-جنایتکار BEAST-و….بنوعی انسان را تحریک به عمل خشونت میکنند. بسیاری از ستارگان موسیقی راک به قیمت جان خودشان تمام شد.مرگ آنها بر اثر تصادف های شدید , سکته مغزی , پرت شدن از بلندی و……. بوده است.آلبوم گروه اسمیتز SMITHS/1985 که آهنگی دارد به همان نامMeat Is Murder یعنی خوراک ما گوشت مردار است هم نمونه ای دیگر.

 • خودزنی Self Torment

در برخی از کنسرت های راک دیده شده تعدادی از تماشاچیان که تحت تاثیر مواد مخدر بودند با خود زنی ,کتک کاری و ایجاد آشوب, نظم سالن را برهم زده اند .آنها با نوعی رقص موسوم به BASH مانند خروس جنگی مرتب می پرندو بشدت بهم تنه میزنند.این حرکات که بنوعی دیگر در مسابقات فوتبال دیده شده است بعضا توام با مرگ عده ای میشود. عامل اصلی اینگونه اعمال غیرمنطقی ایجاد یک نوع کنترل یا مسخ شدگی تحت تاثیرشرایط محیط بهمراهی موسیقی است.در قبایل بدوی آفریقا برای دور کردن ارواح شریرویا برای جلب توجه ارواح مقدس مراسمی تواَم با فریاد و جیغ های بلند و زخم زدن به خود تا به آنجا که خون از بدنشان جاری شود وجود دارد.در صورتی که هدف شیطان پرستان از مراسمشان فقط نزدیک کردن انسان به شرارت وروح پلید است. آنهاحتی با نوشیدن جرعه ای خون واقعی فلسفه مسیح را به مسخره گرفته اند.در حالیکه شیطان پرستان کاملا آگاهانه این اعمال را تکرار میکنند اغلب پانک های امروزی برای تخلیه روحی خود به این کار دست میزنند .خالکوبی,آویختن سنجاق یا قطعاتی از فلز بر بینی, لب, گونه وگوش از دید آنها نشانه تردید,دودلی,پوچی زندگی و …. ( که خلاصه بیانگر فلسفه اگزیستانسیالیزم است) به شمار می‌رود.

 • خودکشی Suicide

در حالیکه مهمترین غریزه انسان محافظت از خویش است. خود کشی دومین عامل و هدف نهایی شیطان است. برای نیل به این هدف شیطان میداند که باید برخی از حقایق اساسی نابود گشته و دروغهایی جایگزین آن گردند. وقتیکه والا ترین مفهوم زندگی که شناخت طبیعت و حقیقت است وفلسفه ریاضت کشیدن این حقیقت را تکامل میبخشدآیا خود کشی نوعی راحت طلبی و فرار نیست؟ وفریب شیطان در اینست که؛( از زندگی بدون مسئولیت لذت میبریم پس نیازی به تفکرنداریم و اگر روزی فشار حاصل رنج ها و بدبختی های ما زیاد شدند سریعا دست به خود کشی بزنیم وخود را راحت کنیم. ما در بسیاری از آهنگها شاهد اشاعه پوچی زندگی وخودکشی ناآگاهانه بر مخاطبین هستیم. تعدادی از ستارگان موسیقی خودشان نیز قربانی مرگهای زود هنگام وبی منطقی که بر اثر خفگی, تهوع شدید وحمله قلبی در دستشویی و… شدند. اشخاصی مانند (مارک بولان, بن اسکات, جان بونهم, برایان جونز, الویس پریسلی, جنیز جوپلن, جیمی هندریکس, جیم موریسن, کیت مون و…)

 • مواد مخدر Drugs

همانطور که میدانید این مواد از زمان های گذشته در علم پزشکی کاربرد داشته است و برای تسکین موقت درد های روحی و جسمی استفاده میشدند. اینک بعنوان تفریحی زود گذر و بر اساس فلسفه لذت جویی که با تخریب شخصیت همراه است مصرف میشوند و متاسفانه در کنار موسیقی بصورتی نمایشی حتی در اشعار بعضی آهنگها تبلیغ هم میشوند! وجود مواد توهم زا در زندگی انسان بعنوان تفریح, فرار از مشکلات و حقیقت زندگی علی الخصوص در کنار موسیقی کاملا غیر منطقی ونوعی بیماری روانی تلقی میشود. شما با استفاده از مواد مخدر و شنیدن موسیقی مخرب فقط به شیطان نزدیک تر شده اید. یعنی اینکه شما در تخیل خود ابلیس را بت و خدای واقعی پنداشته و باور نمیکنید چه بلایی بر سر خود آورده اید. اینکه میگویند هر هنرمندی در عالم خلسه ابتکار عمل پیدا میکند واقعیت ندارد. زیرا اگر تحت تاثیر خلسه مواد باشد فقط توهمات دروغین خلق کرده و نه چیز دیگر. و دست آخراینکه من فکر نمیکنم هر انسان معتاد بیش از بیست سال از مخدر استفاده کند و زنده بماند.پس نتیجه یا ترک است و یا مرگ… و این دیگر هیچ گونه ارتباطی با روح الهی موسیقی ندارد.

 • مسائل جنسی

مهمترین موضوع عصر حاضر این است که چگونه با مسایل جنسی برخورد سالمی داشته باشیم. در کتاب سیاه آمده است که؛ آیا شهوت و هوسهای جسمانی توصیف حقیقی تری از عشق نیستند.؟ له وی میگوید بنظر ما آزادی جنسی موضوعی درست, با اهمیت و از ارکان مذهب ماست. ما از خشونت در امور جنسی لذت میبریم و شهوت را با شکوه تر از عشق میدانیم !.. درضمن درمذهب ما دختران باکره عروس شیطان هستند و…. جین سیمونز خواننده گروه Kiss در مصاحبه ای گفت: بنظر من هرکی یه گروه موزیک براه انداخت واسه جلب توجه زن و دخترا و رابطه با اونا بود.این بیمار روانی گفت در طول ده سال گذشته با بیش از دوهزار زن رابطه جنسی داشته .!؟ شگفت آور نیست.؟ حرکات زشتی که بیشتر خوانندگان بروی صحنه می کنند بیانگر چیست.؟ عصیان وانقلاب در ارتباط جنسی برای چه منظوری است.؟ جنسیت موهبتی خداوندیست و روش استفاده از آن در علم روانشناسی امروز مطرح شده که افراط در آن موجب دیوانگی و جنون میشود. متاسفانه اینجا هم شیطان از این غریزه بشری سوء استفاده کرده است. که شاید بیماری های مختلف فیزیکی منجمله ایدز با منشاء شیطانی بی ارتباط با این موضوع نیست. نتیجه آزادی های جنسی مرگ عاطفه و سختی دلهاست. که سخت شدن دلها بیرحمی و قساوت را بدنبال دارد. و آنگاه ما در سه قدمی شیطان قرار داریم؛ اول- ماشروع به مشروعیت بخشیدن به گناهان میکنیم. دوم- اعتقاد خود را به ارتباط انسان و خدا کم کم از دست میدهیم. سوم-اکنون مسخ شده و آماده مراحل زشت ترو حیوانی تر هستیم. تحریک جنسی با موسیقی مخرب و از منطق بدور است.
اینک بخشی از شعر گروه موتلی کرو از آلبوم Shout At The Devil «تو کوچکتر از آن هستی که عاشق شوی نه یک زن, بگو فاحشه من میتوانم مزه نفرت را بچشم خوبه من حالا دارم تورا میکشم/صورت خودت را ببین که دارد کبود میشود….»  تصور نمیکنم این کلمات از دهان یک شخص سالم بیرون آمده باشد. بعضی از اشعار بقدری کثیف ومستهجن هستند که از ترجمه آنها شرم حضور دارم. و به یک موضوع دیگر اشاره میکنم و آن اینکه آنان از هیچ عمل حیوانی روگردان نیستند منجمله سوء استفاده از تصاویر برهنه کودکان .

