گزارشی از نخستین کنسرت موسیقی پاپ عربی در اهواز

arabic-pop-ahwaz-07

کنسرت موسیقی پاپ عربی به خوانندگی «سعید سیاحی» به مدت سه شب در تالار سینما هلال اهواز برگزار شد.
به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی این برای نخستین بار در ایران است که کنسرت مستقل موسیقی پاپ عربی اجرا می‌شود.
این برنامه موسیقی به مدت سه شب در روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه گذشته برگزار شد و مورد استقبال مناسب شهروندان اهوازی قرار گرفت.[عکس‌های این کنسرت را ببینید] این کنسرت که دو مجری برای اعلام برنامه به زبان‌های عربی و فارسی داشت در ۲ بخش اجرا شد. در بخش نخست برنامه، شش ترانه و در بخش دوم چهار ترانه اجرا شد.
سعید سیاحی خواننده‌ی اصلی این برنامه بود که قطعاتی را برای حاضرین اجرا کرد. در این بین، آهنگ‌های «چوبیه» و «موال» با استقبال گسترده و ابراز احساسات تماشاگران روبه رو شدند. موال در واقع نوعی شعر دارای وزن و قافیه است که دارای پنج، هفت و یا ۹ مصرع است و قافیه هر دو مصراع با هم یکی است و تنها تک مصراع آخر با مصرع اول هم‌قافیه ولی دارای معنای متفاوت است.

از نظر موسیقایی نیز موال آهنگی بسیار غمگین و محزون دارد و معمولا بیش از ساز، مبتنی بر صدای خواننده است. در موال عمدتا از ساز نی به‌عربی نای و یا عود استفاده می‌شود. که در این کنسرت از عود استفاده شد.

در آغاز برنامه‌، گروه موسیقی قطعه‌ی معروف خواننده‌ی مشهور جهان عرب «عبدالحلیم حافظ»  با نام «زی الهوى یا حبیبی زی الهوى» را نواخت و پس از آن سعید سیاحی روی سن برای اجرا حاضر شد.

arabic-pop-ahwaz-01

سیاحی همزمان با ورودش قطعه «یا قاضی العشاق» را برای حضار اجرا کرد که با تشویق مردم همراه شد. بعد از اجرای آن، به عربی از کلیه تماشاچیان و مهمانان دعوت شده تشکر و شبی خوش را برای آنان آرزو کرد.

در بخش اول، شش ترانه اجرا شد. ترانه پنجم ، «زخ المطر» (نم نم باران) نام داشت که شعر آن را آقای سودانی سروده بود و ترانه ششم با نام «قل یا ملک» معرفی شد.

در میان دو بخش، قنبری مجری فارسی زبان، چند قطعه شعر در وصف تماشاچیان را به صورت دکلمه خواند و یک قطعه موسیقی را از طرف گروه موسیقی به تماشاچیان هدیه کرد. گروه موسیقی در میان برنامه، قطعه موسیقی اسپانیایی فیلم دسپرادو را با گیتار بیس، اسپانیش و درام اجرا کردند.

سیاحی، بخش دوم کنسرت را با دو اجرای فولکوریک آغاز کرد. ترانه هفتم را با «موال» شروع و آن را به ترانه مشهور ناظم الغزالی یعنی ترانه «فوق النخل فوق» متصل کرد که با استقبال پر شور تماشاچیان مواجه شد. ترانه هشتم نیز «چوبیه» و ترانه ای محلی بود که با استقبال تماشاگران و همخوانی آنان روبه رو شد. ترانه های نهم و آخر نیز دو ترانه جدید از آلبوم سیاحی بودند.

arabic-pop-ahwaz-03

در همین زمینه «علی کارونی» یکی از خوانندگان ترانه های عربی در خوزستان درباره این برنامه گفت: کنسرت بسیار عالی بود. این کنسرت زمینه را برای بارور کردن موسیقی اصیل عربی خوزستان در سرتاسر ایران و ناحیه خلیج فارس به ارمغان می آورد. این موسیقی ها برگرفته از اشعار بسیار غنی خوزستان و شاعران اصیل آن بود.

وی اضافه کرد: خوشحالم زیرا این کنسرت زمینه را فعالیت برای تمام فعالان فرهنگی هنری عربی خوزستان هموار کرد. امید که به همت دیگر هنرمندان ارتقاء و استمرار یابد.

احمد بیت سیاح از اعضای گروه برگزاری کنسرت موسیقی نیز درباره برنامه‌های آینده‌ی گروه گفت: در آینده قرار است در چند شهر خوزستان مراسم اجرا کنیم و به احتمال قریب به یقین درتهران و کرج نیز کنسرت اجرا خواهیم کرد.

لازم به یادآوری است سعید سیاحی (متولد ۱۳۴۸ سوسنگرد) از دهه ۷۰ موسیقی را به صورت حرفه ای شروع کرد.
وی برای آموزش عالی موسیقی به دارالفنون ملی لبنان رفت اما پس از تحصیل به ایران بازگشت. وی تاکنون برنامه‌های متعددی را اجرا کرده است.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

1 دیدگاه

  1. لطییییییییییییییییف ویعطیکم الف عافیة.لکن یا ریت المرة ثانیة مراحل الاطلاع علي کیفیة و زمان الحفلة توسل بصورة وسیعة لان انا بشخصي ما کنت اعرف بان تقام هیک حفلة.و شکرا

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*