گزارشی از کنسرت شهرام ناظری و حسین علیزاده

shahram-nazeri-melodymag

کنسرت گروه موسیقی «دوستی»  در میان استقبال مخاطبان حاضر در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.

به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی به نقل از مهر برخی از نوازنده​های این گروه که از جمع قدیمی گروه چاووش بودند، این بار با نام دوستی گردهم آمده​اند تا قطعاتی خاطره انگیز از موسیقی دوران چاووش را به همراه تازه ترین قطعات آهنگسازی شده توسط حسین علیزاده با آواز شهرام ناظری را به روی صحنه ببرند.

درابتدای این کنسرت حسین علیزاده نوازنده تار، شهرام ناظری خواننده و پژمان حدادی نوازنده تمبک شعر «ری را» از سروده​های نیما یوشیج و همچنین شعر «آی عشق آی عشق» از اشعار احمد شاملو را با عنوان «درهوای بی​چگونگی»  به صورت بداهه​نوازی و بداهه​خوانی اجرا کردند.

پس از پایان بداهه​نوازی علیزاده، ناظری و حدادی که با استقبال و خوش آمد حاضرین در سالن روبرو شد تمام اعضای گروه به روی صحنه آمدند و بخش دوم از این کنسرت با دونوازی کمانچه اردشیر کامکار و سعید فرجپوری در آواز دشتی به روی صحنه رفت و پس از آن تصنیف  «به شکوفه​ها به باران»  از ساخته​های زنده یاد پرویز مشکاتیان با شعری از شفیعی کدکنی اجرا شد.

نخستین بخش از اجرای این گروه موسیقی با گرامی​داشت یاد و خاطر پرویز مشکاتیان – که خود او نیز در دوران درخشش چاووش از اعضای این گروه موسیقی بود- به پایان رسید و پس از ۱۵ دقیقه آنتراکت بخش دوم از این اجرا در دستگاه راست پنجگاه آغاز شد.نخستین قطعه از این مجموعه مقدمه راست بود که به روی صحنه رفت و در ادامه تصنیف نقاش چین از تصنیف​های قدیمی ، زنگ شتر، تصنیف صورتگر نقاش بر اساس شعری از مولانا به آهنگسازی شهرام ناظری، ساز و آواز برروی شعری از حافظ، چهارمضراب، ساز و آواز، چهارمضراب عاشق کش، تصنیف​های ساقیا و بیگاه شد از ساخته​های حسین علیزاده با استفاده از اشعار مولانا اجرا شد.

shahram-nazeri-hossein-alizadeh-concert

با اجرای قطعه «بیگاه شد» که با تشویق پی در پی حاضرین در سالن مواجه شد، مجموع قطعات گروه موسیقی دوستی درنخستین شب از اجرای این گروه به پایان رسید. پس از پایان قطعات این کنسرت اعضای گروه با توجه به درخواست تماشاگران حاضر در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران دو قطعه از ملودی های موسیقی کردی را به عنوان قطعه بیز اجرا کرند؛ اجرای این دو قطعه کردی شور و حرارت کم نظیری در تماشاگران ایجاد کرده بود. اجرای گروه دوستی تا هشتم مرداد در همین محل ادامه خواهد یافت.

اما جالب توجه این بود که:

  • – کنسرت گروه موسیقی دوستی با کمترین تاخیر آغاز شد.
  • – صحنه اجرا با پارچه ای سیاه با طرحی از ستاره ها دکور بندی شده بود و اشعاربرخی از قطعات هم به خط نستعلیق در برابر دیدگان مخاطب چشم نوازی می​کرد اما درمیان این همه زیبایی تبلیغات بزرگ اسپانسر برنامه باعث شده بود تا تماشاگر اول تبلیغات را ببیند و بعد صحنه و نوازندگان .
  • -اشعار بسیاری از شاعران معاصر چون نیما یوشیج، احمد شاملو، مهدی اخوان ثالث، محمدرضا شفیعی کدکنی ،فروغ فرخزاد در معرفی قطعات دربخش بداهه​نوازی و بداهه​خوانی آمده بود، اما در بروشور ذکر شده بود که اشعار در هر اجرا با توجه به حس لحظه​ای انتخاب خواهد شد؛ و در این اجرا هم آهنگساز و خواننده این کنسرت ترجیح دادند دو قطعه از نیما و شاملو برای حاضرین در سالن اجرا کنند.
  • – علی ترابی معاون دفتر موسیقی وزارت ارشاد از مسئولان حاضر در این کنسرت بود.
  • – علاوه بر حسین علیزاده آهنگساز و شهرام ناظری خواننده، اردشیر کامکار، سعید فرجپوری، محمد فیروزی، پژمان حدادی ، بهنام سامانی، سیامک جهانگیری و روزبه رحیمی از دیگر اعضای گروه موسیقی دوستی بودند که هر یک از این نوازنده ها به سهم خود خوب درخشیدند.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*