 • سرکشی Rebellion

سرکشی ریشه جادوگری و مترادف شیطان پرستی است. بخشی از گفتار ابلیس که در کتاب شیطان پرستان آمده است؛ (من می ایستم و حکمت خداوند را به مبارزه دعوت میکنم) . من قوانین انسان و خدا را بزیر سوال میبرم. هر کس که به من باید و نباید بگوید دشمن مرده فانی من است. گفتیم که موسیقی راک یعنی جنبش و شوریدگی که با عصیان بر علیه جنگ جهانی شروع شد,سرکشی بعنوان بخشی از این عصیان بنوعی این سبک را تداوم بخشید. روانشناسی میگوید سرکشی نسل جوان را با ورزش و تحرک میتوان به تعادل کشید. آیا موسیقی راک هم میتواند بنوعی تحرک سالم بیافریند.؟

 • جادوگری The Occult

میرسیم به بخش پایانی و مطلب اصلی که مفصل تر از بخش های گذشته به آن خواهیم پرداخت. در بخش های گذشته اشاراتی به ارتباط بعضی از انواع موسیقی با خلق و رفتار انسان داشته ام که تاثیر مواد مخدر بر شدت این عصیان کم نبوده است. در ارتباط با شیطان پرستی و مراسم آن, امروزه عده زیادی از مردم دنیا بخصوص نسل جوان ناخود آگاه و برخی کاملا آگاهانه شیطان را عبادت میکنندو کم کم برایشان امری عادی تلقی میشود. جادوگری که در میان قبایل بدوی در سراسر دنیا از دیرباز جزو مراسم مذهبی تلقی میشد در دنیای امروز جلوه خاصی پیدا کرده که بخصوص جوانان با نمایش آن احساس غرورو بزرگی میکنند. در موسیقی عرفانی خلسه معنای مخصوص به خودش را داردکه در آن احساسی الهی وجود دارد. اما در موسیقی شیطانی شنونده مسخ افکار منفی شده و تحت تسلط خلسه شیطانی قرار میگیرد.
در کنسرت ALICE COOPER وقتی که او با حرکتی نمادین در روی صحنه با شمشیر سر را از بدن جدا میکند اکثر تماشاگران با پرتاب سر خود به جلو وتکرار آن این احساس را به خود القاء میکنند. هنگامیکه انسان از خود بیخود شد و همچنین وسوسه ی ارواح درونش را تسخیر کرد آنگاه با تلقین خود را هیپنوتیرم کرده و در نهایت خودش را مجاز به هر کاری خواهد دانست. آنگونه که ذکر الهی باعث نزدیکی بیشتر با خداوند میشود القاء باورها, اعتقادات وتمایلات متضاد آن منجر به بندگی شیطان میشود. به این شعر از آهنگ پشت دروازه ها ی گروه تسخیر شده توجه کنید؛ «در آنسوی دروازه ها بمن گوش بده .من بر سنگ قربانگاهت دعا میکنم. من صدا های جنون میشنوم استاد, من آب ناپاک را مینوشم. مرا از رنج وعذابی که بسوی خود اشارت میکند, دور نگاهدار.؟!»  که منظورش از عذاب, دوری از پاکی و اشارتهای مسیح به نیکی وسلامتیست. عجیب نیست !؟ پناه بردن از شر شیطان به خود شیطان!؟
در ابتدای دههءهشتاد سبکی در موسیقی راک با نام (MACABRE BRAND) یا جلوه وحشت که شاید از DANCE MACABRE)) یا رقص مردگان الهام گرفته شده است با هدف ایجاد ترس و هراس بر مخاطب پیدا شد. این سبک که ترکیبی از اندیشه های پانک راک و موسیقی کلاسیک است نمایانگر تاثیرات جادوئی بر مردم بخصوص در کنسرت ها است. گروههایی مانند؛
BAU HAUS/ NIKE CAVE/ DIAMANDA GALAS/ SISTERS OF MERCY/ THE CURE/ SMITHS/ CHRITIAN DEAD / به بخشی از شعر DIAMANDA GALAS توجه کنید؛ I ‘M PLAGUE. I’M ANTI CHRIEST. من طاعون هستم. من ضد مسیح هستم.و یا به عبارتی SONO L’ANTICHRISTO من دجال هستم. از آلبوم توده طاعون(PLAGUE MASS 1991) وتعدادی از اشعار که کفر محض تلقی میشوند. اشعاری از این دست YOUR WORST ENEMY IS YOUR GOD یعنی بد ترین دشمنت خدای توست. ما بدنبال چه میگردیم؟آیا میتوان مشکل اینگونه افراد را حل کرد.؟ و یا اصولا مشکل در کجاست؟

  sign

 • علایم ونشانه ها

شیطان به تسخیر با سحر و جادو اعتقاد دارد. او میخواهد که مفهوم زندگی را دیگرگونه جلوه دهد. تسخیر توسط ارواح شرور که در گذشته عملی زشت و بدوی محسوب میشد نه تنها امروزه با موسیقی همراه شده بلکه تبلیغ و ترویج هم میشود. گروه متال IRON MAIDEN اعتقاد دارد که روح ادی (که تصویر او تقریبا بروی همه آلبومهای گروه بچشم میخورد)دوباره توسط این گروه زنده شده است. همانگونه که میدانید جادو گری هم نیازمند ابزار و علایم است. اولین علامت مهم و اصلی که بروی کتاب شیطان پرستان چاپ شده پنتاگرام یا ستاره پنج پر جادویی است(( PANTAGRAM که بقولی در آن روح شیطان دمیده شده است. گوته شاعر مشهور آلمان در رمان فاوست داستان شخصیتی بنام دکتر فاستوس را طرح میکندکه برای مدت بیست و پنج سال زندگی خود را در ازاء قدرت با شیطان معاوضه کند .او برای برقراری ارتباط با شیطان مفیستو فلیس یا نماینده شیطان را واسطه کار میداند دکتر فاستوس در قدم اول با تازیانه بر روی همین پنتاگرام که روی زمین طرح شده بشدت میکوبد وخواهان ظهور روح مفیستو است. دومین علامت مهم شیطان پرستان کرانادو ویا شاخ شیطان است که با افراشتن انگشتان اول وآخر نمایش داده میشود. بدون شک اشخاصی که امروز با لبخند این علامت را بهم نشان میدهند از آینده زجر آور خود آگاه نیستند. سومین علامت شماره عددی ۶۶۶ است که در انجیل باب سیزدهم مکاشفه به وحش, نماینده شیطان یا همان مفیستو فلیس منصوب شده. این هم طرح جدید آن سوزو که توسط جیمی پیج ابداع شد. شاید علایم دیگری نیز اختراع شده باشد که بنده از آن بی خبرم اما قطعا شما در برخی کنسرت ها این علایم را مشاهده خواهید کرد.
آلیستر کراولی بد نام ترین شیطان پرست معاصر است. او با ترکیب تمامی حرکات ضد بشری از جمله بت پرستی, مراسم جنسی, مواد مخدر, جادوگری,احضار ارواح وبالاخره مراسم قربانی دادن برای شیطان (آدم کشی) مسلک جدید خود را بنیان نهاد. او مدعی آن بود که لقب نماینده شیطان ,(وحش) و عدد ۶۶۶ فقط شایسته اوست. شما میتوانید تصویرش را روی آلبوم گروهبان فلفلی و دسته تنهایان گروه بیتلز در میان جمعیت ببینید مردی چاق با سری طاس؟! کراولی پدیده ای بنام معکوس را رواج داد او در کتاب خود با نام (جادو گری در تئوری و عمل) شاگردانش را تشویق به برعکس فکرکردن بر عوامل خارجی میکرد بدین معنی که بر عکس بنویسند, بر عکس راه بروند, بعکس فیلم تماشا کنند و حتی بر عکس بموسیقی گوش دهند.

