یادگیری موسیقی در کودکی موجب شادابی مغز در بزرگسالی می‌شود

relax-music

پژوهشگران آمریکایی در بررسی‌های خود دریافتند که آموزش موسیقی در دوران کودکی می تواند در بزرگ‌سالی به حفظ جوانی مغز کمک کند.

به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی به نقل از مهر، محققان در دانشگاه کانزاس کشف کردند تمام ساعاتی که کودکان صرف یادگیری سازهایی چون پیانو، فلوت، ویلن، گیتار و سایر ابزار موسیقی می‌کنند می‌تواند در دوره‌ی سوم زندگی از عملکردهای مغزی آنها محافظت کند.

این محققان به منظور دستیابی به این نتایج، ۷۰ بزرگ‌سال سالم بین سنین ۶۰ تا ۸۳ سال را برپایه تجربیات آنها در زمینه موسیقی به سه گروه تقسیم کردند و نشان دادند افرادی که با موسیقی آشنایی داشتند نسبت به کسانی که هرگز نت‌های موسیقی و یا نواختن یک ساز را نیاموخته بودند امتیازات بهتری را در تست‌های شناختی کسب کردند.

شرکت‌کنندگان در این آزمایش به سه گروه افراد با تجربه‌ی یادگیری موسیقی به مدت حداقل ۱۰ سال، افراد با سابقه‌ی موسیقایی بین ۱ تا ۹ سال و افراد بدون هیچ تجربه موسیقایی تقسیم شدند.

براساس گزارش وب ام. دی، تمام افراد دو گروه اول حداقل از سن ۱۰ سالگی آموزش موسیقی را آغاز کرده بودند.

نتایج این تحقیقات حاکی از آن است که تمام داوطلبان گروه اول در تست‌های شناختی به ویژه در بخش حافظه دیداری- فضایی بالاترین امتیاز را کسب کردند.

حافظه‌ی دیداری- فضایی برای جهت یابی و ساخت تصاویر ذهنی به کار می‌رود. این توانایی موجب انعطاف پذیری شناختی یا توانایی مغز در سازگار کردن خود با اطلاعات جدید می‌شود.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*