داستان سیمرغ با صدای همایون شجریان در تالار وحدت بازگو می‌شود

homayoun-seemorgh01

«همایون شجریان» به همراه ارکستر سازهای ایرانی و آهنگسازی حمید متبسم روایت سیمرغ را از ۱۴ تا ۱۷ تیر در تالار وحدت می‌خواند.

به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، این کنسرت که همزمان با انتشار آلبوم این اثر در تالار وحدت برگزار می‌شود، درشش قسمت داستان زال و سیمرغ را روایت میکند.

«سیمرغ» با دیباچه‌ای برای ارکستر و گروه کر آغاز شده و دربخش دوم که «زادن زال» نام دارد؛ داستان تولد زال نقل می‌شود. در بخش‌های بعدی این قطعه که به ترتیب «سام و زال»، «سیمرغ و زال» و «بازگشت زال» نام دارد، داستان زندگی زال و رهاشدن او در البرز کوه ، مراقبت سیمرغ از او و رشد و نمو زال نقل می‌شود تا جایی که زال به جوانی برومند بدل شده و آوازه‌اش به سام نریمان می‌رسد و پدر شرمگین از رها کردن فرزند در پی یافتن او می‌شتابد و فرزند عمل نکوهیده پدر را می‌بخشد.

پنج قسمت نخست «سیمرغ» در مایه‌های چهارگاه،همایون، ماهور و آواز اصفهان تصنیف شده ولی در بخش پایانی ارکستر داستان عاشقانه «رودابه و زال» به زبان موسیقی و آواز نقل می شود. سیمرغ با هم‌آوایی همایون شجریان، گروه کر و ارکستر به پایان می‌رسد.

این اثربرای نخستین بار سال گذشته با همراهی ارکستر نوازندگان سازهای ایرانی در استادیوم تنیس مجموعه ورزشی انقلاب اجرا شد.

علاقمندان برای تهیه بلیط این برنامه می توانند به سایت اینترنتی www.simorq.org مراجعه کنند.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*