 • نقاب معکوس Back Masking

در اینجا لازم است اشاره ای به این پدیده داشته باشم . آیا شما تابحال نقاشی های سالوادر دالی را دیده اید؟ ساده ترین مثال تصویر نیم رخ دو صورت است که در میانه آن طرح یک جام دیده میشود. یا مکعب های سه بعدی که هم بصورت تحتانی مجسم میشوند وهم فوقانی. وارونه فکر کردن بر ناخود آگاه انسان تاثیر گذار است. شما معمولا سطح موسیقی را میشنوید و متوجه پیام هایی که به ناخود آگاه و درونتان القاء میشود نیستید. این پدیده چند نوع دارد.
در نوع اول که جیمی هندریکس مخترع و پایه گذار آن بود در آهنگی بنام -آیا تجربه کردی؟-  ابتدا موسیقی ضبط شدو بعد جیمی آنرا وارونه پخش کرده و روی آن شروع به خواندن کرد. بدین صورت شما یاد میگیرید که چگونه اینکار عملی است. در نوع دوم به بخشی از شعر پلکانی به بهشت STAIRWAY TO HEAVEN گروه LED ZEPPELIN توجه کنید: «بله تو در زندگی دو مسیر در پیش داری(خیر و شر)که در تمام مدت عمر/همواره برای تغییر رویه دادن مهلت داری»
YES THERE ARE TWO PATH’S YOU CAN GO BY BUT IN THE LONG RUN/THERE STILL TIME TO CHANGE THE ROAD YOU ‘RE ON و اکنون برعکس به آن گوش میدهیم .کلمات تا حدودی نا مفهومند اما رویهم رفته این جملات شنیده میشوند؛

OH MY SWEET SATAN ‘ NO OTHER MAKE PATH FOR IT MAKE ME SAD ‘ WHO’S POWER SATAN? «اوه شیطان عزیزم, هیچکس دیگرنمیتواندمرا براهی بکشاند که غصه بخورم, راستی چه کسی قادر و تواناست؟» در این ترانه کاملا واضح بیان میشود که هر پله راهنمای مسیر ما بسوی بهشت خیالی است .در قسمت بعدی باز به آن اشاره میکنم. در نوع سوم اخیرا شما در بخش هایی از یک آهنگ کلمات نامفهومی که مانند ورد خوانده میشوند را میشنویدو اگر در جهت عکس آنرا گوش دهید کاملا معنی دارند. بخشی از آهنگ WELLCOME TO HELL به جهنم خوش آمدی از گروه ونومVENOM که آنرا بر عکس شنیدیم این است؛
SATAN RAISED IN HELL , I’M GONNA BURN YOUR SOUL, & CRUSH YOUR BONES, YOU’RE GONNA BLEED FOR ME
«شیطان در جهنم بر خاسته است, میخواهم روحت را به آتش بکشم و استخوانهایت را خرد کنم, تو خونت را برای من خواهی ریخت.» اشعاری از این دست که بنوعی با جادوگری مرتبطند بر ناخودآگاه انسان تاثیر گذارند که این پدیده امری ماوراء الطبیعه است و با الهام انجام میشود.

 • احضار ارواح Spritism

شواهد بسیاری وجود دارند موسیقی راک اند رول بیش از بقیه تحت تاثیر ریتم های جادویی آفریقایی قرار گرفته است که از آن جمله رقص های وودو VOODOO ( نوعی مذهب آفریقایی) است. اعمال جادوگرانه که در مذهب کهن خرافی اجرا میشده صحنه های موسیقی امروز را در تسخیر خود قرار داده است ناگفته نماند که بخشی از این خرافه پرستی از قاره آفریقا بهمراه برده داری آمد و بخشی دیگر از آمریکای جنوبی. اعتقادات مذهبی جیمی هندریکس منجر به ساختن آهنگی بنام فرزند وودو یا VOODOO CHILD شد در همان زمان کوازی سیسور نوازنده سازهای پوستی او که پدرش کاهن معبد وودو در غنا بود از جیمی پرسید این ریتم ها را که روی گیتار مینوازد از کجا آموخته است. همچنین رقص های وودوشی جیمی در روی سن ,کوازی را بیاد رقص های معابد غنا میانداخت. هندریکس که هنوز پدرش در شهر سیاتل زندگی میکند با موسیقی همراه نمایش پایه گذار راک نمایشی THEATRE ROCK شد. او با آتش زدن گیتار در روی سن وتکاندن اندامش به سبک وودومیخواست معروفترین و مشهور ترین ستاره صحنه ها باشد. او همیشه عادت داشت راجع به دیو ها و چیز هایی که فکر میکرد در وجودش رخنه کرده اندو اوکنترلی بر آنها ندارد صحبت کند. او نمیدانست چه چیز باعث میشود که حرفهایی را بزند وبعضا حرکتها یش ناخود آگاه بود در واقع او در تسخیر ارواح بود. دیگر گروه ها و خوانندگان با استفاده از کلماتی عجیب ,وردهای باستانی وساحرانه سعی در جلب توجه درذهن مردم را دارند. مذهب پن PAN باستانی با وودو ارتباط بسیار نزدیکی دارد- PAN – موجودی نیمه انسان است و نیمه بز (همان جن در زبان فارسی) که یکی از علایم باقیمانده , نیرومند و یادآور دجال است. نیمه بز این موجود نشان از شهوت جنسی دارد. ریشه پن از کلمه PANIC بمعنای ترس و وحشت آمده است و کابوسی است که به خواب ارواح تسخیر شده میاید. در مراسم پن و وودو از موسیقی و مواد مخدر استفاده میشود در همین آهنگ پلکانی به بهشت LED ZEPPLIN او با زدن نی مخصوص ما را به بهشت خیالی میبردو رابرت پلانت با اشاره به اینکه نی لبک ما را به استدلال رهنمون میشود شروع وسپس اینگونه میخواند؛

YOUR HEAD IS HUMMING & IT WON’T GO IN CASE YOU DON’T KNOW ,THE PIPER IS CALLING YOU TO , JOIN ,, HIM درذهن تو نجواهای بسیاری هستند که متوجهشان نیستی,تو نمیدانی که این نی لبک زن است که ترا فرا میخواند تا به او ملحق شوی چه پیشنهاد جالبی !؟ در کوهستان محصوری در کشور مراکش گروهی هستند که هنوز مراسم پن را به معنای واقعی اجرا میکنند. سروران این گروه جوجوکا JUJUKA نامیده میشوند. آنها در حیطه مرموزی زندگی میکنند و موسیقی برایشان کلیدی برای بازکردن دروازه های دنیای مابعدالطبیعه محسوب میشود. از دیگرخوانندگان مرید این فرقه دیوید بووی رابرت پالمر و پتی اسمیت هستند و برایان جونز وقت زیادی را صرف ظبط موسیقی جوجوکا کرد. پتی اسمیت در آهنگ رادیو اتیوپی موضوعاتی را به این شرح بیان میکند؛ در نبرد شیطان با پن بر سر سلطه یافتن بر روح انسان ها موسیقی میتواند بعنوان یک عنصر اساسی تلقی شود. او میگوید که موسیقی یک جنگ شاهانه است و دنیا محل این جنگ ,گیتار ها وساز ها سلاحهای ما, تکنسین ها وموسیقی دانان سربازان ما و مردم وحشی های پر محبتند. هدف از این جنگ بدست آوردن دل ستون پنجم برای آزاد کردن دیو های درنده خو و وحشتناک جهنم است…. متاسفانه پیش گویی های اسمیت در دنیای امروز به حقیقت پیوست. وحشی گری وبی اصالتی انسان به اوج خود رسیده است.

