کتاب ترنم با هدف شناخت موسیقی دستگاهی ایران منتشر شد

کتاب موسیقی «ترنم» اثر «رضا مهدوی» با هدف شناخت موسیقی دستگاهی ایران از سوی انتشارات سوره به چاپ رسید.

به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی این کتاب شامل برنامه‌های رادیویی رضا مهدوی مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری‌ست که در راستای شناخت موسیقی دستگاهی ایران در رادیو تهران انجام شده بود.
کتاب «ترنم» شامل متن گفتارهای پیوسته‌ای با عنوان «ترنم»‌ است که در فاصله سال های ۸۱ تا ۸۳ به طور زنده هر هفته از شبکه تهران پخش شده است.
بر اساس اعلام حوزه هنری، مهدوی پیش از این ‌هدف اصلی برای تهیه و اجرای این برنامه موسیقایی را سخن گفتن با مردمِ علاقمند و آشنا کردن آنها با چارچوبی کلی از ردیف، ‌دستگاه‌ها، آوازها و هم‌چنین معرفی آثار عنوان کرده بود.
به گزارش واحد مرکزی خبر کتاب موسیقی «ترنم» شامل ۱۷ بخش است که  «پیش درآمد»،‌ «دستگاه شور»، «‌رنگ شهرآشوب»، «‌آواز ابوعطا»، «آواز بیات‌ترک(زند)»، «آواز دشتی»، «‌آواز کرد بیات»، «دستگاه سه‌گاه»، «‌دستگاه چهارگاه»، «‌دستگاه همایون»، «آواز بیات اصفهان»،‌ «دستگاه ماهور»، «رنگ‌های ماهور»، «راک‌های ماهور»،‌ «دستگاه نوا» و «دستگاه راست‌پنجگاه» از جمله این بخش‌ها هستند.
این کتاب ضمن بررسی دستگاه های موسیقی ایرانی در دوران پرفراز ونشیب تاریخ چند هزار ساله خود، به معرفی تنوع موسیقی در ایران می‌پردازد.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*