نقدی بر جدیدترین آلبوم محمد اصفهانی؛ بی واژه

esfehani

محمد اصفهانی از آن‌دست خوانندگانی‌ست که در طول سالهای متمادی حضور در صحنه موسیقی ایران فراز و فرود های زیادی داشته است.

مکنونه صافی: برخی معتقدند که اصفهانی را فقط می شود در تیتراژ فیلم ها و سریال های تلویزیونی درک کرد. البته حرف نادرستی هم نیست. او در این آلبوم نیز ثابت کرد که برای جذب مخاطب از قرار دادن آهنگ سریال های پر طرفدار ولو قدیمی در آلبوم ابایی ندارد.

البته فضای نوی آلبوم بی واژه حتی سر سخت ترین منتقدانش را هم متعجب کرده است اما در تعدادی از آهنگ ها ناهماهنگی سبک اصلی خواننده و تنظیم آهنگ که تلاش می‌کند فضای آهنگ را ریتمیک و جوان پسند کند تا اندازه ای مشهود است.

برخی صاحب نظران معتقدند که تغییر سبک لازمه حیات یک خواننده است و اگر ریتمِ یکنواخت و تکراری خود را ادامه دهد ممکن است برای مخاطبان تکراری و کسل کننده شود اما توجه به این نکته لازم است که هر خواننده ای سبک صدایی متفاوت و خاص خودش را دارد و این تعییر به طور بنیادی نباید زیر بنای صدایی خواننده را هدف قرار دهد مثلا خواننده ای که در حوزه موسیقی سنتی فعالیت میکند برای نو گرایی در یک آلبوم قطعاتی در سبک  ترانس اجرا کند.

طرح جلد روی آلبوم مثل همیشه به سبک خود محمد اصفهانی ساده اما پر مفهوم است و به نظر بنده تا حدودی توانسته فضای آلبوم را قالب تصویر توصیف کند. چهره محمد اصفهانی با آن حالت ایستادن و نگریستن کمی تکراری است در این حالت عکاس می توانست با یک عکس بسته صورت محمد اصفهانی تصویری زیباتر خلق کند.

اگر نگاهی به درون خود آلبوم بیندازیم طرح ساده اما تا حدودی نخ نما شده و تکراری تمام آلبوم ها را میبینیم. قرار دادن عکس خواننده و یک بیت از یکی از اشعار آلبوم با دیت خط و امضای خود خواننده ! و ۲ عدد سی دی : یکی آلبوم صوتی با ۱۱ ترک و دیگری سی دی تصویری که شامل ۲ قطعه تصویری از این آلبوم و ۱ ترک که مصاحبه با دست اندر کاران آلبوم است. و البته به سبک تمامی آلبوم ها قرار دادن نام آهنگ، شاعر ، آهنگساز و تنظیم کننده در کاور آلبوم.

اصفهانی در این آلبوم از سرایندگانی چون : اهورا ایمان، ترانه مکرم، عبدالجبار کاکایی ، علی معلم و … بهره برده است . الان فضای موسیقی کشور ما به نحوی است که ما کمتر ترانه درجه ۱ می شنویم و خوانندگان ترجیح میدهند که با تنظیم های جوان پسند آلبوم را بالا بیاورند اما انصافاً آلبوم محمد اصفهانی از لحاظ شعر در سطح بالایی قرار دارد و این یک نکته قوت ارزشمند برای آقای اصفهانی به شمار میرود.

نکته جالب دیگر این است که در این آلبوم آهنگ‌سازی و تنظیم هر ترانه به عهده یک شخص بوده که باعث بالا رفتن سطح کیفی آلبوم شده است . پدرام کشتکار و آریا عظیمی نژاد و … کار تنظیم و آهنگ سازی آلبوم را به عهده داشته اند.

اما با تمام حواشی آلبوم بی واژه از محمد اصفهانی توانسته جای خوبی در دل مخاطبان باز کند و ریسک کار در فضای جدید برای محمد اصفهانی جواب داده است. شرکت پخش کننده آلبوم اعلام کرده است که در ۲ هفته اول انتشار این اثر ۲۰۰۰۰۰ هزار نسخه از آن فروش رفته و آلبوم در بازار نایاب شده است . اگر این طور باشد این برای آقای اصفهانی یک رکورد محسوب میشود و البته موفقیتی بزرگ برای ایشان . و شاید درسی برای خوانندگان جوان کشور که با متانت و وقار هم می‌شود آلبومی جوان پسند ارائه کرد.

  • مکنونه صافی/ مجله موسیقی ملودی

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*