 • احضار شیطان (جادوی سیاه)

هدف اصلی برخی گروههای موسیقی که تنها بخشی از پروژه شیطان پرستی است، دور کردن روح بشری از معنویت و سست کردن مذاهب قدیم وجدید است. برای مثال میتوان به مراسم هالووین اشاره کرد یا چرا کوگلوس کلان ها با گذاردن پوشش بر سر سعی در پنهان کردن هویت خویش دارند؟ گروه رولینگ استونز موسیقی فیلم احضار روح برادرم را میسازد . بابی سولیل هم موسیقی متن فیلم برخیزش شیطان را ساخت. فیلمی که ازمراسم حقیقی برخیزانیدن شیطان برداشته شده است. در لحظه ای از فیلم دور بین بروی چشمان ماریان فید فول زوم میشود و شاید بی ارتباط نباشد که او هم در اثر مرگ ناگهانی از بین رفت. گروه لد زپلین اولین آهنگی را که ساخت در مراسم هالووین در منطقه ای در انگستان مورد استفاده قرار گرفت. عکسی که روی جلد آلبوم دیده میشود گویای این مراسم است. زنهای برهنه در حالیکه در جلوی غار افتاده بودند محل مراسم را نشان میدادند. آنها در مقابل سنگ قربانگاهی بشکل اشاعه سیاه زانو زده و عده دیگری که لباس راهبه ها را بر تن داشتند شروع به لخت شدن کردند . علاقه جیمی پیج به جادوی سیاه آنقدر قوی است که او مالک و گرداننده اک روناکس ( بزر گترین کتابفروشی در انگلستان که ارایه دهنده کتب آموزش جادوگری نیز هست) است. آلیستر کراولی یکی از بدنامترین شیطان پرستان عصر حاضر است او لقب وحش بزرگ (نماینده شیطان) را مناسب خودش میداند. گراهام بوند یک جوان پیشرو سبک راک تصور میکرد که فرزند نامشروع کراولی است. آخرین آلبوم اوجادوی مقدس کراولی نام داشت . او نیز دچار اختلال ذهنی شدیدی شد و به طرز مرموزی مرد. دیوید بووی خواننده نیز بقول خودش در تصویرجادوی کراولی فرو رفته است. هنری ادواردز زندگینامه نویس بووی در سال۱۹۷۵ مینویسد که او واقعا مسخ کراولی بود بگونه ای که طبق توصیه کراولی ادرارش را در یخچال نگه میداشت. او در نهایت مجبور شد برای رهایی از شر ارواح خبیث دوباره به سحر و جادو متوسل شود. جیم موریسن از سنین کودکی به جادوگری علاقمند بود. او که جریانات زندگیش را ناشی از اتفاقی میداند که درزمان بچگی رخداد در بخشی از یکی از آهنگهای آلبوم عابد آمریکایی AN AMERICAN PRAYER چنین میگوید؛
روح یکی دو سرخپوست در حال دویدن بودند و من آنها را میدیدم…. دست آخر آنها وارد من شدند وهنوز در من هستند. و این مسخ شدگی باعث آن شد تا اینگونه بخواند؛
CANCEL MY SUBSCRIBTION TO MY RESURRECTION / SEND MY CREDENTIALS TO THE HOUSE OF DETENTION شراکت مرا در رستاخیز لغو کن / مدارک مرا به بازداشتگاه بفرست او در سال ۱۹۷۹ با یک زن جادوگر در مراسم احضار ارواح با نوشیدن خون ازدواج کرد سال بعد او که خود را جادوگر شفا بخش راک اندرول میدانست بطور مشکوکی دچار مرگ شد. جان لنون نیز عاشق جادو گری وقانون شکنی بود او از مدافعین سر سخت آلیستر کراولی بود .ستاره پنج پر بروی بازوی او نیز دیده میشود . وبالاخره اوزی اوزبورن که خود را شیطان پرست نمیداند و از علاقمندان به جادوگریست آهنگی بنام مستر کراولی خوانده است. قبل از هر چیز مواظب افکارت باش(آنچه میبینی و میشنوی) زیرا زندگی انسان از افکارش شکل میگیرد. در کتاب شیطان پرستان آمده است؛ بقلب خود بگو که من ناجی خود هستم که این منم بزرگ اولین قدم بسوی اجتماع گریزی است انسان فقط بخش کوچکی از یک نیروی الهی است وتمام آن نیست فریب شیطان این معنا را میدهد من خود را نجات میدهم پس خودرا نابود میکنم . آلیستر کراولی معتقد است تمام فلسفه دنیا در این جمله است DO WHAT YOU WILLT یعنی هر کار دلت میخواد بکن این درست که فلسفه خداوند عمل باختیار انسان را میخواهد ولی نه در جهت نابودی دنیا و بشریت, آنکه دنیا را دوست میدارد از معنویت بهره ای ندارد. جیمی پیج انگیزه های خویش را برای شرکت در مراسم جادوگری شیطانی نمیداند. کیت ریچاردز میگوید؛عده ای فکر میکنند که ما از عوامل شیطانی هستیم ولی در اصل اگر چیزی خارج از کنترل ما وجود دارد ما مقصر نیستیم! ببینید توجیهات اینها چگونه منجر به مغلطه در اصل موضوع میشود .بعنوان مثال اوزی اوزبورن و کریس نایدر خواننده تویستت سیستر سعی در بی اهمیت جلوه دادن تمامی مظامین موسیقی خود دارند وصرفا آنرا تفریح میدانند و عجیب تر آنکه همه آنها مدعیند که مخفیانه مسیحی هستند. قویترین فریب شیطان در اینست که باشید وبگویید نیستم. اینهمه پنهان کاری برای چیست!؟ برای کمی خوشگذرانی وتفریح ؟ ماهیت هر چیز قبل از استفاده صحیح از آن است ما امروز از خوردن غذا و پوشیدن لباس وبخصوص استفاده از دارو ها ابتدا به نیاز درونمان آگاهانه توجه میکنیم ولی در تفریحات ناخود آگاه هر چیز را توجیه میکنیم راحت طلبی عادت ما شده و با هنر سطحی و ظاهری بر خورد میکنیم. درست است که برای عامه مردم درک کامل هر چیز اجباری نیست ولی شاد بودن را با لاابالی گری وهرج و مرج طلبی اشتباه گرفته ایم. همینطور تحرک را با هیجانات کاذب و سر کشی جبران میکنیم. از قدیم میگفتند عجله کار شیطان است در اینمورد اشتباهی شده چون عجله کار بشر است و برعکس شیطان با حوصله و آرام آرام بدرون ما رخنه میکند او زمانی درون شماست که کوچکترین احساسی از حضورش ندارید. شیطان وجود شر و بدی ودر انتها نابودی است. شناسایی او برای نوع بشر کاملا الزامی است. موضوع مهم دیگر آنکه اصولا بشر امروز چه نیازی به ایجاد وحشت , هراس , خشونت وجنگ دارد. یکی از القائات شیطان همین است که انسان برای بقا به اینها نیازمند است. هیچ کس از پویایی انسان در راه عشق, زندگی و مرگ ناخوشنود نیست و هنر ابزاری برای بتصویر کشیدن اینهاست.

 • حمید مرتضوی/ اردیبهشت هشتاد

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

30 دیدگاه

 1. شیطان گاینده تو

  ناراحتم از اینکه کامنت بازه ولی کامنت من که با ایمیل دیگه فرستاده بودم رو پست نکردی لذا فهمیدم حرومزاده احمقی بیش نیستی. شیطان تو را خواهد گایید.

