اعضای گروه رستاک از شکل‌گیری آهنگ‌هایشان می‌گویند

rastak-esfand5

اعضای گروه «رستاک» با حضور در کافه خبر درباره شکل‌گیری قطعات مختلف در این گروه و رویکرد به موسیقی نواحی سخن گفتند.

به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی به نقل از خبرآنلاین در این نشست سیامک سپهری سرپرست گروه، فرزاد و بهزاد مرادی خوانندگان، رضا عابدیان نوازنده و یاور احمدی‌فر نوازنده به سئوالات مربوط به فعالیت‌های گروه پاسخ دادند.

سیامک سپهری در ابتدای این جلسه درباره ایده پرداختن به موسیقی نواحی در گروه «رستاک» گفت: «فعالیت گروه بر مبنای جمعی که در آن هستند تعریف شده است. من به واسطه برخوردی که با موسیقی نواحی پیدا کردم موضوع پرداخت به این نوع موسیقی برایم جذاب شد و به مرور کار کردن بر پایه این موسیقی برایم هیجان‌انگیز شد.»
rastak-esfand5

او ادامه داد: «قرار گرفتن در کنار دوستانی چون رضا، فرزاد و بهزاد و سایر بچه‌ها که برخی در فرهنگ‌های خاص رشد پیدا کرده بودند، موجب شد کار ما بیشتر متوجه موسیقی محلی باشد. این چندگونگی فرهنگی موجود در «رستاک» از ابتدا کمک کرد خیلی جدی و با نگاهی جامع به موضوع موسیقی محلی بپردازیم.»

بهزاد مرادی درباره پژوهش‌هایی که برای نزدیکی گویش خوانندگان به زبان اصلی صورت گرفته، گفت: «جریان ساخت یک قطعه در «رستاک» چنین است که ابتدا با اساتید در مورد قطعات صحبت می‌کنیم و بعد سراغ منابع شنیداری می‌رویم و تلاش می‌کنیم نوع نواختن ساز‌ها تا گویش و لهجه همگی نزدیک به اصل کار در مناطق باشد. ما در جریان تحقیقات برای شکل‌دهی کارها از همه نوع اطلاعات استفاده می‌کنیم.»

فرزاد مرادی نیز در این زمینه اظهار داشت: «چیزی که در این آلبوم توجه‌ها را به خود جلب کرد نوع گویش بود، اما سخت‌تر از بیان درست کلمات به گویش‌های مختلف، آهنگسازی درست آن است. ما برای رسیدن به این فضا موسیقی نواحی مختلف را بارها گوش دادیم تا به فضای موجود در آن مناطق نزدیک شویم.»
rastak-esfand5

عابدیان نیز در مورد نواختن قطعه‌های مختلف گفت: «قبل از بازسازی قطعه‌ها در «رستاک» کار پژوهشی روی آن صورت می‌گیرد. ممکن است یک ساز در نواحی مختلف کشور ما مورد استفاده قرار بگیرد. ما این را درک می‌کنیم که کمانچه مازندران و لرستان متفاوت از هم است، تلاش می‌کنیم با همین ساز خودمان این تفاوت را به وجود بیاوریم.»

او در مورد واکنش‌های مخاطبان نسبت به نتایج کار این گروه گفت: «من ایمیل‌های دریافتی گروه را مشاهده می‌کنم و با نمونه‌ای مواجه نشده‌ام که بگویند این قطعه را اشتباه زده‌اید. البته در مورد برخی کلمات نظراتی داده می‌شود، اما در مقابل بسیاری هم از نتیجه کار اظهار رضایت می‌کنند.»

احمدی‌فر درباره انتشار کلیپ‌های قطعات «رستاک» گفت: «قبلا تجربه‌هایی در این زمینه وجود داشت، اما ما سعی کردیم تجربه‌ای نسبتا متفاوت داشته باشیم. در دوران کنونی بهتر است از همه جنبه‌های مختلف برای عرضه آثار استفاده کرد و یکی از روش‌های آن کار تصویری است که ما در مورد قطعات این گروه از امکان ساخت کلیپ بهره بردیم.»

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

5 دیدگاه

  1. شاهکارن
    جا داره ازشون سپاس گزاری مخصوص بکنم به خاطر تمام آهنگ های زیباشون

  2. واقعا کارشون حرف نداره… بخصوص خانم سارا نادری… خیلی خوشگل و با مزه ست..

  3. فوق العاده این ………….خدا قوت۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰

  4. خیلی دوستشو دارم 😉

  5. یکی از بهترین گروههای موسیقی حال حاضر ایران که از شنیدن آهنگهاشان لذت وافری میشود برد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*