  • حمید مرتضوی پور

   شما به یک روانکاو احتیاج داری . بیست سال پیش این را نوستم و هیچ اتفاقی برایم نیفتاده . الان از بدبختی و بی منطقی متوسل به توهین و ارعاب شدی .🙂 همان شیوه مزخرف شیطانی که اکنون تو در عذابش هستی . نخیر شماها نفرین ابدی به شکنجه شدن هستید . چاره ای ندارید بجز ناسزا و ترساندن . که آنهم در دنیای امروز کاربردی نداره . جرات کشتن مورچه را هم نداری داعشی .😂😂😂

 2. سلام کوچولو های مهربون 🙂 .
  من از مجموع نظرهای شما زیر این پست سپاسگزارم . 🙂 اگر مرا نمیشناسید خب حق دارید . آخوند ها نگذاشتند . اما اگر از قدیمی ها بپرسید حمید مرتضوی کیه قطعا به شما خواهند گفت . مثلا از دوستم محسن گلتاش که تابحال چند کتاب موسیقی راک براتون ترجمه کرده . 🙂 یا فرشاد رمضانی دوست قدیمی .
  در هر صورت متاسفم اگر بعضی هاتون که چهار نسل بعد از من هستین از این مقاله دردسر ساز خوشتون نیومده .
  Sorry
  I’m Living in United States a couple yeas ago till Now And Working With Some Rock Band .What I Told You Was part of the truth but thats not mean the music Really is a bad thing . good luck

 3. کاش یه منبع علمی داشتی

 4. با سلام خدمت همه دوستان و عزیزان. لازم دونستم حق انسانی خودم رو ادا کنم چرا که پس از خوند مقاله و کامنت ها ناراحت شدم… دوستان عزیزم وقتی یک نفر عقیده و نظر و مبحثی رو با عقل، استنباط وعلم خودش مطرح می کنه ما باید بهش احترام بگذاریم…هیچ وقت نباید به عنوان یک انسان به عقیده و نظر کسی توهین و بی احترامی کنیم حتی اگر عقیده کاملا مخالف با تمام عقاید ما باشه…سادس این یه اصل انسانی و درسته که باعث میشه در فضای آرام و دوستانه به تبادل اطلاعات بپردازیم…چنانچه عکس این موضوع عمل کنیم این فضا متشنج میشه و عملا روابط انسانی رو زیر سوال می بره!! متاسفانه اکثر ما در جامعه این مورد رو اصلا رعایت نمی کنیم
  مقاله این دوست عزیز یک مقاله علمی هست(هر چند نکاتی رو با نهایت احترام در ادامه دربارش ذکر خواهم کرد)…و این که اطلاعات زیادی رو به شما منتقل می کنه ولی ممکنه عقاید و نظراتی در این مقاله وجود داشته باشه که شما با اون مخالف هستید پس چه خوب که مطرح کنید تا اطلاعات ما کامل بشه و اگه جایی اشتباه کردیم اون رو اصلاح کنیم…این که تعصبی و خودخواهانه به فکر عقیده خودمون باشیم و بخوایم به عقیده دیگران بی احترامی کنیم( مخصوصا به یک عقیده علمی) بشدت ناراحت کنندس…!

  جناب مرتضوی عزیز نه به این مقاله خوب و علمیتون…نه به ان کامنتی گذاشتید…من انتظار نداشتم یک نفر مثل شما انقد احساسی درباره نظرات دیگران برخورد کنه هرچند طبیعیه که نظرات بعضی هم توهین آمیز بود ولی این جور برخورد برخورد یک انسان متفکر و علمی نیست.
  مقالتون رو دوست داشتم اطلاعات زیادی به من داد ولی به طور کلی احساس می کنم یک مقدار جهت گیری های شخصی رو در مقالتون مطرح کردید و من نتونستم با این جهت گیری ها کنار بیام..ضمن این که در جایی از مقالتون درباره خودکشی الویس پریسلی صحبت کردید که تا اونجایی که من می دونم( ویکی پدیا) مرگ ایشون خودکشی نبوده بلکه در اثر بیماری های متعدد صورت گرفته…ممکنه بپرسی خوب بقیشون چی؟؟ خخخ من منظورم اینه که یه مقاله وقتی رخنه اطلاعاتی داره مخاطب نمی تونه بهش اطمینان ۱۰۰ درصد داشته باشه…مقاله می تونه کامل نباشه ولی نباید مطلب نادرست داخلش باشه به هیچ وجه…

  با تشکر

 5. به نظر من کسی که خودش تا حالا اهنگ راک گوش نداده نیمتونه نظری دربارش بده چه برسه بیاد مقاله بنویسه درباره ش اونم بر اساس نظرات غلط جامعه.
  برخی گفته ها درست بود ولی کاملا معلومه شناختی از گروه هایی که مثال زدید نداشتید

 6. من حمید مرتضوی آمدم ببینم چه میگویید
  کاملا پیداست که چگونه شما تحت تاثیر شیطان هستید !! آخر چطور میشود مقاله را به درستی نخوانده قضاوت کنید ها ها …. بعد هم با عصبانیت آنرا رد کنید ! عجب استدلالی …. شما حتی کامنت من را هم نخواندید . زهرا نوشته قبول داره بعضی ها مانند مرلین منسون و… مشکل روانی دارن … بعد میگه تو گروه های دیگه همچون چیزی نیافته . این باز معقول تره ! someone که مانند داعشی ها فکر میکنه به مقدسات اون که در ذهن خودش ازش تابو ساخته ! توهین شده …. pink floyd میگه کثافت از این خلسه منو نپرون ! بعد خودش میگه من بیمارم و با اعصاب خرابی این سبک رو بنفع خودش مصادره میکنه ! من کجای مقاله اسمی از پینک فلوید آوردم؟! آخر کجا نوشتم که اصلا لد زپلین یا مثلا Eloy گوش ندین ؟! بهد ….تحت تاثیر قرار گرفته و تهدید میکنه به باور های ما توهین نکن برات گرون تموم میشه !!!! عجب ! یکی دم از منطق میزنه اون یکی توهین میکنه و تهدید ! این گور پدر شیطان که دیگه بامزه تر گفته . در مقاله گفنم برخی کسانی که در این کالت هستند برای فریب (یک کلمه دارن این مسلمونا چی میگن؟) تقیه ! یا پنهان میکنند که ما نیستیم ! اول میگه گور پدر شیطان (یک جاقو بخودش میزنه) بعد میگه این منابع اینترنتی ملاک نیستن !! آقای عاقل شما مگر پسر خاله انگوس یانگ هستی ؟ خب شما هم در اینترنت چیزی میشنوی یا میخوانی ! عجب … آخرش هم نمیدونه که من دیگه کم کم به سن بابا بزرگشم .میخواد بعد چهل پنجاه سال منو نصیحت کنه ! اگر از همون ابتدا تا این علی که با عصبانیت و بدون حساب سن و سال من، مزخرف میگه و توهین میکنه ! که خود همین دلیلیه که اعصابش بر اثر فشار …حسابی بهم ریخته 🙂 … مقصود را متوجه میشدید . این کامنت آخر هم خیلی جالب بود و کلی خندیدم ! جریان مستقیم الکتریکی …. ها ها .. موفق باشید …در ضمن برای اون دسته از دوستان که دنبال منبع هستن باید عرض کنم شما که به هیچ چیز بجز اعتقادتان پایبند نیستید ، همان بهتر که نادانی خود بمانید ! که این مقاله برای شما نوشته نشده …. یک منبع برای محمد جواد که میخواهد از نزدیک ریورس یا پدیده برعکس را بشنود فیلم Hells bells که بیست سال پیش دوست شیطان پرستی در اختیار من گذاشت و ۳ساعت هست … بد نیست … سلامت باشید

 7. AC/DC مخفف Direct Current (جریان مستقیم)/Alternating Current (جریان متناوب) است که به معنای جریان الکتریکی و الکتریسیته س….چقدر بی سواد…..!!!!

 8. یک مشت مریض روانی پارانویید دور هم جمع شدنه اند و اسم خود را میگذراند نحقق موسیقی! شما یا تا بحال راک گوش نداده اید و یا بعد از مراجعه به یک روانپزشک حتما به یک متخصص گوش مراجعه کنید!
  تمام این متن جفنگیات مطلق بود
  من سال هاست راک و متال گوش میدم و سبکی زیباتر، تکنیکی تر و فلسفی تر از این سبک نشنیده ام!
  فقط یک عقب مانده ذهنی میتواند چنین برداشت های احمقانه ای از شعرهای راک و متال داشته باشد!

 9. ..... گور پدر شیطان

  اقای حمید مرتضوی با دید باز و بی طرف تحقیق کنید . وقتی خودتون تحت تاثیر یک سمت ماجرا هستین نمیتونین اونطرف رو نقد کنین . مطمئنا یه شیطان پرست وقتی باور خودشو تراز قرار بده هم میتونه همین نقد شما که بیشتر به اشتباه انجام شده رو در مورد باور ها و اونچیزائی که شما دوست دارین بنویسه

  بعد از اینکه بیطرف شدین تازه خودتون رو راضی کنید هیچ توطئه ای در کار نیست و فقط یه سبک موزیکه که دارین در موردش مینویسی. فقط این سبک یه تفاوت ریزی با بقیه سبک ها داره و اون اینه که بدون شک تکنیکی ترین ( و به نظر من زیباترین ) سبک موزیکه

  شیطان پرستی انتون لوی هیچ ربطی به موسیقی متال نداره . خیلی از گروه های بلک متال وقتی فهمیدن افرادی مثل شما همچین باوری پیدا کردن تو لوگو پشت البوم هاشون ارمی رو چاپ کردن که نشون میداد هیچ ربطی به شیطان پرستی لوی نداره ( کله کچل انتون تو یه دایره که خط ورود ممنوع روش کشیده شده )

  گروه راک AC/DC که مخفف «After Criest Devil Come’s» (شیطان پس از مسیح آمد

  کی گفته ای سی دی سی مخفف اون جملست؟ مثل همین مقاله که شما نوشتین هر چیزی که تو اینترنت پیدا میکنین درست نیست که ! فکر کنم انگوس یانگ تو یه مصاحبش در مورد اسم گروه گفت یه بار شنیدم که میگفتن AC DC fifty fifty ! بعد متوجه شدم که فکر میکنن اسم گروه یعنی اینکه ما همجنسباز هستیم ! در مورد اسم وسپ هم همچین خزئبلاتی گفته شده .

  خیلی ایراد به این مقاله وارده . نگران نباشین این سبک رو هر کسی تاثیر خودش رو نمیزاره طرف باید اونچیزی که باید رو داخل خودش داسته باشه باید واقعا موسیقی رو بفهمه تا از این کارا خوشش بیاد تو ایران هم خیلی کم همچین کسائی پیدا میشن .

  فکر کنم اگه یه مقاله بر ضد خواننده های مونث جذاب که هیچ ربطی هم به موسیقی ندارن بنویسین و خطر استمئائ بیش از حد جوونای طرفدارشون رو به گوش مردم برسونین خیلی کاربردی تر باشه

  فرانک زاپا ( احتمالا از نظر شما سیبیل هاش نماد شیطانه) اینو گفته :

  “Most rock journalism is people who can’t write, interviewing people who can’t talk, for people who can’t read.”

 10. Salam,man vaghean nemikham harfatuno rad konam ama Omidvaram budam ke harfatun manteghi mibud ama mishe lotfan tozih bedid bar axe matne ahange stairway to heaven chijuri va az Che Rahi un jomleyi mishe ke shoma goftin??? Adam yekam engilish khub bashe be rahati mifahme k un jomle ghabele estenbat nist… 😐

 11. دوست ناگرامی . شما توهم توطعه داری

 12. که این طور پس گروه های راک شیطان پرست و وحشین؟کثافت من سال هاست دارم راک و متال گوش میدم خودم اجرا میکنم متال بود که منو از اوج افسردگی و حس مرگ بیرون آورد.لعنتی این چرت و پرت های امثال تو هستند که افکار مردم و تحریک میکنند تا به موسیقی حقیقی گوش ندن.به مفهومی ترین موسیقی تاریخ بشر.مردک من چندین ساله فلسفه میخونم فقط آدم هایی که با فلسفه نزدیکند میتونند آهنگ های متال و درک و تفسیر کنند.برا کی این چرت و پرت های رو نوشتی.به لدزپلین و ای سی دی سی توهین میکنی؟اصلا میفهمی داری در مورد چی حرف میزنی؟میدونی اجراهای این افراد چه قدر تماشاگر دارند؟میدونی مجسمه ی اعضای گروه کیس در برزیل ساخته شده؟اصلا میفهمی راک یعنی چی؟من مستقیم با خودت صحبت میکنم.امثال تو به همه ی بزرگان جهان انگ شیطان پرستی میزنند و مردم رو از اونا دور میکنند.میدونی بیتلز رو با موزارت و بتهوون مقایسه میکنند؟هرچند که تو موزارت و بتهوون رو از کجا میخوای بشناسی؟بشناسی میدونی یعنی چی؟یعنی باهاشون زندگی کنی یعنی از درون حسشون کنی.موسیقی به من آرامش داد زندگی دوباره بخشید.من با sad but true و fade to black متالیکا زنده شدم.از قعر چاه بیرون اومدم.من با پینک فلوید حقیقت هایی رو درک کردم که از هیچکس نمیتونستم به ارث ببرم.نظرمنو بذاری یا نذاری برام فرقی نداره.دیگه به باورهای افرادی که از درکشون عاجزی توهین نکن برات گرون تموم میشه.

 13. کسی که ارزش هنر و موسیقی را درک نمیکند دچار چنین برداشت های غلطی می شود و به خودش اجازه می دهد اسطوره های راک و متال رو با عناوینی چون شیطان پرست خراب کند … ولی بلاخره تو کشور ما هم رنسانس جدیدی اتفاق می افتد و خرافات و مذهب ارزش خود را ازدست میدهند … انگاه درک اهنگ Mr. Crowly و … برای ما ممکن خواهد شد.

 14. هرچند که خشونت خودش نمایشی از نادانی افراد دارد اما هر چند گاه یکبار سری به مجله و یا اینجا میزنم تا ببینم چه میگویید بهرحال منتظر پاسخم هستید ! آن دوستنام که گفت راکر با راکیست فرق میکند درست گفت من راکیست Rockiest بودن را متفاوت میدانم به دیکشنری مراجعه کنید ! در ضمن اینکه گفتار شما دوستان را نشانه اهمیت موسیقی میدانم اما نکته ای میخواهم بگویم اینجاست که آیا کسی که فرضا دو سال است نوازنده شده اجازه دارد تدریس هم بکند ؟! همین آشفتگی که در سطح جامعه می بینید نشانه چیست؟ دامنه موسیقی آنقدر گسترده است که خود من بسیار گروه ها را دوست دارم که شاید بیست سال دیگر هم به آنها بر نخورید! اما همین راکیست بودن و سلیقه من بعنوان جدا کردن متال از راک بدلایل شخصی ! هم شاید به کسی مربوط نباشد !!چرا که اگر اطلاعات بیشتری بخواهی به مردم بدهی از آن برای خود نمایی استفاده خواهند کرد و یا با تو به تقابل برمیخیزند … بهر صورت شما آزادید هر چه میخواهید بکنید و بقولی تو خود بخوان حدیث را از این مُجمل …..

 15. یه سری آدما هستن که خوابن، میشه بیدارشون کرد…
  خواب بعضیا سبکه خواب بعضیا سنگینتر، ولی بالاخری میشه بیدارشون کرد…
  ولی یه سریای دیگه هستن که خودشونو زدن به خواب…
  اونارو دیگه خود خدا هم نمیتونه بیدارشون کنه…
  خودتو به خواب نزن…

 16. بعضی از حرفاتونو قبول دارم قبول دارم کیس و منسُن چند تخته کم دارن ,ای سی دی سی هم سنگینه درست خیلی هم مشکل داره.ولی نه همه ، stairway to heavenواقعا حس خوبی به ادم میده های هوپس و اکثر اهنگ های پینک فلوید +بعضی از اهنگ های بیتلز +چنتا لینکین پارک که اهداف ضد جنگ و اینا بودند. کلد پلی (گروهیه که تا الان هیچ نشونه ای از اینای که میگی توش ندیدم)متالیکا هم خودش گفت که ما از تمام مذهب ها وسیاست به دوریم (ناثینگ الس مترز کجاش شیطان پرستیه؟)و……که الان حضور ذهن ندارم.ولی من میگم حتی اونایی که اومدن وخشن خوندن با اهداف شیطان پرستی اینا این کارو بخاطر پول کردن مثلا چستر از لینکین پارک خودش میگه”پول همه چیزه نداشته باشی هیچی نیستی”اگه دقت کنی اکثرشونم فقیر بودن اولش. مردم طرفداره اینجور چیزا بودن که خواننده ها واس پول خوندن مردم می خوان از قیدو بند راحت شن پ ولی بهونه کم داشتن شیطان بهونه شد شیطان پرستی یعنی بی دینی در اصل.[جهان داره به سمت پوچی میره مردم عقلشونو از دس دادن عوامل زیادی هست پس همه رو بر گردن موزیک نندازید
  پ ن:ربطی به متن نداره:دی]

 17. ببینم آقای حمید مرتضوی که ۳۰-۴۰ سال راک کردی!تو به اونایی که راک کار میکنن میگی راکیست!!؟؟!! ببینم این کلمه کی اختراع شده ببین چیه که کسی که چهل سال راک کار کرده به به جای راکر میگه راکیست!
  در ضمن ۹۹ درصد حرفای این مقاله هم چرت بود ولی یک درصدش درست بود.
  و یک چیز دیگه من وقتی امید به زندگی رو از دست داده بودم و داشتم افسرده میشدم موسیقی متال منو نجات داد فقط موسیقی بلک متال هست که حس بدی به آدم میده و اشعار ضد مسیح داره

 18. بابا دمتون گرم خیلی وقت بود یه گفت و گوی به این داغی ندیده بودم
  ولی میدونید به نظر من گوش دادن آهنگ ها برداشتن هر پیامی از اونا فقط به خوده آدم بستگی داره اصلا تمام دنیا شیطان پرست به من و تو چه؟
  تو خودت عقل داری
  بد میگم بگو بد میگی؟؟

 19. لعنت به همه اديان حتي شيطان پرستي و هر تفكر و ايدئولوژي كه باعث تقليدت ميشود و از فكر آزاد و دگر انديشي تو رو باز ميدارد…m/

 20. shoma etelatet ghalat nist ama vaaaghaan darin ba dide besyar manfi negah mikonin…vocal e bande kiss adame kasifiye ghabul…marylin manson felanee bashe harchi shoma migin…ama chera faghat vaghty gharare maghale oo matlab benevisin az manfiya minevisin???chera hichvakh be nokate mosbat harfaye mosbat lyrics aye javedane eshare nemikonin???chera nemigin JAMES Hetfield mige HOW CAN I BLAME YOU WHEN ITS ME I CANT FORGIVE…kasi ke ahle music e khub bashe motmaenan nmire soraghe ye seri afradii ke music oo injuri kharab kardan….ama shoma ba in did oo in halate enteghadi faghattt baes mishid ke afrad manfi be masael negah konan oo began bade oo sheytan parastyie oo felan….darzemn man ham daneshjuye ravanshenasi am…;)

 21. پس جیمی هندریکس شیطان پرست_ لد زیپلین شیطان پرست_ جان لنون بیتلز شیطان پرست _ متالیکا هم که شاید باشه ! _ الویس پریسلی چی ؟؟؟ اونم شیطان پرسته ؟ من اهنگه پلکانی به سوی بهشت رو میشناسم لطفا نگو که اون اهنگ شیطان پرستیه… تو ذهنش یه دنیای مجازی تصور میکنه تو اون شعر که واقعا حس خوبی به ادم میده …دوست من دنیا خوشی داره روزهای غم انگیز هم داره…اگه گروهی یا اهنگی حرفی زد درباره ی غم شیطان پرست نیست..چون با این فرمولیکه شما دادی Queen هم شیطان پرسته چون تو شعره اخرش میگه : (پوچیه مطلق . کسی میداند برای چه زندگی میکنیم ؟ ) این به ادم میگه ببین تو زندگیت هدفت چیه… از پوچی فرار کن…نه اینکه شیطان پرستی !! یادمه چند وقت پیش یه خبر نگاری از لد زیپلین پرسیده بود که فلان اهنگتونو اگه از اخر به اول منیشو دقت کنیم یه مفهومه شیطانی حاصل میشه !! لید گیتاره لد زیپلین گفت نچ ما از اوناش نیستیم !– یا جان لنون حالا یه خال کوبی کرده که چی ! به حرفاش دقت نمیکنی میای میگی اهااااااااای خال کوبیشو ببینین … بابا خال کوبیه دیگه جیمز هتفیلد خواننده ی متالیکا همه جاش خال کوبیه…رو گردنش عکسه یه جمجمه هست رو در عوض دستشم عکسه حضرت عیسی …. مملکت رو به گند نکشین با این کلمه ی شیطان پرستی _ شده تیکه کلام بچه های ابتداعی خانوم معلمه نادون میره سره کلاس انگشتشو به بچه ها نشون میده میگه اینا شیطان پرستن !! بابا دیگه خواننده های سوسوله پاپ مثله ریحانا هم اون علامت رو با دستشون نشون میدن….. بله مارلین منسون هست _ iggy pop کثیفه–kiss یا هزار تا ی دیگه اینارو بیخیال شین ولی راک اند رول زیباترین سبک موسیقیه بشرطیکه خوباشو بشناسین بهتون قول میدم اگه بت هون هم عصره ما بود با زبونه راک اند رول حرفشو میزد نه پیانو ! سایت رولینگ استون یه لیست درست کرده از ۵۰۰ اهنگه برتره تاریخ -برین ببینین راک اند رول یهنی اوووووون اهنگا

 22. با سلام
  ابتدا باید عرض کنم مقاله بصورت خلاصه درج گردیده و متن کامل آن در آرشیو مجله موجود است (به همین دلیل میخواستم دست نخورد تا پیام کاملا منتقل گردد)
  بنظر فرزاد و آنان که اینگونه فکر میکنند برایشان پوچ گرایی ومخالفت با اصول انسانی بسیار مهمتر از پیام های مثبت این گونه موضوعات میباشد .!!!؟ در جوابیه لازم دانستم اشاراتی داشته باشم. هرچند که در دنیای امروز دیگر مردم فقط خودشان را قبول دارند !!!؟
  از آنجا که برداشت از هر مطلب چندسوی دارد و هر فکری تفسیری برای خودش(همچنانکه نظرات دیگر خوانندگان را میبینید) پس فکر پلید است که احساس خطر نموده و به دفاع از پلیدی و زشتی میپردازد منظور بنده (پس از چهل سال شنیدن انواع موسیقی و نواختن انواع ساز و حامی موسیقی راک که آنان که حمید مرتضوی را میشناخته و میشناسند میدانند) این نبود که موسیقی بد است .شما پیداست اصلا به مقاله توجه نکردی در بخش جهانشمولی=راک سطر پنجم آوردم -{دقت کنید هدف این نیست که هر موسیقی را گوش ندهیم ویا راک موسیقی خوبی نیست بلکه منظور کلی اینست که تحت تاثیرات منفی آن نگیریم }!؟ این کجایش سیاه نمایی بود؟ که اگر کسی آشنایی با موسیقی ندارد مثلا بترسد و اصلا موسیقی گوش ندهد؟ {شنیدن آگاهانه موسیقی خیلی هم خوب است} اما نه آهنگی مانند ==زنگهای جهنم!!!؟
  پسرم (که کاملا واضح است سن زیادی نداری و با مثل شما روابط زیاد دارم ) چرا تمام مقاله را به تمسخر گرفتی میتوانستی لا اقل از یک دو جای آن دفاع کنی تا به همه ثابت شود بیطرفی و قصد کوبیدن آن را نداری ؟ اصلا آن زمانها (۳۵ سال پیش) که ما راکیست بودیم شما در عرصه وجود بودی؟
  Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band
  در چه سالی منتشر شد؟ این ترجمه را استاد شهیار قنبری فرموده اند!! حتما ایشان هم اشتباه فرموده یا!!؟ یا شاید شما از دوستان مجله رولینگ استونز هستید و با ملت خودتان بیگانه براستی نگفتی پیام این آلبوم برای شما چه بود؟(بنده نگفتم گروه بیتلز گروه بدی بوده و هست) خوب نگفتی نظرت راجع به آلیستر کراولی چیست آیا عاشق او هستی؟ حال چرا به صحرای کربلا میزنی و میگویی ما ایرانی ها سی سال عقبیم شما به چه راحتی ایرانی ها را ارزیابی کردی!!!؟ این ناخود آگاه را هم اگر شما قبول نداری برو کتاب های یونگ را مطالعه کن که بنده سی سال پیش خوانده و محض اطلاع لیسانس روانشناسی هم دارم ….
  کلا بفرمایید کلمات و حرکات زشت در موسیقی بیانگر چیست ؟
  در انتها هم گفتی Back masking خیلی وقته منسوخ شده آیا اکنون نمیبینی چه بسیار مردم هستند که مسخ شده اند و بی اراده بدنبال کسی میروند این روش فقط در موزیک نیست عزیز

 23. @ پگاه
  ممنون دوست من به خاطر توجهت به نظرم ، با اینحال همه ی مقاله پیرامون همین یک جمله میگرده ، “ما در ادامه موضوع ارتباط راک با خشونت- خود کشی- خود زنی- ارتباط جنسی- مواد مخدر-سر کشی وجادو گری را بررسی میکنیم.”
  به نظر شما خواننده ی این مقاله در مورد راک چه فکری خواهد کرد؟ … قطعا اگر با راک آشنا نباشه ، از این به بعد با این نوع موسیقی و شنونده های این ژانر به صورت منفعلانه رفتار می کنه . قطعا دیده درست و خوبی نسبت به راک پیدا نخواهد کرد . خب همین سیاهنمایی معنی تحریم می ده دیگه …

  و اما در مورد مثال ها … “به همان سرعت موسیقی خشن راک با پیام هر کار دلت میخواد بکن توسط گروه هایی چون بیتلز و رولینگ استونز به اجرا در آمد.”..واقعا اینطور بوده ؟ ترویج بی بندوباری و هر کار دلت میخواد بکن بوده ؟ و احتملا رابطه جنسی و خودکشی و این حرفا ؟ …بله می تونید دو سه تا لیریکس بیارید که نزدیک به این مضمون باشه ، خب در این صورت منم از حافظ و مولانا چندتا شعر نزدیک به همین مضمون میارم … منظور این است که کارنامه نشون دهنده ست نه یکی دو تا نمونه …

  و یا ” شما میتوانید تصویرش را روی آلبوم گروهبان فلفلی و دسته تنهایان گروه بیتلز در میان جمعیت ببینید مردی چاق با سری طاس؟” … اسم اصلی این آلبوم این هست “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” …نمی دونم چرا ایشون اسم رو اونطوری ترجمه کردن ، یا نمی دونستن و یا فکر کردن خواننده ها متوجه نمی شن … در هر صورت باید خدمت ایشون عرض کنم که این آلبوم از طرف مجله ی رولینگ استونز به عنوان بهترین آلبوم راک all time معرفی شده … چه از نظر معانی شعر ، عمیق و پربار ، چه از نظر موسیقی و تنظیم و حتی از نظر طراحی کاور …روی کاور تصویر بیش از ۷۰ نفر از افراد مشهور اون زمان قرار داده شده ، بازیگر، نویسنده ، شاعر، دانشمند ( اگر شما به آلبوم گوش بدید ، متوجه دلیل تنوع اشخاص و افکار می شید ) ..که علاوه بر شخص مذکور نویسنده ی این مقاله ، فروید ،مارکس ، یانگ ، چندتا هندو و غیره هم هستن …. اگر شما می گید که قصد تبلیغ شیطان پرستی داشتن ، منم می گم قصدشون تبلیغ کمونیست بوده ، شاید هم هندوئیسم و غیره … هر کدام از افراد روی جلد رو می تونید انتخاب کنید و یک انگ فکری به گروه بزنید .

  در مورد Back masking
  ما ایرانی ها چون یه ۳۰ سال از فرنگی ها عقب هستیم ، احتمالا این موضوع برای ماها یه موضوع داغ محسوب می شه …
  Led Zeppelin همون موقع هم هر گونه Backmasking رو در کار Stairway to Heaven رد کرده بودن … Stairway to Heaven هم یکی از کارهای فوق العاده ی راک محسوب می شه که خیلی هم فروش کرده …

  در هر صورت این موضوع خیلی وقته که حرفش تموم شده و هیچ شواهد علمی که دال بر تاثیر Backmasking بر روی ضمیر ناخودآگاه باشه رو پیدا نکردن . البته بعضی از گروه ها از این تکنیک استفاده می کنن ، و شاید برای منظورهای خاصی هم استفاده کنند ، ولی اون چیزی که نویسنده مد نظرش هست ، تئوری انتقال پیام های شیطانی به طور ناخود آگاه در مخاطب توسط تکنیک Backmasking ، خیلی وقته که منسوخ شده …

 24. @ فرزاد
  دوست عزیز به نظرم شما اصلا متوجه مفهوم اصلی این مطلب نشدین. کجای مطلب گفته که موسیقی راک بد هست شماها گوش نکنید؟ کجای مطلب موسیقی رو تحریم کرده؟! فقط اومده گفته که بعضی از گروهها و نمادها شیطان پرستی هستند. مثالهای خوبی هم آورده. هیچ کجاش نگفته که تمام شعرها و لیریکهای این افراد و گروها به این شکل هستند! در ضمن اگر سطر اول رو بخونید متوجه میشید که خود نویسنده هم موزیسین هست

 25. معذرت می خوام این جک و فکاهی بود ؟ یا جدی نوشته شده بود ؟ …

  اگر اینطوریه که شما فیلم هم نگاه نکنید ، آخه فیلم های بد و شیطان پرستی و جنسی هم ساخته می شن …

  یا اصلا بهتر شما خوندن بلد نباشید ، می دونی ، آخه خیلی کتاب های منحرف و شیطان پرستی توسط آدم های بد نوشته می شه مثل کتابی که در این مقاله ذکرش رفت …

  به دلیل اینکه چند گروه شیطان پرستی راک می زنن ، که دلیل نمی شه که شما موسیقی راک رو تحریم کنی …

  مثال هاتون از بیتلز و رولینگ استونز و لید زپلین هم در حد جک بود … چقدر از لاریک های این گروه ها می خواین براتون بیارم که معانی عالی ای دارند ؟ … چقدر بیارم راضی می شین ؟ … ( می دونم که این نظر رو نمایش نمی دین ، ولی حداقل می خونینش … )

 26. حالا یک سوال پیش می آید: اینها چه نفعی میبرند که هنر را آلوده کنند؟؟؟

 27. بسیار جامع و کامل بود ممنون

 28. من قبلاْ شنیده بودم که اگر بعضی از ترانه ها را برعکس گوش کنیم پیام خاصی که آن خواننده می خواسته به صورت ناخودآگاه به ذهن انسان القاء کند را متوجه میشویم اما نمیدانستم قضیه اینقدر جدی است!

  • داداشم رفته بود تو مراسم شیطان پرسی اول یه چیز عادی بود وقتی که مواد میدن همه از حالت خودشون درمیان اونجور که برادرم میگفت اهنگ راک خشن گذاشته بودنو شادی میکردن میگه چند نفری اومدن یه چیزی انگلیسی گفتن رفتن حیاط میگه دیدم تمام دخترای خوشگلو باکررو اوردن به زنجیر بستنشون میگه توجامشون تمام خون بود داشتن میخوردن میگه همه اهنگاشون راک بوده میگه حالم از خودم بهم خورده بود اتیش روشن کرده بودن یه سگ بیچاررو بستن رو میله سگ بیچاره فقط هاپ هاپ میکرد اونام همشون سرلخت تو مردا لبایارو تو تن زن پاره میکردن تجاوز بی رحمانه و بسیار خشن داشتن از سرو صورته زنا میگگه حتی خون میبارید دخترارو گردن میزدن خونه دخترارو میخوردن اصلا خودم حالم بهم میخوره میگم پس چرا خدا میگه موسیقی حرومه از خدا بالاتر مگه هست مگه اینکه همتون مخالف خدا باشید راک شیطان پرستیه اگه بد نبود خدا نمیگف موسیقی حرامه یه ذره تحقیقات کنید نه به ایک بندا خدد تهمت نزنید واقعا بکم رفتارتونو درست کنید ایشون از اول گفتن ز نظرو عقیده ای داره ولی شماها دارید بدون تحقیقات سرزنشش میکنید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*